ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
05 Mart 2020 - Perşembe 17:15
 
Yaşama Dair'de Disleksi Konuşuldu
Kocaeli TV’nin sevilen sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’in konuğu VM Medical Park hastanesinden Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Selcen Esenyel oldu. Tülay Çivi’nin sorularını yanıtlayan Dr. Selcen esenyel Çocuklarda Disleksi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tanısı Nasıl Konulur gibi önemli paylaşımlarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Yaşama Dair'de Disleksi Konuşuldu

Disleksi Nedir?

 

1950-60lardan sonra dünyada öğrenme güçlüğü olarak bir tanı yapılmaya başlandı. Bazı çocuklarun zekasında problem olmadığı, herhangi bir problemleri olmamasına rağmen belli alanlarda ciddi zorluk yaşandığı görüldü, bundan sonra bu tanı konulmaya başlandı.

 

Türkiye’de ise 2000’li yılardan sonra toplumda çocuk psikiyatrisi sayısının artmasıyla disleksi ile ilgili bir sürü tanıtımlar, programlar, seminerler veriliyor.

 

Özgül öğrenme güçlüğü normal zeka ya da normal zekaya yakın kişinin belli alanlarda ciddi zorlanma sonucu ve sürekli zorlanması sonucu tanıyı koyuyoruz. Bunun 3 alt çeşidi sınıflandırması var:  Sadece yazma ile giden Diskalkuli, Matematik probiyle giden Diskalkuli, öğrenme güçlüğüyle giden ya da her ikisinin olduğu tiple giden ve yazmayla giden bir tip olarak sınıflandırıyoruz.

 

Bu çeşitler bazılarında üçünde de oluyor, bazıları ikisi...Yani hem okumada problem oluyor hem de yazmada...

 

Disleksi Tanısı Nasıl Konur?

 

Aileler harf karıştırma ya da okumakta hep aynı hatayı yapıyorlar diye geliyor. Bazen zekası normal, her şeyi ezberlemiş fakat matematikte bir türlü yeterli değil. Biz bunu saptadığımızda, diğer etkenleri dışlama, çocuğu gözlemleyerek anlayarak, öğretmenin söylemleri, ailenin çocuğa yaklaşımı önemli. Çocukta uyum problemi dahi görülebiliyor. Bu tür sorunların sürekli – devamlı ve başka etkenlere bağlı olmaksızın olduğunda biz bu tanıyı koyuyoruz.

 

Okuma ve yazmayla başka problemlerde görüyoruz. Mesela motor fonksiyonlarında da biraz sorunlar oluyor. Düğme ilikleme, sağı solu karıştırma, haftanın günlerini ezberlemekte zorluk çekme gibi...

 

 

İlkokul Öncesinde Bu Tanı Konulabilir Mi?

 

Ben, çocuğun okula başlamasından sonra bu tanıyı koyma taraftarıyım. Ama öncesi belirtilerde önemli yani erken tanı önemli. Erken tanıyı koymak için aillelerin çocuk üzerindeki izlenimleri çok önemli.  Sağı solu karıştırma, renkleri karıştırma ve hafif motor beceriksizlikleri okul öncesinde de oluyor.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaşama, Dair'de, Disleksi, Konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı