Reklamı Geç
HABER DETAY
Emine Erdoğan Kadının Gücünü Vurguladı
Mardin'de,düzenlenen, 'Uluslararası Kadın Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bundan 10 yıl önce kadınların temel hak ve hürriyetinden bahsettiklerini, bugün ise, kadınların ekonomide ve hayattaki önemi yerini konuştuklarını ifade etti.
06 Aralık 2018 - Perşembe 11:31
2686 defa okunmuş.
GÜNDEM

Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı, GAP İdaresi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen, 'Uluslararası Kadın Sempozyumu' açılış programı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, eski bakanlar, protokol üyeleri ve vatandaşların katıldığı program, tanıtım filmi ve müzik dinletisi ile başladı.


'KADINLAR BİRLEŞTİRİCİDİR'


Sempozyumun açılışında konuşan Emine Erdoğan, bölgede terörü kadınların birleştirici gücü ile yok ettiklerini ifade etti. Erdoğan, farklı din, dil ve etnik yapıların bir arada yaşadığı bu şehirde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu, Mardin'in bir masalın ilk cümlesi gibi bir şehir olduğunu söyledi. Büyükşehirlerde binaların arasına sıkışmış bir çocuğun hayal dünyası ile bir Mardin evinden yıldızları izleyen bir çocuğun dünyası aynı olamayacağını söyleyen Emine Erdoğan, "Mardin şairlere ve edebiyatçılara ilham olmuştur. İşte bu şehirde terör örgütleri hain emellerini gerçekleştirmek için çaba verdiler. Nice insanımızı teröre kurban verdik. Geride kalan anaların, eşlerin ve ailelerin acılarını yürekten paylaşıyorum. Devletimiz terörü yok etmek için tüm güçleriyle mücadele ediyor. Bizler de hep birlikte Türk, Kürt ve Arap ayrımı yapmadan hep birlikte terörü bu topraklardan sileceğiz. Bilimi ve sanatı bu topraklarda yeniden inşa edeceğiz. Bu konuda kadınların misyonu önemlidir. Çünkü, kadınlar birleştiricidir"dedi.


'ÖNEMLİ NOKTA KADIN HAKLARI'Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, kadınların son 15 yılda geldikleri yerin ve değişimin öneminden söz ederek, "Bin yılı aşkın süredir bu topraklarda ilim ve irfanı birlikte inşa ediyoruz. Bu şehir herkes için örnek teşkil etmektedir. Cumhurbaşkanımız liderliğinde toplumsal zihniyet dönüşümünü gerçekleştirmek ve insan hakları konusunda başarılı çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda önemli bir nokta ise kadın haklarıdır. Toplumlarda sevgi ve saygı gibi hak ve adalet duygusu da kadınla birlikte başlamaktadır. Bu vesileyle kadınlarımız ile ilgili önemli düzenlemeler yaptık. En büyük insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddet ile ilgili mücadele yürütüyoruz. Her alanda sağlamaya çalıştığımız fırsat eşitliğinin en önemli ayaklarından birisi de kadına yönelik şiddetin yok edilmesidir. Hükümetimi döneminde kadınlarımızın eğitimleri ve iş yaşamına katılmalarında da önemli mesafe katettik. 2005 yılında kadın iş gücü 5 milyonken, bu rakam 9. 5 milyona çıkmıştır. Kadın girişimciliğinin ve kadın istihdamının arttırılması için çok programlı çalışıyoruz. Kadınlar kültürümüzü ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle kadınlarımızı etkin bir şekilde yaşantımızda yer vermeliyiz. Bu sempozyumda alınacak tüm kararları bakanlık olarak önemsediğimizi bildirmek isterim"dedi.

 

 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.