Kocaeli'de En Fazla Suriyeli O İlçede Yaşıyor

Gebze İlçesi Muhtarlar Toplantısı, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Kocaeli'de En Fazla Suriyeli O İlçede Yaşıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Gebze Belediyesi Kardelen Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah Günaydın, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar Dairesi Başkanı Lütfü Efil, Gebze Muhtarlar Dernek Başkanı Cevat Karaman, kamu kuruluşlarının İl ve İlçe Müdürleri ile Gebze İlçesi Muhtarları katıldı.


Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Vali Hüseyin Aksoy’un yaptığı konuşmalarında; “Muhtar buluşmalarında bu ay Gebze ilçemizdeyiz. Muhtarlarımızı dinleyerek, onların bizlere aktaracakları sorunlar ve talepler konusunda istişarelerde bulunacağız. En son yapılan yerel seçimlerden sonra Gebze ilçemizde ilk toplantımızı yapıyoruz. Bundan dolayı yeni seçilen bütün muhtarlarımıza başarılar diliyor, tebrik ediyorum. Yine aynı şekilde Gebze Belediye Başkanımıza hayırlı olsun diyorum. " dedi.

En Önem Verdiğimiz Konulardan Biriside Eğitim Konusudur.


Kocaeli’de bir çok alanda bir çok çalışmayı hep birlikte yapmaya gayret ediyoruz. En önem verdiğimiz konulardan biriside eğitim konusudur. Okul çağında olup okula devam etmeyen hiçbir öğrencimizin kalmaması adına gayret gösteriyoruz. Gebze bölgemizin özellikle sanayi bölgesi olması nedeniyle yoğun göç alan ve göçle gelen insanlarımızın da eğitim dışında kalma ihtimallerinin yüksek olduğu bir bölge. Bu bakımdan muhtar arkadaşlarımızın kendi bölgelerinde eğitim dışında kalmış vatandaşlarımız varsa bunları mutlaka okul müdürlerimize, ilçe milli eğitim müdürlüğümüze, kaymakamlığımıza bildirmelerini istiyoruz. Okul çağını geçmiş olanlar varsa onlarıda açık ortaokul ve açık liselere yönlendirerek, eğitim dışı kalmamaları için gayret göstermenizi istiyoruz. Okuma yazma seferberliği yaptık ve okumaz yazmazları okur yazar hale getirdik. Ancak bölgemize sonradan gelmiş olan ve okur yazar olmayan insanımız varsa bunlarıda okur yazar hale getirmek için aynı şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz.


5 Yaş Grubunda Kocaeli Olarak Okullaşma Oranını 100 Hedef Haline Getirdik.


Okullaşma oranlarımızı 100’e çıkarmak için gayret içerisindeyiz. Okul öncesi 3,4 ve 5 yaş grubunu kapsıyor. Biz özellikle 5 yaş grubunda Kocaeli olarak okullaşma oranını 100 hedef haline getirdik. Bu alanda önemli çalışmalar yaptık. Muhtar arkadaşlarımızdan kendi bölgelerindeki 5 yaş grubundaki çocuklarımızdan okul dışında olanlar varsa bunları mutlaka bizlere bildirmelerini istiyoruz. Halk Eğitim Müdürlüklerimiz vatandaşlarımıza istedikleri alanlarda kurslar açıyor. Biz Halk Eğitim kurslarını yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu bakımdan mahallelerinizde insanlarımızın arzu ettiği kurslar varsa onları İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize aktarmanızı istiyoruz. Daha çok kursla, daha fazla katılımcı ve daha fazla faaliyet içerisinde çalışmalarımızı geçmişte olduğumuz gibi bundan sonrada yürütme gayreti içerisinde olacağız.


Her Okulumuza Bir İrtibat Görevlisi Belirledik.


Okullarımızın güvenliğini önemsediğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Her okulumuza bir irtibat görevlisi belirledik. Polis bölgesinde polisimiz, Jandarma bögesinde jandarmamız bu irtibat görevini sürdürüyor. Bir çok okulumuzda kamera sistemlerimiz var. Bunları takip ediyoruz.


Okul Çevrelerinde Kişi Ve Grupların Beklemelerini Yasakladık.


Valilik Emri yayınlayarak, okul saatinde öğrencilerin internet cafelerde bulunmaması gerektiğini belirttik. Eğer bir çocuk okul saatinde internet cafede ise ve bunu yaptığımız denetimlerde tespit ediyorsak o internet cafeye para cezası uyguluyoruz. Okul çevrelerinde kişi ve grupların beklemelerini yasakladık. Bu anlamda kişi yada gruplardan bekleyen varsa bunlarada idari para cezası uyguluyoruz. Okullarımızın güvenliğini de bu yönüyle hassasiyetle takip ediyoruz. Bölgelerinizde muhtarlarımızın tespitleri varsa onlarıda ilçe emniyet, ilçe jandarma komutanı veya kaymakam arkadaşlarımızla paylaşmalarını istiyoruz.

Kocaeli İl Genelinde Bugün İtibariyle 66,4 Nüfus Oranımızla Yeni Kimlik Kartlarını Almış Durumdayız.


Nüfus müdürlüklerimiz artık yeni kimlik kartı, pasaport ve ehliyet işlemleride yapıyor. Kocaeli il genelinde bugün itibariyle 66,4 nüfus oranımızla yeni kimlik kartlarını almış durumdayız. Bu konudada vatandaşımızı bilgilendirerek, süreç içerisinde yeni kimlik kartlarını almaları konusunda gayret gösterilmesini istiyoruz.

Bağımlılıkla ve Uyuşturucu İle Mücadele Konusunda Herkesin Yapabileceği Birçok Çalışma Var.


Bağımlılıkla ve uyuşturucu ile mücadele konusunu çok önemsiyoruz. Bu konuda güvenlik birimlerimiz büyük bir gayret içerisinde çalışıyor. Ancak bu mücadele sadece polisiye tedbirlerle alınabilecek bir çalışma alanı değil. Herkesin bu alanla ilgili yapabileceği birçok çalışma var. Bu bakımdan bölgelerinizde uyuşturucuya yönelik tespitleriniz, değerlendirmeleriniz varsa onları mutlaka kaymakam arkadaşlarımızla ilçe emniyet müdürümüz ve ilçe jandarma komutanımızla paylaşmalısınız. Valiliğimiz koordinasyonunda Bağımlılıkla Mücadele komisyonumuz var. Madde, alkol, sigara, elektronik bağımlılık gibi bir çok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Aynı şekilde ilçelerimizde Kaymakam arkadaşlarımızın başkanlığında yine birçok kurum ve kuruluşumuzun katkılarıyla benzer çalışmalar yürütülüyor. Bu konuda herkesten beklentimiz duyarlı olmanızdır. Toplumsal dayanışma içerisinde bu bilinci nekadar geliştirebilirsek bağımlılıkla mücadele konusunda o derece mesafeler almış oluruz.


Bir dönem Karadeniz kıyısı yasadışı göç konusunda güzergah haline getirilmek istendi. Bölgemizin yasa dışı göçe konu edilememesi bakımından gördüğünüz yabancılar varsa mutlaka bunları güvenlik birimlerimizle paylaşmanızı istiyoruz.


İl Sağlık Müdürlüğümüz Koordinesinde Yatalak Ve Hastaneye Gidemeyecek Durumda Olan Kişilere Sağlık Hizmeti Veriliyor.


İlçemizde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız var. Bu vakıfımıza ihtiyacı olan vatandaşlarımız müracat ediyor ve mütevelli heyetimiz değerlendiriyor. Bizim muhtar arkadaşlarımızdan beklentimiz; gerçekten ihtiyacı olduğu halde bu vakıfa müracaat etmemiş insanlarımız olabilir ve bu insanları bizlere bildirmenizi istiyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz yatalak durumda yada hasta olan vatamdaşlarımıza evde bakım hizmeti veriyor. İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinesinde bu tür kişilere sağlık hizmetide doktorlarımız ve hastanelerimiz aracılığı ile veriliyor. Sizin bölgenizdede hastaneye gidemeyecek, yatalak durumda olanlar varsa bunları ilçe sağlık müdürlüğüne bildirmenizi istiyoruz.


Son Yıllarda Engellilere Yönelik Olarak Çıkarılan Kanunlarla Bir Takım Haklar Verildi.


Kocaeli Valiliği Koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğümüz aracılığıyla Engelli Veri Tabanını oluşturduk. Özellikle son yıllarda engellilere yönelik olarak çıkarılan kanunlarla bir takım haklar verildi. Sosyal devlet olmanın gereği olarak önemli çalışmalar ortaya kondu. Bizim bu Engelli Veri Tabanı oluşturmaktaki en temel amacımız; il genelindeki engellileri tek bir merkezde görebilmek ve bir noktada bir engel türü yoğunlaşıyorsa bunu farketmek ve bununla ilgili çalışmalar yapmaktır. Engelli olduğu halde devletin sunduğu haklardan yararlanmayanlar varsa bunları tespit etmek ve imkanlardan vatandaşlarımızı yararlandırmak istiyoruz. Bölgenizde engelli olduğu halde müracaat etmemiş, engelli raporu almamış, devletin sağladığı imkanlardan yararlanmamış kişiler varsa onları bizlere bildirmenizi istiyoruz.


Bugüne Kadar Bin 400’e Yakın Sokakta Dilenen, Çalışan Çocuğa İşlem Yaptık.


Sokakta dilenen, çalışan çocuklarla ilgili çalışma başlattık. İlgili kurumlarımızla bu çalışmayı gerçekleştirdik çünkü sokaklar çocuklar için tehlikeli ve risklidir, suça bulaşma ihtimali yüksektir. Bu sebeple çocuklarımızın sokakta çalışmasını ve dilenmesini istemiyoruz. Bugüne kadar bin 400’e yakın sokakta dilenen, çalışan çocuğa işlem yaptık. Etrafınızda bu tür çocuklar varsa onları ilgili birimlerimize iletin. Bu projenin başarılı olabilmesi için hep birlikte el ele vererek bu çalışmaları daha iyi bir noktaya taşımak durumundayız. Bu anlamda Kocaeli genelinde de bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda önemli bir mesafeler elde ettik.


Çocuklarımızın Aşılarının Zamanında Yapılması Önemli


Sağlık açısından çocuklarımızın aşılarının zamanında yapılması önemli. Bu aşıları yaptırmadığımız da daha sonra çocuklarımız belirli hastalıklara karşı dirençli olamayabilir. Bu bakımdan mahallelerimizdeki insanlarımızla aşılar konusunda duyarlı olmaları hususunu paylaşmanızda yarar var.

Sıfır Atık Projesi Demek Bu Çöplerin, Atıkların Ekonomiye Geri Kazandırılması Demektir


Sıfır Atık projesinde Kocaeli öncü kentlerden birisidir ve önemli mesafeler aldık. Bütün kamu kurumlarımız, okullarımız ve belediyelerimiz sıfır atık projesine geçiş sağladı. Biz diğer illerden biraz daha farklı bir uygulamaya geçtik. Sadece kamu kurumlarında değil, ilk aşamada belirli sitelerden başlamak suretiyle vatandaşımızı da bu projeye dâhil edecek çalışmalara başladık. Bugün itibariyle 100 bini aşan nüfusun olduğu sitelerde sıfır atık projesi uygulamaya geçildi. Sizlerden istediğimiz de mahallelerinizde bu projeye dahil olabilecek noktalarınız varsa bunu ilgili kurumlarımızla irtibatta kalarak, bu projeye dahil olma noktasındaki gayretlerinizi özellikle istiyoruz. Sıfır atık projesi demek bu çöplerin, atıkların ekonomiye geri kazandırılması demektir. Çevreye duyarlı, milli ekonomiye katkılı önemli bir proje olarak bunu görüyor ve değerlendiriyoruz.


Valiliğimizde ve İlçelerimizde Açık Kapı Sistemi Faaliyete Geçti.


Valiliğimizde Açık Kapı sistemi var ve Kaymakamlığımızda da faaliyete geçti. Burada da vatandaşlarımız hangi kurumla ne tür sorunu varsa, ne tür talepleri varsa buraya başvuru yapabilir. Bunu da özellikle sizlerin de bilmesi, vatandaşlarımızın hangi alanda ne tür konuları olursa olsun Açık Kapı sistemine doğrudan gidip başvurabileceği gibi internet üzerinden de başvurma imkanı var.

Temel Amaç; Ceza Kesmek Değil, Kazaları En Asgari Seviyeye İndirmektir


Trafik kazalarının azaltılması ile ilgili birçok çalışma yapılıyor. İçişleri Bakanlığımız bu konuda oldukça duyarlı ve hassas bir çalışma içerisinde. İçişleri Bakanlığımız gerek emniyet, gerekse jandarma trafikte görev alan personelin dışındaki personele de 3 suç türünde ceza tutanağı tutma yetkisi verdi. Bunlar; araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, emniyet kemerini takmama, makas diye tabir ettiğimiz hızlı şerit değiştirme gibi 3 türde ceza tutanağı tutulabiliyor. Bu konuda hem sizin bilmenizi hem de vatandaşlarımızı bilgilendirmenizi istiyoruz. Buradaki temel amaç ceza kesmek değil, kazaları en asgari seviyeye indirmektir. Bu hepimiz için önemli bir konudur.


Kocaeli’de En Fazla Suriyelilerin Olduğu İlçelerin Başında Gebze Geliyor.


Komşumuz Suriye’de yaşanan sorunlar nedeniyle buradaki insanlar ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde olduğu gibi Kocaeli’de de Suriye kökenli insanlar yaşıyor. Kocaeli’de de en fazla Suriyelilerin olduğu ilçelerin başında Gebze geliyor. Bu insanlarımızın toplumsal uyum içerisinde çalışmalarını sürdürmelerini hepimiz arzu ediyoruz. Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yok, suçu kim işlerse işlesin gereği mutlaka yapılır. Ancak zaman zaman bazı provokatif konular gündeme gelebiliyor. Muhtarlarımızın, kanaat önderlerinin, yöneticilerin bu konuda duyarlı olması, çok basit bir konuyu farklı noktalara taşıyabilecek mekanizmalara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu anlamda da Kocaeli’nde bu güne kadar herhangi bir olumsuzluk yaşamadık ama bu konuda herkesin duyarlı olması gerektiğini de özellikle ifade etmek istiyorum.


Temel Amaç; Öğrencilerimizin Yeteneklerini Keşfetmek


Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik, Spor İl Müdürlüğü ortaklaşa yetenekli gençlerimizin taramalarını yapıyoruz. Temel amaç öğrencilerimizin yeteneklerini keşfetmek ve onlar hangi alanda daha yetenekli ise spor yapmalarını sağlamak, onların o alanda iyi yetişmiş birer sporcu olmalarını temin etmektir. Bu yönde yapılacak çalışmalara muhtar arkadaşlarımızın desteklerini bekliyoruz.

Değerli katılımcılar, zaman zaman sevinçlerimizi farklı şekillerde ifade ediyoruz. Düğünlerde, bayram sabahlarında, asker uğurlamalarında silah kullanılıyor. Bu doğru değil, yanlış bir uygulamadır. Düğün evi cenaze evine dönüşebiliyor. Bu bakımdan bu tür davranışlardan uzak durmamız, sevincimizi hüzne dönüştürmememiz gerekiyor. Muhtar arkadaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarını, bu tür davranış içerisinde olanları uyarmalarını istiyoruz.” diyen Aksoy, toplantının yararlı geçmesi temennisinde bulundu.

Toplantının ardından Vali Aksoy, muhtarların sorun ve taleplerini dinleyerek, gereğinin yapılması ve takip edilmesi hususunda toplantıda hazır bulunan kurum müdürlerine talimat verdi.

26 Şub 2020 - 11:38 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli TV değil haberi geçen ajanstır.