100. YILDA TÜRKİYE

Ya İstiklal, Ya Ölüm andıyla yola çıkıldı…

Asra damga vuran, arşa yükselen müthiş bir mücadele …

Top yekün bir millet ayağa kalktı…

Çocuk , yaşlı , kadın tüm varlığı ile mücadele etti…

Bir milletin kurtululuş ve istiklal savaşından doğan Cumhuriyet 100 yaşında …

Binlerce yıldır bir ölüp bin dirilen, küllerinden ayağa kalkan yüce Türk Milleti bu kez Kurtuluş Savaşı ile ayağa kalktı.

Tüm dünyaya karşı girdiği mücadeleden yine  özgür , bağımsız bir Türk Devleti kurmayı başardı…

Türk’ün zincire bağlı, işgal altında yaşayamayacağını , yaşamayacağını tüm dünyaya gösterdi.

İstiklal Marşı’nın dizeleri bu milletin ruhunu , bedenini sardı…

‘’ Hangi Çılgın Bana Zincir Vuracakmış Şaşarım ‘’

Türk Milleti’nin vatanına, topraklarına, hürriyet ve bağımsızlığına göz dikenlerle geçmişte ve gelecekte ebediyen vereceği mücadele karalılığının en net ifadesidir.

Cumhuriyetimiz’in 100. Yılı kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milli mücadeleyi yürüten tüm ecdadımızı ve milletimizi rahmet ve saygılı ile anıyorum…

Alparslan’dan Fatih’e , Fatih’ten Atatürk’e tüm ecdadımla ve Yüce Türk Milleti ile gurur duyuyorum…

Atatürk ve silah arkadaşları, Yüce Türk Milleti’nin desteği ile işgal altında ki bir milleti , müthiş bir akıl ve mücadele ile varlığını korumasını ve yeni bir devlet kurarak tüm dünyanın tanımasını sağladılar.

Yeni kurulan Cumhuriyet sistemi ve yapılan düzenlemeler Türk Milleti’ne bir asır boyunca kendini toparlama ve güçlenme imkanı sundu.

Özellikle Cumhuriyet’in kuruluşunu takip eden ilk on yılda Cumhuriyet , bugüne ışık tutan , yol gösteren pek çok işin başlangıcını oluşturan adımlar attı. Cumhuriyet’in kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Atatürk eğitim, ekonomi, sanayi alanında yapmış olduğu açılımlarla gelecek Türkiye’sinin önünü açtı , geleceğe emin adımlarla ilerlemesine olanak sağladı.

Atatürk’ün vefatından sonra yaşanan bir takım idari sıkıntılar , 1960’lı yıllardan sonra 10 yılda bir yaşanan darbeler , Türkiye Cumhuriyet’i Devleti’nin ve Milleti’nin bağımzıslığına , iç yönetimine yapılan müdahaleler hızımızı kezse de Türkiye’yi ve Türk  Milleti’ni yolundan çıkarmayı başaramamıştır.

Özellikle son 10 yılda milli savunmada Türkiye’nin kat etmiş olduğu yol Türk Milleti’nin bekası ve geleceği için son derece önemli olmuştur.

Türkiye Cumhuriyet’i Devleti , Ordusu ve Milleti ile bugün Orta Doğu ve Orta Asya’da Rusya, Çin  gibi büyük güçler ile mücadele edebilecek  yegane devlet olarak ortaya çıkmıştır. Nato’nun Rusya ve Çin tehdidine karşı her daim içerisinde tutmaya çalıştığı Türkiye’yi  bir yandan da fazla güçlenmemesi için sürekli yıpratmaya ve zayıflatmaya çalışmıştır.

Amerika ve Avrupa Orta Doğu’nun göbeğine her ne kadar uydu devlet olan İsrail’i ( Terör Devleti İsrail) yerleştirmiş olsa da Çin ‘in Doğu Akdeniz, Süveyş kanalı gibi dünya ticaret yollarında ki hegomanya  kurma mücadelesini İsrail ile bertaraf edemeyeceğinin farkında .  Çin’in Akdeniz’e ve dünya ticaret yollarına hakim olmasını engelleyebilecek , Nato  ve Avupa’nın bu anamda ihtiyaç duyduğu yegane güç Türkiye Cumhuriyeti ve  Şanlı Türk Ordusu’dur. (Bu Amerika ve Avrupa’nın Türkiye’den beklediği ve planladığı durum fakat Türkiye’nin kendi rotası var! )Bu konular pek çok yönden analiz edilip konuşulacak konular fakat bugün bizim 100. Yılımıza denk gelen en önemli mesele , konuşmamız gereken konu Amerika ve Avrupanın Orta Doğu’nun göbeğindeki uç karakolu İsrail .

Doğu Akdeniz’de ki enerji kaynakları, Suveyş Kanalı ve Akdeniz üzerinden yürütülen dünya deniz ticaretine hakim olmak isteyen Amerika ve Avrupa , İsrail gibi bir devleti bir takım siyasi ve dini argümanlar ile bir arada ve güçlü tutarak bu bölgedeki enerji kaynaklarının ve deniz ticaretinin hakimiyetini elinde tutmaya çalşıyor…

Kundaktaki çocuğun büyüyüp onlara saldıracağından , 8 yaşında ki çocuğun sapanla attığı taştan korkarak binlerce masum çocuğu katleden Terörist İsrail ile bunu başaramayacaklarını günü geldiğinde onlarda öğrenecek. Askeri açıdan , mühimmat ve teçhizat anlamında Hamas’ın 100 katı belki 1000 katı imkanlar sahip Terörist İsrail Ordusu korkudan Gazze’ye giremiyor ve günlerdir kendileri için en güvenli olan askeri harekatı bombardıman’ı  gerçekleştiriyorlar. Tüm imkan ve olanaklarına rağmen kara harekatına cesaret edemiyorlar. Gazze’yi yerle bir edip tam bir soykırım, tam bir katliam yaparak tek bir canlı olmadan Gazze’ye girmek istiyorlar.

Dünyanın en büyük katilleri ve ordusu İsrail Ordusudur . Zamanı geldiğinde tarihte bizde bunun hesabını onlardan soracağız, bundan en ufak bir şüphem yok !

Enerji ve para için tüm dünyayı yıllardır sömüren , mazlum toplumların kanını emen başta Amerika olmak üzere, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada hemen leş kargaları gibi kokuyu alıp Terörist İsrail’in yanında olduklarını beyan ettiler.

100. yılımızda keşke sadece Cumhuriyetimizi ve çoşkulu kutlamayı konuşsaydık fakat gelecek 200. , 300. Yıllara güçlü ve emin adımlar ile gitmek istiyorsak , Üzerimize gelen tehlikeleri görüp , ona göre adımlar atmak zorundayız.

Şanlı tarihimizin , milli mücadelemizin sonucu , yeniden doğuşun adı Türkiye Cumhuriyeti’mizin 100. Yılı Kutlu Olsun.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene !!!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turgay Tüysüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli TV değil haberi geçen ajanstır.Anket FATMA KAPLAN HÜRRİYETİ BAŞARILI BULUYORMUSUNUZ?
Tüm anketler