reklam
reklam
Haber
15 Eylül 2020 - Salı 14:30
 
Yurtta Karantinanın Ücreti Belli Oldu
Kocaeli genelinde karantina kurallarını ihlal eden, evde karantinada olması gerekirken dışarda olduğu kolluk kuvvetleri tarafından tespit edilen kişilerin yurtlara alınmasının bedeli belli oldu.
GÜNDEM Haberi
Yurtta Karantinanın Ücreti Belli Oldu

Kocaeli’de geçtiğimiz günlerde alınan kararla karantina ihlali yapanların zorunlu olarak yurtlarda alınmasına karar verilmişti. 


Yurtlara alınalar ise masraflarını kendileri karşılayacak. Kocaeli Valiliğince alına son kararda ise bu kişilerin ne kadar ödeme yapacağı belirlendi. Konuyla ilgili Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararı şöyle; 


İlimiz genelinde evde izolasyonda olması gerekirken kolluk birimlerince yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket ettiği tespit edilen, haklarında ilgili genelgeler ve hıfzıssıhha kurul kararları çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılarak, Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulan, ayrıca Valiliğimizce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere tahsis edilmiş olan yurtlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulan kişilerin yurtlarda kaldıkları süre zarfında, özel kişisel ihtiyaçları hariç yurttaki genel hizmetler (konaklama, yemek ve temizlik) için belirlenen (KDV dahil) günlük 80 TL. bireysel maliyetin ve şampuan, diş macunu, diş fırçası gibi özel kişisel temizlik ürünlerinin talep edilmesi halinde bunlar için de toplam konaklama ücretine (KDV dahil) 25 TL. eklenerek bu bedellerin kendilerinden tahsil edilmesine,   Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yurtta, Karantinanın, Ücreti, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı