Alaaddin Sarı'dan 1 Mayıs Açıklaması

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Söz konusu açıklamasında Sarı şu ifadeleri kullandı: “1 Mayıs... Yüzyılı aşkın bir mücadelenin tarihi 1 Mayıs... İnsanca ve onurlu bir yaşam için her türlü engelleme, baskı ve yıldırma çabalarına karşı başı dik, gururla ve inatla hakkını almanın peşindeki milyonların bayramı 1 Mayıs. En kutsal sermayesini, emeğini ortaya koyan, çalışan, alın teri döken işçilerin bayramı. Tüm dünyada milyonlarca insan tarafından sokaklarda şarkılarla, türkülerle, halaylarla kutlanan, emeğin şöleni 1 Mayıs.

“HAKLAR İÇİN VERİLEN YÜZLERCE YILLIK MÜCADELENİN SİMGESİ”


1 Mayıs, hem Türkiye’de hem de dünyada bugün sahip olduğumuz hakların elde edilişinin simgesi. Bu haklar için verilen yüzlerce yıllık mücadelenin simgesi. Onun için adı ‘İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’ 8 saatlik iş günü için mücadelenin ve bu uğurda canını veren işçilerin tarihidir 1 Mayıs. İşçi sınıfının mücadele geleneğini ve geleceğe dönük umutlarını, 1 Mayıs 1886 olaylarından sorumlu tutularak idam edilen öncü işçi Albert Parsons’ın, çocuklarına idam edilmeden önce bıraktığı mektuptaki sözleri ne güzel anlatıyor. Albert Parsons çocuklarına şöyle sesleniyor: “Allah bize ‘insanca yaşayalım’ diye bu dünyayı verdi. Sorumlusunuz yavrularım! Haksızlıkların karşısında durun, sessiz kalmayın. Ben tüm bir insanlık için can verdiğimin bilincindeyim. Hiçbir zaman ‘hayat böyle gelmiş böyle gider’ demeyin. Erdemli ve cesaretli olun. Korkmayın hiçbir zaman!”

“TÜM ALANLARDA SOSYAL DEVLETİN DAHA DA ZAYIFLADIĞI BİR DÖNEMDEN GEÇMEKTEYİZ”


Sevgili Kardeşlerim, Bu 1 Mayıs’ta ise, ülkemizde işçilerin insana yakışır bir iş ve yaşam mücadelesi önündeki engellerin ve mevcut sorunların her zamankinden daha yüksek sesle dile getirilmesi gerekiyor. 2024 yılı itibarıyla, geçtiğimiz senelerden farkı olmaksızın nereye bakarsak orada bir eşitsizliği, hukuksuzluğu, yanlışı görüyoruz. İşçilerin temel insan hakları noktasındaki taleplerinin göz ardı edildiği, düşük ücretli ve uzun çalışma sürelerinde çalışmanın yaygınlaştığı, sağlıktan eğitime, sosyal güvenlikten istihdama tüm alanlarda sosyal devletin daha da zayıfladığı bir dönemden geçmekteyiz.

“İŞÇİYİ İSTEDİKLERİ GİBİ İŞTEN ÇIKARMALARININ ORTAMI HAZIRLANIYOR”

İş kazalarında ölümlerin devam ettiği, özel istihdam büroları aracılığı ile adeta yüzlerce yıl önceki amele pazarı benzeri bir uygulama ile çalışma koşullarının geriye götürüldüğü, çalışanların taşeron sistemi ile çalışmalarına herhangi bir çözüm bulunmadığı bir atmosferde, işverenlerin istedikleri işçiyi istedikleri gibi işten çıkarmalarının ortamı hazırlanıyor. Dünyada ise yine savaşlar devam ediyor. Ülkemizin yer aldığı bölgede çok sıcak gelişmeler yaşanıyor. Çatışmalar ve kaos ortamı güneyimizdeki Ortadoğu coğrafyasında Irak ve Libya’nın işgali, sonrasında ise Suriye’de 10 yılı aşan bir karışıklıkla devam ederken İsrail’in Filistin halkına yönelik zulmü, İran-İsrail gerilimi ile yeni bir boyut kazanıyor. Kuzeyimizde ise Rusya-Ukrayna savaşının açtığı yeni cephe insanlığı kan ve gözyaşı ile her gün sınamaya devam ediyor.

“ONURLU BİR YAŞAM SÜRDÜREBİLEN BİR DÜNYA ARZU EDİYORUZ”


Öte yandan dünyanın dört bir yanında açlık, yoksulluk ve çaresizlik içindeki milyarlarca insan çözüm bekliyor. Yaşanan ekonomik krizlerin yükü dünyanın işçilerine ve emekçilerine yüklenmeye çalışılıyor. Böyle bir dünya, bizlerin hayal ettiği, özlemini kurduğu, uğruna mücadele verdiği dünya olamaz! Bizler, yoksulluktan, ayrımcılıktan ve adaletsizlikten, savaş tehdidinden ve baskıdan kurtulmuş bir dünya istiyoruz. Yine bizler; kadınlara karşı ayrımcılığın, dayağın, tacizin, tecavüzün, töre cinayetlerinin son bulduğu, çocukların makine başlarında değil, okul sıralarında olduğu, daha iyi eğitildiği, daha iyi beslendiği, savaşlar içinde büyümediği, yoksulluğun ortadan kalktığı, herkesin çalışma olanağı bulabildiği, onurlu bir yaşam sürdürebildiği bir dünya arzu ediyoruz. Eşitlik istiyoruz. Irk, din, politik görüş ve cinsiyet nedenleriyle ayrımcılığın olmadığı bir dünya istiyoruz. Sendikal haklarımızın tanındığı ve güvenceye alındığı, iş güvencesinin olduğu, sosyal güvenlik, eğitim, sağlık gibi sosyal haklarımızın sosyal devlet ilkeleriyle bağdaşır bir şekilde korunduğu ve geliştirildiği bir dünya ve Türkiye istiyoruz.

“TAKSİM ALANINDA KUTLAYAMIYORUZ”

Sevgili Kardeşlerim, 2010 yılında Emek ve Dayanışma Günü olarak tatil edilen 1 Mayıs’ı, 2024’te de İstanbul’da Taksim alanında kutlayamıyoruz. Bilindiği gibi, Taksim’de 1 Mayıs 1977’de birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutlayan işçilerin üzerine ateş açılmış ve onlarca emekçi öldürülmüştür. Bu nedenle Taksim Meydanı’nın, Türkiye’de mücadele veren işçiler için 1 Mayıs açısından büyük bir önemi vardır. Taksim, yalnızca birkaç insanın aldıkları izin ile çelenk bıraktığı, sembolik bir 1 Mayıs’a ev sahipliği yapmamalıdır.

“DEMOKRATİK BİR HUKUK DEVLETİNE YAKIŞACAK TABLO BUDUR”


Türkiye’deki işçilerin emek mücadelesi açısından bir mihenk taşı konumundaki Taksim’de işçiler, temel insan haklarından olan ve anayasada da yer verilen toplantı ve gösteri yürüyüş haklarını özgürce, herhangi bir baskı ve yasağa maruz kalmadan, kardeşlik ve barış içinde kutlayabilmelidir. Demokratik bir hukuk devletine yakışacak tablo budur. Sorumluluk sahibi siyasal iktidarlardan beklenen, işçilerin birlik ve dayanışma günü olarak kabul ettikleri 1 Mayıs’ın, özgürce ve barış içinde kutlanabilmesi için uygun ortamı yaratmalarıdır.

“SESİMİZ DUYULANA KADAR HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”


1 Mayıs’ta meydanlarda “İş güvencesi” diye; “Kıdem tazminatımıza dokunulamaz” diye; “İnsan onuruna yaraşır bir iş istiyoruz” diye; “Demokratikleşme” diye, “Adalet” diye, “Düşünce özgürlüğü” diye, “Yoksulluğa hayır” diye, “İş kazalarına son” diye haykıracağız. Mücadelemiz sonuç verene, sesimiz duyulana kadar haykırmaya devam edeceğiz. Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Birlik, Mücadele ve Dayanışma günümüz!”

30 Nis 2024 - 16:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli TV değil haberi geçen ajanstır.