İZMİT SEÇİMİNİN MATEMATİĞİ

Seçim yaklaşırken İzmit belediye başkan adayları da netleşti. Saadet Partisi ve DEM hariç tüm partiler adayları açıkladı. Adaylar sahaya indiler.

İzmit belediye başkan adaylarına bir bakalım, kimler aday olmuş ;

AK Parti Muharrem Tutuş

CHP Fatma Kaplan Hürriyet

İyi Parti Kamil Şirin

Yeniden Refah Partisi Mustafa Şahin

Zafer Partisi Recep Yazıcı

İzmit Belediye Başkanlığında az da olsa oy potansiyeli olan ve yarışın içinde olan adayları paylaştım bunlar üzerinden bir matematik yapalım istiyorum.

AK Parti 2023 genel seçimlerinde toplam 247 bin civarı olan geçerli oyların 92 bin (küsüratları kullanmıyorum anlaşılır olması için) civarını almış.

AK Parti ile ittifak içerisinde olan MHP İzmit’te 12 bin civarı oy almış.

AK Parti 2019 yerel seçimlerinde ise aday Sibel Gönül 213 bin civarı olan oyların 93 bin civarını almış.

CHP 2023 gene seçimlerinde toplam 247 bin civarı olan geçerli oyların 73 bin civarını almış.

O dönem ittifak içerisinde olan İYİ Parti 247 bin civarı olan geçerli oyların 30 bin civarını almış.

CHP 2019 yerel seçimlerinde ise aday Fatma Kaplan hürriyet 107 bin civarı oy almış.

Düz mantıkla son iki seçim verileri ve ittifak yapılarına göre bir değerlendirme yapalım ;

Son genel seçimde ortaya çıkan Cumhur İttifakı oyları(BBP ve YRP oylarını dahil etmeden ) toplam 105 bin civarında bir oy yapıyor.

Sibel Hanım 2019 yerel seçiminde bu oyların 93 bin civarını toplayabilmiş ve yaklaşık 12 bin civarı bir oy başka taraflara gitmiş.

Son genel seçimde ortay çıkan Millet İttifakı oyları ( yalnızca CHP ve İYİ Parti değerlendirildi)  103 bin civarı.

Fatma Hanım 2019 yerel seçimlerinde 107 bin civarı oy alarak yaklaşık 4 bin civarı oyu farklı parti ve kesimlerden ittifakın oyuna eklemiş.

Bu tabloya göre Fatma Hanım 2024 yerel seçimlerinde 2019 yerel seçimlerine göre dezavantajlı bir şekilde girmiş olacak. Geçtiğimiz seçimlerde büyük bir ittifak ile seçime giren Fatma Hanım bu seçimde neredeyse tek başına seçime girecek. 2019 seçimlerinde İyi Parti Fatma Hanım’ı desteklemişti. Genel Seçimde İyi Parti’nin aldığı 30 bin civarı oy potansiyelini değerlendirdiğimizde Fatma Hanım’ın bu oyların yarısını dahi kaybetmiş olması onu seçim kazanma konusunda oldukça zora sokacağa benziyor.

Matematikten para kazanmıyorsanız, ihtisas alanınız matematik değilse genel anlamda matematik herkese sıkıcı gelir. Bana da her ne kadar mezuniyetim mühendislik olsa da sosyal yönü ağır basan birisi olarak matematik hep sıkıcı gelmiştir. Fakat İzmit seçimlerinde bu matematik çok önem arz edecek gibi duruyor.

Bu matematikten yola çıkarak siyasi çıkarımları ele alalım ;

İzmit Seçimlerinin  Muharrem Tutuş ile Fatma Kaplan Hürriyet  arasında geçeceğini söylersek mübalağa etmiş olmayız.

CHP ile DEM partinin Türkiye genelinde yapmaya çalıştığı ittifak çalışmaları olumlu seyretmiyor, İstanbul’da aday çıkaran ve tüm Türkiye’de  çoğu yerde aday çıkarmayı planlayan   DEM Parti’nin İzmit seçimlerine de muhakkak etkisi olacaktır. DEM Parti henüz bir İzmit adayı çıkarmamış olsa da genel anlamda CHP ile bir ittifak kurmamış olması İzmit’te Fatma Hanım için bir dezavantaj konusu olabilir.

İYİ Parti’nin genel seçimlerde aldığı 30 bin civarı oyu göz önüne aldığımızda bu oyun yarısını dahi Kamil Şirin almış olsa Fatma Hanım için büyük bir kayıp oluşacaktır.

Fatma Hanım’ın bir diğer dezavantajı özellikle son dönemde CHP Kocaeli İl ve İlçe örgütü ile yaşamış olduğu sıkıntılar olacaktır. Tıpkı bir önceki seçimde Ak Parti teşkilatlarının Sibel Gönül ismi üzerinde tam bir mutabakat sağlamaması ve tam bir senkronizayson oluşturamaması gibi bir durum bu seçimde Fatma Hanım için söz konusu olacak.

Tüm bu veriler ışığında baktığımızda Fatma hanım 2023 gene seçimlerinde CHP’nin almış olduğu 73 bin civarı oyun tamamını alsa dahi seçim kazanmak için yaklaşık 30 bin civarı bir oya ihtiyaç duyacaktır.

İzmit seçimini kazanmak isteyen adayın yaklaşık 100 bin ve üzeri daha yüksek bir oy alması gerekiyor.

Fatma Hanım bu durumda bu oranda bir oy toplaması çok zor görünüyor. Seçim süreçleri her şeye gebe süreçler, önümüzde 50 gün civarı bir zaman var. Fatma Hanım bu süreçte bu durumu görüp bir takım hamleler yapar mı ? Yaptığı hamleler bu sonucu değiştirebilir mi ? Bunu izleyip göreceğiz.

Gelelim Muharrem Tutuş’a ;

Muharrem Tutuş, Fatma Hanım’a nazaran seçime avantajlı giriyor. Tutuş’un en büyük avantajı gerek AK Parti teşkilatları gerekse ittifak ortağı MHP teşkilatları tarafından tam destek alıyor olması.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Sibel Gönül ile senkronize olamayan teşkilatlar bu seçimde Tutuş adı üzerinde tam mutabakat sağladı.

Bu durumda Ak Parti ve MHP’nin 2023 genel seçimlerinde toplamda almış olduğu 105 civarı oyu konsolide edebildiği  sürece , Tutuş seçim kazanmaya daha yakın duruyor.

Bu 105 bin oy içerisinde BBP partisinin 3 bin civarı oyu dahil değil. Bu seçimde BBP partisi de İzmit’te aday çıkarmayarak Muharrem Tutuş’u destekleyecek.

İki Aday dışında oy potansiyeli olan adaylar İyi Parti Adayı Kamil Şirin , Yeniden Refah Partisi Adayı  Mustafa Şahin ve Zafer Partisi adayı Recep Yazıcı olacaktır.

Beklenin aksine İyi Parti Adayı Kamil Şirin’in İyi Parti’nin oylarını konsolide edebileceğini düşünüyorum. Türkiye genelinde ve Kocaeli’nde çıkış yapan Yeniden Refah ve Zafer Partisi adaylarının da partilerinin potansiyeli nedeni ile oy alacaklarını düşünüyorum.

Sonuç olarak tüm veriler ışığında İzmit Seçimlerine yönelik tahminim ;

Bugün ki tabloya göre ( 50 gün içerisinde pek çok siyasi gelişme yaşanabilir) Fatma Hanımın alabileceği en yüksek oy oranının 80 bin ile 90 bin arasında olabileceği ve bu oyun İzmit Belediye Başkanı olmaya yetmeyeceği düşüncesindeyim.

Muharrem Tutuş elinde ki avantajı kullanabilir ve üzerine koyabilirse, İzmit’te biraz da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın desteği ile 100 bin oyun üzerinde bir oy alabileceğini düşünüyorum ve bu oy oranı Tutuş’u  Yeni İzmit Belediye Başkanı yapacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turgay Tüysüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli TV değil haberi geçen ajanstır.Anket FATMA KAPLAN HÜRRİYETİ BAŞARILI BULUYORMUSUNUZ?
Tüm anketler