reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
18 Ekim 2019 - Cuma 09:49
 
Türkiye ve ABD Anlaştı: YPG Çekiliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcı Mike Pence’nin görüşmesinden sonra Barış Pınarı Harekatı’nın durdurulduğu açıklandı
GÜNDEM Haberi
Türkiye ve ABD Anlaştı: YPG Çekiliyor

Önce ABD Başkanı Trump sosyal medya hesabından Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekâtı'yla ilgili mesaj yayınladı. Dakikalar sonra Ankara'da basının karşısına geçen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Barış Pınarı Harekâtı'nın durdurulduğunu açıkladı.

 

"TÜRKİYE VE ABD SURİYE'DE ATEŞKES İÇİN ANLAŞTI"


ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye ve ABD'nin Suriye'de ateşkes için anlaştığını bildirdi. Pence, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabulünün ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Rezidansı’nda basın toplantısı düzenledi. "Türkiye ve ABD, Suriye'de ateşkes için anlaştı." ifadesini kullanan Pence, "  Barış Pınarı Harekatı'na 120 saatliğine ara verilecek." dedi.

Pence, Türkiye ve ABD'nin, DEAŞ'ın Suriye'nin kuzeydoğusunda tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine vardığını vurgulayarak,"(120 saatlik süre içinde) ABD, YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak. Amacımız önümüzdeki 120 saat içinde (YPG'nin) çekilmesini sağlamak. Bu başlamış durumda." ifadesini kullandı.

YPG'nin kendilerine söz konusu bölgeden çıkma güvencesi verdiğini belirten Pence, Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlara ilişkin ise, "120 günlük sürede  yeni yaptırım olmayacak. Suriye'nin kuzeydoğusunda kalıcı ateşkes sağlandığında mevcut ekonomik yaptırımlar da kaldırılacak." şeklinde konuştu.

 

"İSTEDİKLERİMİZİ ALDIK"


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, heyetler arası görüşmenin ardından basının karşısına çıktı. ABD ile yapılan anlaşmayla ilgili bilgi veren Çavuşoğlu, "Bugünkü müzakerelerde istediklerimizi aldık. Buranın kontrolünün TSK tarafından yapılmasında anlaştık. YPG'nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladık. PKK/YPG'nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, ve, ABD, Anlaştı:, YPG, Çekiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı