Reklamı Geç
HABER DETAY
Kadının Sesi Kartepe'den Yükseldi
Kartepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KOÜ’nin desteği ile “Kocaeli’ye Kadın Eli Değecek, Kadının Sesi Kocaeli” adlı panel Kartepe’de gerçekleştirildi.
27 Kasım 2018 - Salı 17:01
GÜNDEM

Kartepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KOÜ’nin desteği ile “Kocaeli’ye Kadın Eli Değecek, Kadının Sesi Kocaeli” adlı panel Körfez, Gölcük ve Derince ilçelerinden sonra Kartepe’de gerçekleştirildi. Zirvedeki Kadınlar ve Hikâyeleri adıyla dördüncü oturumu olan panelin moderatörlüğü, Araştırmacı-Yazar Müge Uçar yaparken, Hasan Yılmaz Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in yanı sıra AK Parti Milletvekilleri Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu, YÖK Başkan Yardımcısı / KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu,AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Mustafa Kocaman, Kocaeli Büyükşehir Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kartepeli kadın girişimciler Aynur Ormancı ve Çiçek Esra Bulut ise girişimcilik hikâyelerini anlatarak katıldı.

ÜZÜLMEZ; “KADINLARIMIZA POZİTİF AYRIMCILIK”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelde açılış konuşmasında Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Kartepemizde her zaman kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Kadınlarımız siyaset sahnesinden tutunda birçok önemli makamda kadınlarımız vardır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerde belediyecilik namına asli görevlerin yanı sıra gönüllere giden yolları da yapmıştır. Bunu örnek alarak Kartepemizde kadın olmanın ayrıcalığını gösteriyoruz. Sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

PROJELERİMİZ KARTEPE’DEN TÜRKİYE’YE YAYILMIŞTIR

Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü çatısı altında 10 binin üzerinde kadına ulaştık diyen Başkan Üzülmez “Kadınlarımıza yönelik hayata geçirdiğimiz bir çok proje büyük ilgi görmektedir. Kadınlarımızın eğitiminden, sosyal hayatın içerisinde yer almasına kadar her alanda hizmet verilmektedir. Kadınların güçlü hissedecekleri projeler Kartepe’den Türkiye’ye yayılmıştır. Mesleğinde ve kariyerinde başarılarla dolu kadınlarımız bugün burada sizlere başarılarını anlatacaklar. Kartepemizde sadece kadınlara değil, çocuk, engelli, yaşlı olmak üzere önemli hizmetler verilmektedir” açıklamasında bulundu.

ZEYBEK; “KOCAELİ ZİRVEDEKİ KADINLARLA DOLUDUR”

AK Parti MKYK Üyesi/Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek ise “Buraya gelmiş olmanız bile kendinize ne kadar önem verdiğinizi göstermektedir. Kocaeli zaten zirvedeki kadınlarla doludur. Bunun örnekleri çoktur. Kocaeli genelinde çalışma hayatında, karar alma mekanizmalarında kadınlar vardır. Kadınlar bulunduğu makamları hak eden ve hakkını veren kadınlardır. Kadınlar olarak daha fazla çalışmalıyız. Doğu illerinde kadınlarımız kendilerini ifade etmekte zorlanmaktadır. Son yıllarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizlere verilen imkanlar sonrasında gücümüz ve özgüvenimiz arttı. Türk kadını doğuştan güçlüdür. Siyasette olmak önemli değildir. Evinde de güçlü olmalıdır. Bizler çocuk yetiştiriyoruz. Ailemize, çocuklarımıza sahip çıktığımız takdirde güçlü toplum oluruz. Güçlü kadın heryerde güçlüdür. Çocuk yetiştirmek en zor görevlerden biridir. Kadınlarımız evlatlarına kadına el kaldırılmayacağını öğretmeleri gerekiyor” açıklamasında bulundu.

KOMSUOĞLU; “MYO’DA 3.5 MİLYON ÖĞRENCİ VAR”

Panele konuşmacı olarak katılan Kartepeli kadın girişimciler Aynur Ormancı ve Çiçek Esra Bulut ise girişimcilik hikâyelerini anlatırken, YÖK Başkan Yardımcısı / KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu “Meslek Yüksek Okullarımız Kartepemizde vardır. Türkiye’nin her yerinden buraya eğitime gelen kızlarımız vardır. 3.5 Milyon civarında Türkiye’de Meslek Yüksek Okullarında eğitim gören çocuklarımız var. Bunların 1.5 Milyonu kızlardan oluşuyor. Sıkıntılar içerisinde eğitim aldıktan sonra bir işe giremez ise evlerine geri dönüyorlar. Devlet tarafından yapılan yatırım boşa gitmiş olmaktadır. Kadınların hayatı erkeklerin hayatına göre daha zordur” dedi.

ÇOCUK DOĞURAN KADIN TARLADA ÇALIŞIYORSA TIP FAKÜLTESİNDE NEDEN ÇALIŞMASIN

“Kadınlar erkeklere göre daha fazla sorumluluk sahibidir” diyen Komsuoğlu “Okullarda toplumsal cinsiyet dersleri verilmektedir. TBMM’nde yüzde 17.5 seviyesinde kadın milletvekili yer almaktadır. Dijital bir dünyada yaşıyoruz. Aileler mobil duruma geldi. Anne-baba çalışır durumdadır. Mobil aile yapısı kadınların dünyaya bakışını değiştirdi. Değiştirilmemesi gereken tek şey var oda ailenin bütünlüğüdür. Değişen batılılarda ailelerin bütünlüğünü korumak için harekete geçti. Çocukları muhakkak sosyal aktivitelerin içerisinde yer almalıdır. Kadın evine dönsün çocuk doğursun kim diyorsa Türkiye Cumhuriyeti’nin hakkı haram olsun. Ne kadar kızınız varsa doğru bir şekilde eğitim aldıracaksınız. Çocuk doğuran kadın tarlada çalışıyorsa Tıp Fakültesinde neden çalışmasın” açıklamasında bulundu.

TOL; “ABD’DE KADIN OLMAK DAHA ZOR”

Kocaeli Büyükşehir Başkan Danışmanı Nermin Tol “ABD’de kadınların bir yerlere gelmesi daha zordur. Dünyanın birçok ülkesinde kadınlara gereken değer verilmemektedir. Allah’tan ne isterseniz onu verir. Ülkeme nasıl hizmet ederim diye düşünürken, bugün birçok alanda hizmet vermekteyim. Hayatımızın yüzde 10’u başımıza gelenler yüzde 90’ı ise nasıl algıladığımızla ilgilidir. Farklılıklar bizlerin zenginliğidir.Herşeyi yaptım. Çalışırken evimi ihmal etmedim. İnsanları doğdukları yerde doyurabilseydik göç olmazdı. TEMA’da çalışmaktan ayrıca gurur duymaktayım. Suçlamak yerine sorumluluk almalıyız. İhtirasları değil ihtiyaçları doyurmak gerekiyor. Sıfır Artık için uğraşırken, dünya bunun paniğini yaşamaktadır. 26 yıldır uğraşırken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan tarafından projeye el atıldı. Bir hanım eli atıldı. Sıfır Atık Projesi devlet politikası haline gelmiştir” dedi.

KATIRCIOĞLU; “BİLİMİ ÖNLEMEK İÇİN KADINI KULLANDILAR”

AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu “Hayat kendiniz ve dünya için bir şeyler yapabilmektedir. Hayırlı işlerin içerisinde olmak önemlidir. Evlat yetiştirmek herşeydan daha zordur. Kadın kendisine inandığı zaman herşeyi başarır. ABD’de her sekiz dakika da bir kadına şiddet uygulandığı resmi verilerde görülmektedir. ABD denilince gözlerde farklı bir şeyler canlanırken, beklendiği gibi değildir. Kapitalist sistemin en şiddetlisi uygulanmaktadır. Ortaçağda bilim adamları bulduklarını açıklayamıyorlardı. Kilise kontrolü altında toplumlar boyunduruk altındadır. Herşeyi kadınlardan biliyorlardı. O yıllarda İran’da güvenli şehir oluşturarak bilim üretenleri oraya davet ediyorlar” açıklamasında bulundu.

DEĞERLERİMİZİ YENİDEN BULMAYA BAŞLADIK

“Kendi inancımıza, kendi köklerimize ait bizleri güçlü yapan ne varsa onlardan bizi bir şekilde uzaklaştıracak her türlü çalışmalar yapılmıştır” diyen Katırcıoğlu “Köklerinden beslenemeyen ağaç durumuna geldik. Ne zaman değerlerimiz ortaya çıkmaya başlayınca birçok güzel örnekler ortaya çıkmaya başladı. Aslında var olan değerlerimizi yeniden bulmaya başladık. Her ile üniversite açılmasının sebebi çocukların okula gitmesini sağlamaktır. Anne baba rahatlıkla evladını üniversiteye gönderebilmelidir. Bu sayede kızların okuma oranında ciddi yükseliş olmuştur. Güzel bir söz vardır “Erkeği okutursan ailesi kurtulur, kadını okutursan nesil kurtulur” çocuklarımızı biz yetiştiriyoruz. Tarihimizde kadınlarımız yaptığı çok güzel örnekler vardır” dedi.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.