reklam
reklam
Haber
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 12:44
 
Yargıtay'dan Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Açıklama
Yargıtay’ın kararı milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor
GÜNDEM Haberi
Yargıtay'dan Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Açıklama

Milliyet’te yer alan habere göre, İş Kanununun 25. maddesi işverenin hangi durumlarda iş sözleşmesini haklı nedenle derhal feshedebileceğini düzenlemektedir. İşveren açısından derhal fesih nedenleri dört başlık altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki sağlık nedenleri, ikincisi ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, üçüncüsü zorlayıcı nedenler dördüncüsü ise işçinin tutuklanmasıdır. İşçinin tutuklanması dahil, bir, üç ve dördüncü başlıklar diğer koşullar da varsa işçiye kıdem tazminatı kazandırmaktadır. 


HAKKIN NASIL KULLANILACAĞINI BELİRLEMEK ÖNEMLİ


 İşçinin diğer koşulları varsa işsizlik ödeneğinden yararlanmasına imkan tanımaktadır. Tüm bu nedenlerle hangi durumların ikinci başlık altında düzenlenen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller kapsamında değerlendirileceğinin, işverenin bu başlık altında değerlendirilebilecek davranışlar olması halinde hakkını nasıl kullanacağının belirlenmesi oldukça önemlidir.


 6 İŞ GÜNÜ İLE SINIRLANDIRILDI


 İşçinin hem kıdem tazminatı hakkından hem de işsizlik ödeneği almaktan mahrum bırakan bu durumların dikkatli incelenmesi gerekmektedir. Hatta sırf bu nedenle ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışlarda, fesih hakkı işverenin eylemi ve yapan işçiyi öğrenmesinden itibaren altı iş günlük süre ile sınırlandırılmıştır. Bunun amacı işçiyi oldukça mağdur edebilecek bir hakkın kullanımını belirsiz bir süreye yaymayı engelleyerek işçinin korunmasını sağlamaktır. 

 

SATAŞMA DERHAL FESİH NEDENİ 

 

25. maddenin II numaralı bendinin (d) alt bendi işçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşmasını derhal fesih nedeni olarak saymıştır. İşyerinde veya işyerine ait araçlarda sık sık tartışmaların yaşandığı, hatta bu tartışmaların fiziksel şiddete dönüştüğü bilinen bir gerçektir. 

 

DERHAL FESİH HAKKI TANIYOR

 

 İşverene işyerindeki düzeni sağlama noktasında önemli bir mücadele aracı sunan ilgili hüküm, işçinin işyerinde kavga etmesi halinde iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedilebilmesine imkan tanımaktadır. İşverenin kavgayı ve bunu yapan işçiyi öğrenmesinden itibaren altı işgünü içinde iş sözleşmesini derhal feshetme hakkı bulunmaktadır. Bu şekilde kavga eden işçi kıdem tazminatına hak kazanamayacağı gibi, işsizlik ödeneğinden de yararlanamayacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yargıtay'dan, Milyonlarca, Çalışanı, İlgilendiren, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı