ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
26 Mart 2021 - Cuma 15:23
 
Şiddete karşı yerli yasal düzenleme talebi
Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri tarafından, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nde çekilmesi ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı. basın açıklamasını okuyan Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Başkanı Muhammet Hanifi Akbulut, tüm canlılar için yerli ve milli yasal düzenleme talep etti.
GÜNDEM Haberi
Şiddete karşı yerli yasal düzenleme talebi

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nde çekilmesi ile ilgili basın açıklamasını okuyan Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Başkanı Muhammet Hanifi Akbulut şu ifadelere yer verdi: "Daha önceki yıllarda, ülke çapında bir araya gelerek açıklamalarda bulunan birçok STK gibi Kocaeli gönüllü kültür teşekküllerine bağlı olan birçok sivil toplum kuruluşumuzda “İstanbul Sözleşmesi’nin Dayatmalarını Reddediyoruz” başlığıyla bir açıklama yapmıştı. Kadına yönelik şiddetin her daim karşısında olduğumuzu, olmaya devam edeceğimizi belirterek İstanbul Sözleşmesi ile ilgili duruş ve tavrımızın net olduğunu kamuoyu bilgisine sunmuştuk. Tekraren belirtmekte fayda var ki; İstanbul Sözleşmesi, milletimizin temel değer ve yargılarına aykırı bir sözleşmedir. Dayattığı içerik ile toplumsal barışı zedeleyen, milli ve manevi değerlerimizin yozlaşmasına kapı aralayan bu sözleşme “kadına karşı şiddeti önleme” gibi hassas bir içeriği kendi politik tavrına kılıf yaparak kamu vicdanında meşru bir zemin bulmayı hedeflemiştir. Oysa sözleşmenin içeriğine bakıldığında meselenin asla kadına yönelik şiddetle alakalı olmadığı ayan beyan ortadadır. Sözleşmenin 4. maddesinde yer alan “Toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsel yönelim, gelenek, din ve benzeri referansların kökünün kazınması” gibi ifadelerle birtakım kavram ve düzenlemelere yer verilmesi nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu ve hangi değerlerimizin hedefe konulduğunu fazlasıyla aşikâr etmektedir. İstanbul Sözleşmesi kadın - erkek ilişkilerinde çatışmayı merkeze alan, toplumsal ayrışmayı tetikleyerek körükleyen ve aile kavramının erozyona uğramasını hedefleyen dayatma bir sözleşmedir. Böyle bir sözleşmenin toplumsal dokumuzun hiçbir yönüyle entegre olamayacağı ortadadır. Bu sözleşmenin uygulanır hale gelmesi kadın erkek arasındaki dayanışma ve iletişim dilini ortadan kalkması demektir. Böyle bir düzenlemeye onay vermek “Cinsel yönelim” ve “cinsel kimlik” gibi kavramsallaştırmalarla her türlü cinsel sapkınlığın normalleştirilmesi ve yasal koruma altına alınması anlamına gelmektedir.

HAYIRLI NETİCELER DOĞURACAK

Bu sözleşmenin yasallaşmasını istemek nesillerimizin geleceğini sapkın ideolojilerin kontrolüne teslim etmek demektir. İstanbul Sözleşmesi’nin fesh edilmesi noktasında Türkiye’yi Batılı devletlere şikâyet edenlerin çığırtkanlığı; bu sözleşmeyi bu memlekete musallat edenlerin adresini açığa çıkarmıştır. Bu sözleşme cinsiyetsiz bir neslin kurgulanmasını arzulayan LGBT ve benzeri yapılanmaların politik manivelasından başka bir şey değildir. Ve istatistik gerçekler ortadadır ki; İstanbul Sözleşmesi’nin uygulamasına onay veren ülkelerde insan hakları ihlallerinden kadın cinayetlerine, çocuk istismarından taciz ve tecavüzlere yönelik suçlarda herhangi bir düşüş olmamıştır. Buna rağmen böyle bir sözleşmenin ısrarla dayatılmaya çalışılması beyhude bir çabanın gereğidir. Bu nedenle ülkemizin geleceğinin sağlama alınması adına, milli ve manevi değerlerimizin yörüngesinde, örf ve ananelerimize, kimlik ve kişiliğimize uygun her türlü yasal düzenlemelerin yanında olup desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu meyanda 19 Mart 2021 günü Cumhurbaşkanımızın kararı ile mezkûr sözleşmenin fesh edilmesini toplumsal geleceğimiz adına hayırlı neticeler doğuracağı kanaatindeyiz. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının alınmasında emeği olan irade makamına şükranlarımızı sunuyoruz. Bunun yanı sıra kadına yönelik şiddet başta olmak üzere tüm canlılara yönelik şiddeti önleme ve ortadan kaldırmayı hedef alan, aile yapımızı koruyup güçlendirecek, kadın ve erkek haklarını iyileştirerek, her türlü mağduriyeti bertaraf edecek örf adet ve milli manevi değerlerimiz göz önünde bulundurularak yerli ve milli bir yasal düzenleme yapılmasını, başta hükümetimiz olmak üzere tüm yetkililere teklif ediyoruz. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şiddete, karşı, yerli, yasal, düzenleme, talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı