reklam
reklam
Haber
21 Eylül 2020 - Pazartesi 13:47
 
Tramvay Hattı İçin 7 Teklif!
Plajyolu'ndan Kuruçeşme'ye uzatılacak olan tramvay hattının bugün Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi gerçekleştirildi
GÜNDEM Haberi
Tramvay Hattı İçin 7 Teklif!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Plajyolu'ndan Kuruçeşme'ye uzatılacak olan tramvay hattı için e-ihale yöntemi ile ihale gerçekleştirildi. İhalede Komisyon Başkanlığı'nı Raylı Sistemler Şube Müdürü Fatih Gürel yaptı. Muhammen bedeli 83 milyon 678 bin lira olan proje için 7 firma teklif verdi. İhalede HLZ Turizm İnşaat-Gürtur İnşaat ortaklığı 61 milyon 321 bin lira en düşük teklifi verdi. 

İHALE DIŞI KALDI 

Büyükşehir Belediyesi ihale salonunda yapılan ihale e-ihale yöntemi ile yapıldı. Dosyaların tamamı EKAP üzerinden açıldı. İhaleye katılanlar açılan dosyaların tüm evraklarını salondaki ekranda takip etti. İhaleye katılan şirketler arasında 71 milyon 716 bin lira teklif veren Öztimur İnşaat’ın banka teminat mektubunu sisteme girmemesi ve geçici teminatının yetersiz olması nedeniyle ihale dışı kaldı.

 İSTANBUL METRO A.Ş ALDI

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan İstanbul Metro A.Ş de ihaleye katılan firmalar arasında yer aldı. İstanbul Metro, 83 milyon 678 bin lira olan muhammen bedelin üzerinde teklif verdi. 116 milyon 774 bin lira teklif veren İstanbul Metro’nun teklifi en yüksek teklif oldu. İstanbul Metro dışında kalan 6 teklifin tamamı muhammen bedelin altında kaldı. 

10 BİN 212 METRELİK ÇİFT HAT

 Plajyolu-Kuruçeşme arasında yapılacak olan tramvay hattı Plajyolu durağından Kuruçeşme kavşağına doğru D-100 üzerinden 332 metre çelik tramvay köprüsü ile geçecek. Toplamda 812 metre çift hat için 1 adet istasyon ve 2 adet yaya köprüsü yapılacak. Kuruçeşme tramvay hattının tamamlanmasıyla birlikte tramvay hattı uzunluğu 10 bin 212 metrelik çift hatta ulaşacak. 3 kilometre tek hatlı depo sahasıyla birlikte tramvayın tek hat uzunluğu 23,4 kilometreye ulaşacak. 
Kuruçeşme istasyonuyla durak sayısı 16’ya ulaşacak ve yeni yapılacak olanla birlikte 6 adet trafo merkezi hizmet verecek. Kuruçeşme tramvay hattının yapılmasının ardından D-100 İstanbul yönüne gidiş için batı gişeler bölgesi yazıhaneler mevkiinden bağlantı sağlanacak ve Kuruçeşme kavşağı yeniden düzenlenecek. 
Tramvay hattının geçtiği güzergahta bulunan mevcut yollar ve İzmitİstanbul yönü Batı Otoyol girişi yenilenecek. Güzergâh üzerinde bulunan altyapıların deplasesi de bu proje kapsamında yapılacak. Hattın enerjisini sağlamak için 1 adet trafo merkezi de kurulacak. 

 TEKLİFLER
 Metro İstanbul A.Ş: 116 milyon 774 bin lira
 Elron İnşaat: 79 milyon 912 bin lira 
Öztimur İnşaat: 71 milyon 716 bin lira
 Barankaya İnşaat- Yapı Tesis Firması ortaklığı 71 milyon 757 bin lira
 Sigma İnşaat-Emre Ray İnşaat ortaklığı: 78 milyon 468 bin 
OHN İnşaat-Abu Yapı İnşaat ortaklığı: 78 milyon 953 bin lira 
HLZ Turizm İnşaat-Gürtur İnşaat ortaklığı: 61 milyon 321 bin lira

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tramvay, Hattı, İçin, 7, Teklif!,
Yorumlar
Haber Yazılımı