Dede Korkut Kimdir, Aslen Nereli, Gerçekte Yaşadı mı?

Dede Korkut, bütün dünyada Türklüğün en önemli simgelerinden biridir. Öğrencilerinde ödevleri için araştırdığı Dede Korkut kimdir?

Dede Korkut Kimdir?

Türk Dünyası’nın bilge atası olarak tanınan Dede Korkut Türk tarihi açısından ve Türk dünyası açısından çok büyük önem taşıyan bir karakterdir.

Korkut Ata Nerede ve Ne Zaman Yaşadı?

Dede Korkut, Türk halk edebiyatında önemli bir figürdür. O, özellikle Oğuz Türklerine ait destan ve hikayelerin derlenmesiyle tanınır. Ancak, Dede Korkut'un gerçek kişiliği ve yaşamı hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Kimi kaynaklar, Dede Korkut'un 9. yüzyılda yaşamış olduğunu öne sürerken, kimileri onun daha sonraki bir dönemde, örneğin 14. yüzyılda yaşamış olabileceğini düşünmektedir.

Dede Korkut'un adıyla anılan eserler, Oğuzların efsanevi kahramanlarını ve onların maceralarını anlatır. Bu eserler genellikle sözlü gelenekle aktarılmış, sonradan yazıya geçirilmiştir. Türk kültüründe büyük bir yere sahip olan Dede Korkut Kitabı, Türk halk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir ve Türk mitolojisinin, kültürünün ve tarihinin derinliklerine ışık tutar.

Dede Korkut Hikayeleri İsimleri

  1. Drse Han Oğlu Boğaç Han
  2. Salur Kazan'ın Evinin Yağmalanması
  3. Kam Büre Beg Oğlu Bamsi Beyrek
  4. Kazan Bey'in Oğlu Uruz Bey'in Tutsak Olması Hikayesi
  5. Koca Duha Oğlu Deli Dumrul Hikayesi
  6. Kanlı Koca Oğlu Kan Turalı Hikayesi
  7. Kazıcık Koca Oğlu Yiğenek Hikayesi
  8. Basat'ın Tepegözü Öldürmesi Hikayesi
  9. Begil Oğlu Emren'in Hikayesi
  10. Uşun Koca Oğlu Seyrek Hikayesi
  11. Salur Kazan'ın Tutsak Olup Oğlu Uruz'un Çıkardığı Hikayesi
  12. İç Oğuz Dış Oğuz Asi Olup Beyrek'in Öldürülme Hikayesi

  Dede Korkut Hikayeleri Karakterleri

  • ·         Bamsı Beyrek
  • ·         Banu Çiçek,
  • ·         Bayındır Han
  • ·         Başat
  • ·         Deli Dumrul
  • ·         Burla Hatun
  • ·         Uruz Er

  Dede Korkut Hikayeleri Genel Özellikleri

  Destandan halk geçişin temsilcisi olarak bilinen Dede Korkut Hikayeleri Orta Asya’daki Türklerin Müslüman olmadan önceki dönemine dayanıyor. Türklerin İslam öncesi zamanından izleri içeriğinde barındıran Dede Korkut Hikayeleri’nin eski adı ‘Kitab-ı Dede Korkut Ala Lisan-ı Tafie-i Oğuzan’ olarak kaynaklarda geçiyor. Oğuzların

  Müslüman olduktan sonraki başarılarını anlatan bu eserlerde farklı halk kahramanlarının mücadeleleri ele alınıyor. Türk tarihi ve töreleri, bu dönemin önemli kişilerine yapılan övgüler, anlamlı öğütlerin yer aldığı destansı metinler 15 ve 16. yüzyılda bilinmeyen bir kişi tarafından kaleme alınarak hikâyeler hâline getiriliyor.

  Günümüzde ‘Dede Korkut hikayeleri’ne dair iki tane nüsha mevcut. Bunlardan birisi Almanya Dresden Kitaplığında yer alıyor. 6 adet farklı hikâyenin bulunduğu bir diğer nüshanın ise Vatikan’da bulunduğu biliniyor. Dede Korkut hikayelerinin edebi özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor:

  • ·         Toplamda 12 tane hikâye ve öncesinde bir adet önsöz bulunuyor.
  • ·         Hem gerçek hem de olağanüstü olayların bir arada bulunduğu bir eser olma özelliği taşıyor.
  • ·         ‘Dede Korkut’ olarak anılan karakter meçhul bir halk ozanı’ olarak biliniyor.
  • ·         Kahramanlık, savaş, aşk gibi çeşitli konuları içeren bu hikâyelerde ‘yiğitlik’ algısı ön plana çıkarılıyor.
  • ·         Nazım ve nesirin iç içe olduğu bir eserdir. Duygusal anlamda yoğunluklu bir anlatımın olduğu bölümlerde nazım kullanımı görülüyor.
  • ·         Dede Korkut hikâyeleri Azerî Türkçesi ile yazılmış.
  • ·         Türk tarihinde oldukça önemli bir eser olma özelliği taşıyor. Yunanlılar için Odysseia ve Ilyada ne kadar önemliyse, Dede Korkut hikayeleri de Türkler için aynı önemi taşıyor.

  21 Şub 2024 - 17:18 - Gündem


  göndermek için kutuyu işaretleyin

  Yorum yazarak Kocaeli TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli TV değil haberi geçen ajanstır.