reklam
reklam
reklam
Haber
10 Mart 2019 - Pazar 13:32
 
Ulu Hakan Abdülhamid Han'ın İzmitlilere Yaptığı Bağış...
Uluslararası Milli Mücadelede Servetiye Cephesi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’nda, tarihte Kocaeli’ndeki ticari ve ekonomik faaliyetler ele alındı.
SİYASET Haberi
Ulu Hakan Abdülhamid Han'ın İzmitlilere Yaptığı Bağış...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Milli Mücadelede Servetiye Cephesi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’nda, tarihsel akış içerisinde Kocaeli’ndeki sosyal ve ekonomik faaliyetler ele alındı.

Çoban Mustafa Paşa Salonu’nda gerçekleşen oturumda  Prof. Dr. Yunus Özger,1894 Depreminin İzmit’i Sosyo- Ekonomik Yapısına Etkisi’ni aktardı. Fevziye Cami, Çuval Fabrikası ve özellikle birçok okul depremde hasar aldığını kaydeden Özger, depremden zarar gören vatandaşlara dönemin padişahı Sultan Abdülhamit tarafından kendi parasıyla yüklü miktarda bağışta bulunduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Yunus Özger Tarihinden birçok deprem felaketi yaşayan İzmit hakkındaki sunumunda önemli ayrıntılar sundu.

Doç. Dr. İbrahim Erdal ise Osmanlı Devleti’nin sanayileşmesinde gayri müslim kişilerin öncülüğünü öne çıkararak Hereke Kumaş Fabrikası’ndaki önemli rollerinden bahsetti

Polis Akademisi’nden Doç. Dr. Yücel Yiğit ise Seka Kağıt Fabrikası’nda önemli roller alan GüstavHoppe’nin  1949 yılında Türk vatandaşlığına geçiş sürecine kadar gelişen olayları aktardı.Kocaeli Üniversitesi’nden Göksu Hülagü ise Osmanlı döneminde Kocaeli’deki bankacılık faaliyetlerini gözler önüne serdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ulu, Hakan, Abdülhamid, Han'ın, İzmitlilere, Yaptığı, Bağış...,
Yorumlar
Haber Yazılımı