Portakal Hafız Konağı, Manav Kültür Müzesi oluyor!

Kocaeli Haber - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Yerel Kültür Platformu işbirliği ile hayata geçirilecek olan Manav Kültür Müzesi hakkında açıklamalarda bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, “2023 yılında ziyarete açmayı planlıyoruz” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Haber - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Yerel Kültür Platformu işbirliği ile hayata geçirilecek olan Manav Kültür Müzesi basın için bugün toplanıldı. İzmit Çukurbağ’da bulunan Portakal Hafız Konağı’nda gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tülin Çoruhlu, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, Müze Bilimci Yeşim Kartaler, Kocaeli Yerel Kültür Platformu Kadın Kolları Başkanı Melek Portakal Çeliköz katılım gösterdi. Toplantı kapsamında Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kocaeli Şubesi tarafından kullanılan konağın Manav Kültür Müzesi olarak kullanılacağının duyurusu yapıldı.

“KOCAELİ BİZİM YURDUMUZ”


Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, “Kendi mekanında bir toplantı düzenlemeyi daha uygun bulduk. Biz de sabırsızlık gösterelim dedik çok öncesinde güzel faaliyeti sizlerle paylaşalım istedik. Kocaeli bizim yaşadığımız, büyüdüğümüz topraklar. Kocaeli bizim yurdumuz. Başka iklimlerden, başka denizlerden başka coğrafyalardan gelsek de Kocaeli’de yaşamanın mutluluğunu, gururunu, hazzını yaşıyoruz. Kültür Coğrafyamızdan gelip Kocaeli’mizi yurt edinen kardeşlerimiz, kültürlerini burada özgürce yaşıyor ve özgürce paylaşıyor. Kocaeli’nin zenginliğine zenginlik, derinliğine derinlik katıyorlar. Bu Kültürel zenginlik doğrultusunda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak; yöresel kültürlerimizin tanıtılmasına, hemşeri derneklerimizin desteklenmesine, özgün kültür mirasımızın korunarak yaşatılmasına bu konular ile alakalı yeni projeler üretilmesine çok önem veriyoruz” diye konuştu.

“MANAV TÜRKLERİ’NİN ZENGİN KÜLTÜRÜ”


Konuşmasının devamında Gündoğdu, “Kafkas ve Balkan Müzeleri, Hemşeri derneklerimizin hayata geçirdiği tanıtım günlerine verdiğimiz destekler, yerel kültürümüzü yaşatmaya yönelik projelere verdiğimiz katkılar, Yöresel Kültürler Fuarlarımız, Tarih Sempozyumlarımız hep bu düsturun ürünü. Kentin yerel kültürünü oluşturan, Selçuklu ile Osmanlı döneminde bu toprakları yurt edinen Kocaeli tarihinde büyük izleri olan Manav Türklerinin de zengin kültürünü yaşatmak, tanıtmak için de önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda coğrafi ve kültürel kimliklere ait mutfak geleneklerimizi yaşatmak adına Kocaeli’nin yöresel yemekleri çalışmasını başlatmıştık 148 Kocaeli yemeğimizi tespit ederek Kocaeli Yemekleri adlı kitabını hazırladık. Bilge Şehir Kocaeli Projesi kapsamında Kocaeli “Yöresel Yemek Festivali” ve “Kocaeli Yemekleri” kitabı ile taçlandırmış olduk. Bu kitap ile belki de unutulmaya yüz tutacak yemeklerimizin, Gelecek nesillerimize ulaştırılmasına katkıda bulunduk” dedi.

“2023 YILINDA AÇMAYI PLANLIYORUZ”


“İşte bugün de bu çalışmalara paralel olan Manav Kültür Müzesi projesini sizlerin de desteğini alarak başlatıyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Gündoğdu, “İçinde bulunduğumuz Portakal Hafız Konağı’nı araştırma ve belgeleme çalışmalarının devamını sağlayacak ve ilk etap çalışmaların sonuçlarını görebileceğimiz bir kalıcı sergi ve atölye çalışmalarıyla 2023 yılında ziyarete açmayı planlıyoruz. Manav kültürüne ilişkin çalışmalarda bize öncülük eden Kocaeli Yerel Kültür Platformu’nun çabaları çok büyük ancak bundan sonrası için de kendilerinin desteği bizim için önemli. Kültürün farklı yönlerini yansıtacak koleksiyon bağışı, somut olmayan kültürel mirasın aktarılmasında sözlü tarih çalışmalarına katkıları, aile albümlerinden fotoğraf ve gündelik hayata ilişkin nesnelerin müzeye bağışlanması ile geniş kapsamlı bir çalışmayı bugün birlikte başlatalım” diye konuştu.

“DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUM”


Konuşmasının devamında Gündoğdu, “Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalar neticesinde Manav Kültürüne ilişkin ciddi bir hafızaya sahibiz, Bundan sonraki süreçte bu hafızayı zenginleştirmek üzere Tüm manav derneklerimiz ve vatandaşlarımızı müzenin yaşayan, üreten bir kültür kurumuna dönüşmesi için atölye çalışmaları da planlıyoruz, atölyelerin hayata geçmesi için insan kaynağı konusunda da sizlerden destek bekliyoruz. Zengin Manav kültürünün daha geniş kapsamlı araştırılması ve belgelenmesine öncülük edecek bu projeyi sizlere sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Destek olmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.  

“BİLGİ VE BELGELERİ TOPLUYORUZ”


Gündoğdu’nun ardından konuşmasını gerçekleştiren Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Tülin Çoruhlu, “Biz bir yola girdik. Manav kültürünü yaşatma adı altında. Yaşatmak derken geçmiş teknikleri, deneyimleri, kültürümüzü oluşturan ana ögeleri gelecek kuşaklara aktarırken aynı zamanda bugünkü ihtiyaçlara yönelik bir şeyler de üretebilmek. Manav kültürü derken yerli Türkmenleri kastediyoruz. İçinde bulunduğumuz konağı zaten başlı başına tarihi eser. Buraya hiçbir zarar verilmeden, aynı zamanda Manav Evi’ne dair ögeleri görebileceğiniz, hem de konağı rahat rahat izleyebileceğiniz bir şekilde olacak. Buna dair bilgi ve belgeleri topluyoruz. Güzel bir yolda olduğumuza inanıyoruz, sizlerin desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

“UZUN SOLUKLU BİR PROJE”


Daha sonra konuşan Müze Bilimci Yeşim Kartaler ise, “Kocaeli kentine kültür gruplarının yaratıcılığına olacak projelerde çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi buna önderlik ediyor. Bu vizyonu için teşekkür ediyorum. Bu projeyi bilimsel veriler ışığında gerçekleştirmek istiyoruz. Portakal Hafız Konağı’nın büyük ve geniş bir hikayesi var. Bu bir başlangıç. Uzun soluklu bir proje gibi düşünelim. Atölyelerle birlikte bir Manav Kültür Müzesi açıyor olacağız. Büyükşehir Belediyesi’nin bizimle tanışmadan önce başlattığı çalışmalar var. Bunlar başlangıç. Yaratıcılık ve sonrasında ekonomik girdiye girmesiyle ilgili de belki çalışmalar başlatılır. Bütün bunları ele alacağız” dedi.

“ÜZERİMİZE NE DÜŞÜYORSA YAPACAĞIZ”


Kartaler’in ardından konuşan Kocaeli Yerel Kültür Platformu Kadın Kolları Başkanı Melek Portakal Çeliköz, “Başkanımız ve genel sekreterimizin planlanmış programları olduğu için katılamadı. Bizlere gönüllü destek veren kişilerle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bizlere desteğini hep hissettiren Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Tahir Büyükakın ve ekibine çok teşekkür ederiz. Portakal Hafız Konağı’nda platform olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğimize, Manav Kültürü’nü gelecek nesillere aktarmak için üzerimize ne düşüyorsa yapacağımıza söz veriyoruz” şeklinde konuştu.

“ZENGİN BİR KENT”


Son olarak konuşmasını yapan Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, “Kentimiz, çok farklı kültürleri bir arada bulunduran zengin bir kent. Yerel kültürümüzün sergileneceği müzenin tanıtımı bizleri çok mutlu etmiştir. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnsanların kültürlerine, geçmişlerine bir özlemleri olduğunu gördük. Daha düne kadar Kocaeli’nin türküsü var mı yok mu bilmiyorduk ama şu anda 80’e yakın türkü derlendi. Yemeklerle ilgili de çok zengin bir yemek kültürü olduğunu gördük. Bunları kendi içimizde yaşıyoruz. Tarihi bir mekanda bunları toplumun geneline sergileme alanımızı bulamamıştık. Bizim yerel kültürümüzü çok zengin bir kültür. Bu konağın bu katının yetmeyeceğini, tamamına ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorum, biliyorum” ifadelerini kullandı.

26 Tem 2022 - 13:45 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli TV değil haberi geçen ajanstır.