reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
29 Eylül 2019 - Pazar 14:41
 
Veliahmet Sakinleri Yetkililerden Yardım İstiyor
Veliahmet Mahallesi sakinleri kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan evlerinin bulunduğu alanda basın açıklaması gerçekleştirdi. 5 aydır işi yürüten firma tarafından kiralarının ödenmediklerini belirten mahalleli, avukata verdikleri gerekçesiyle kiralarının ödenmediğini iddia etti.
GÜNDEM Haberi
Veliahmet Sakinleri Yetkililerden Yardım İstiyor

İzmit’te Veliahmet ve Hacı Hızır Mahallelerinin riskli alan ilan edilmesinin ardından bir inşaat firması iki mahalleden de birçok yeri almıştı. Birçok hak sahibiyle anlaşmaya varırken bazılarıyla anlaşılamadı. İkna için mahalleli AK Parti Milletvekili Fikri Işık ve geçmiş dönem il başkanlarından Abdullah Eryarsoy ile masaya oturmuştu. Gergin geçen toplantının ardından evler yıkıldı ancak firma bir süre sonra kiraları ödememeye başladı. Kiraların ödenmediği gibi bölgede bir adet çivi dahi çakılmadı.  Mahalle sakinleri hem kiralarının ödenmesini istiyor hem de evlerinin bir an önce yapılması için yetkililerden yardım talep ediyor…


DEFALARCA FİRMANIN KAPISINDAN DÖNDÜLER

Mahalle sakini Mustafa Gürüş (66), “Bizim evlerimiz yıkıldı. 3 sene önce Veral İnşaat ile daire karşılığı anlaştık. Dairemizi yapacaklarını söylediler. 2 ay sonra bizden yıkım kararı alıp başlayacağını söyledi. Fakat 1 sene geçti yapmadı. Biz 4-5 sefer yanına gidip konuştuk. “Ne zaman başlayacaksın?” 1 ay sonra dedi. 1 ay sonra yanına gittik “15 gün sonra başlıyorum” dedi. Bunun amacı başkaymış. Amacı, Ankara’ya gidip Bakanlar Kurulu’ndan burayı kentsel dönüşüme sokmak, yüksek kat almak, riskli alan ilan etmek. Burada sahte imzalarla “Çoğunluğun üçte ikisini aldım” diyerek Ankara’ya götürüp imzalatıyor. Cumhurbaşkanımıza da imzalatıyor. Resmi Gazete ’de yayınlandı. Riskli alan olduğu için biz de kabul ettik. Fakat gidip konuştuğumuzda “Neden başlanmıyor?” dedik. “Abi başlayacağız, az kaldı, engeller var” dedi. Fikri Işık engelliyor dediler, başka şeyler söylediler. Toplantı oldu. Toplantıda müteahhit kovuldu. Sonrasında yapmadı” dedi.

YETKİLİLERDEN YARDIM İSTENİYOR AMA SES YOK

“Çok mağduruz” diyen Gürüş, “18 kiramızı devlet ödedi. 18 aydan sonra müteahhit ödüyordu. Sözleşme bitince avukata gittik sözleşmeyi fesih etmek için. Avukat yazı yazıyor, karşı taraftan da cevap geliyor. “Çalışmalarımız devam ediyor, yapacağız” diyorlar. Ancak gün vermiyorlar. 5 ay önceden avukata verdiğimiz için kiralarımızı kesti. Hepimiz mağduruz. Kiralarımız ödemiyor. Bize söyledikleri “Avukatı azledin, kiranızı yatırayım.” Biz ömür boyu kira da mı kalacağız?  Biz çok mağduruz, bir an önce evlerimizin yapılmasını istiyoruz. Mahallemizin muhtarı dahil kimse yardım etmiyor. Vali var, belediye başkanları var, muhtar var. Bir tanesi çıkıp demesi lazım ki “Kardeşim sen bu insanların evlerini yıktın, mağdur ettin.”  Bunu diyen yok. O kişi halen daha elini kolunu sağlayarak insanları kandırarak imza topluyor. İnsanları tehdit ederek, korkutarak imza topluyor. Çok mağduruz. Biz kısacası yetkililerden evlerimizin bir an önce yapılmasını, mağduriyetimizin giderilmesini, Veral İnşaat ile konuşup bu işi halletmelerini istiyoruz. Tek istediğimiz bu” şeklinde konuştu

FİRMA VATANDAŞLARIN KİRASINI ÖDEMİYOR  

Mahalle sakini Sabahattin Yıldızhan kiralarını mahkemeye verdikleri için vermediklerini belirterek “Bizim sıkıntımız, mahallemizi geniş alacaklarını söylemediler.  11 tane evi yıkıp, yapacağız dediler ancak geniş aldılar mahalleyi. Kandırmaya başladılar mahalleyi. “Şuraya imza at, al 3 lira, 5 lira” kentsel dönüşüme soktular. Şu an kiradayız. Biz bir an önce evlerimizi istiyoruz. Firma kiraları ödemiyor. Kesti. Mahkemeye verdik diye ödemiyor. Biz bir an önce evlerimizi istiyoruz” dedi.

EŞİM VE BEN ROMATİZMAYA KALDIK

Emekli öğretmen Fazlı Gürüş, “Oturduğum ev rutubet içerisinde. Eşim ve ben romatizmaya kaldık. Ev bulamıyoruz buralarda. Biraz mürekkep yalamış kişi olarak ikna ettim bu insanları. Daha önce kentsel dönüşüm, riskli alan problemi yoktu. “Size şu kadar daire vereceğiz” diye bizi kandırdı. Ben de bu insanları kandırmış oldum çünkü benim sözümü dinlerler. Şu anda kendimi suçlu hissediyorum. Hepimiz mağdur olduk. Ablam “Senin hatırına verdim” diyor. 18 ay devlet ödedi kirayı. Benim burada evim yoktu, arsam vardı. Yine kiradaydım ben. Geri kalan 36 ayın 18’ini müteahhit ödedi. Şimdi ihtarname çektirdik diye tehdit ediyor. Diyor ki: “Çekin davaları, avukatı azledin, ben kiranızı ödeyeyim” diyor. Dünyamızı yıktı, o nedenle mağduruz. Mağduriyetin giderilmesi için yasal yolları deniyoruz. İnşallah mağduriyetimiz giderilir. Kendileriyle onlarca defa görüştük sonuç çıkmıyor” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Veliahmet, Sakinleri, Yetkililerden, Yardım, İstiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı