ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
22 Kasım 2021 - Pazartesi 10:10
 
Şehir Hastanesi için 6 hat planlandı
Haziran 2022’de açılması beklenen Şehir Hastanesi’ne kapanacak olan Seka ve Kocaeli Devlet Hastanelerinin tamamı, Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nin de bazı bölümleri taşınacak. Büyükşehir, hastaların ulaşımı için çalışmasını tamamladı. Kentin 6 farklı noktasından 6 hat planlaması yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Şehir Hastanesi için 6 hat planlandı

ÖZEL ÇALIŞMA YAPILDI

Temelleri 2015 yılında atılan ve Haziran 2022’de hizmete alınması planlanan Kocaeli Şehir Hastanesi’nin tam olarak ne zaman teslim edileceği belli değil. Ancak Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, hastane açıldığında vatandaşların ulaşımını sağlayacak olan hatların planlamasını Şehir Hastanesi Hat Planlama Çalışması adıyla tamamladı. Tramvay projesinin tamamlanmaması nedeniyle 6 ayrı hat çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi, ilçelerden gelecek vatandaşların yoğunluklarına göre hatları planladı. Tramvay projesi tamamlandığında planlanan hatlar yeniden düzenlenecek.

15 BİN KİŞİ ULAŞTIRILACAK

Kocaeli Devlet ve Seka Devlet Hastanelerinin tamamı, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de bazı bölümleri, Kocaeli Şehir Hastanesi’ne taşınacak. Böylece yeni hastaneye günlük 15 bin hastanın gitmesi planlanıyor. Kapanan hastanelere gidecek olan hastaların kent merkezine 2,5 kilometre uzaklıktaki Şehir Hastanesi’ne ulaşımını sağlamak amacı ile yapılmaya başlanan tramvay hattının, 2023 yılında tamamlanması bekleniyor. Bu nedenle hastaların ulaşımında sorun yaşanmaması için Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı önemli bir çalışma yaptı.

RİNG ŞEKLİNDE ÇALIŞACAKLAR

Şehir Hastanesi’ne toplu taşıma araçları ile gitmek isteyen vatandaşların geldikleri ilçe ve mahalleler dikkate alınarak hızlı erişim sağlanması amacı ile 6 hat planlaması yapıldı. Şehir Hastanesi’nde çalışacak 5 bin sağlık çalışanı, yeni açılacak hizmet sektörleri, araçları ile hastane bölgesine gelecek vatandaşlar düşünüldüğünde bölgede çok yoğun araç ve yaya trafiği oluşacağı için Büyükşehir Belediyesi bölgeye toplu taşıma yapacak araçlar için depolama alanı oluşturmayacak. Araçlar hatlarda ring şeklinde çalışacak.

GÜNÜN HER SAATİ ULAŞIM OLACAK

Şehir Hastanesi'ne gidecek olan vatandaşların İzmit’te kendilerine en uygun noktadan geçen hatlara binerek hastaneye ulaşımlarının sağlanması ile ilgili yapılan çalışma ile hatlar belirlendi. Yapılan çalışma ile hastaneye gidecek vatandaşların günün her saatinde en kısa sürede hastaneye toplu taşımayla ulaşımları sağlanacak. Vatandaşların hızlı ve konforlu bir şekilde hastaneye ulaşması için yapılan düzenleme gerektiğinde değiştirilebilecek.

TEK ANA HAT VAR

Yapılan düzenleme ile İl Trafik Müdürlüğü–Şehir Hastanesi–Otogar hattı Ana Toplu Taşıma Hattı olarak planlandı. Bu hatta yoğun saatlerde her 5 dakikada bir, diğer saatlerde ise 10-15 dakika arayla seferler yapılacak şekilde planlama yapıldı. Bu hat dışında Otogar-Şehir Hastanesi, Yahya Kaptan-Şehir Hastanesi, Umuttepe-Bayındırlık-Yeşilova-Şehir Hastanesi, Dünya Bankası-Gündoğdu-Şehir Hastanesi, Bayındırlık-Dünya Bankası-Şehir Hastanesi hatları planlandı. Planlanan hatlar tramvay hattının devreye girmesi ile yeniden gözden geçirilecek.

İl Trafik Müdürlüğü-Şehir Hastanesi-Otogar

Ana taşıyıcı hat olarak planlanan İl Trafik Müdürlüğü-Şehir Hastanesi-Otogar hattı Kocaeli genelinde çalışan tüm toplu taşıma araçlarının geçtiği Leyla Atakan Caddesi üzerindeki İl Trafik Şube Müdürlüğünden kalkarak Karabaş Mahallesi, Cedit Mahallesi, Kadıköy Mahallesi, Mehmet Ali Paşa Mahallesi, 28 Haziran Mahallesi, Bekirdere Mahallesinden Şehir Hastanesine ve en son Otogar’a gidecek. Bu hatta 12 metrelik araçlar hizmet verecek.

Otogar-Şehir Hastanesi

Körfez, Gebze, Çayırova, Dilovası, Gölcük, Karamürsel, Başiskele ve Kartepe ilçelerinden gelen toplu taşıma araçlarını kullanarak Otogar bölgesinde inen ve diğer illerden gelen vatandaşlar için Otogar-Şehir Hastanesi arasında 12 metrelik araçlar ile hizmet verecek. Bu araçlar ekspres ring şeklinde çalışacak hatlar olacak.

Yahya Kaptan-Şehir Hastanesi

Bu hat Yahya Kaptan Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Mehmet Ali Paşa Mahallesi, Bekirdere Mahallesinden Şehir Hastanesine gidilecek. Bu güzergahka12 metrelik araçlar hizmet verecek.

Umuttepe-Bayındırlık-Yeşilova-Şehir Hastanesi

Bu hattaki araçlar Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsünden kalkarak Bayındırlık Ayazma Mahallesi, Tepeköy Mahallesi, Yeşilova Mahallesinden Şehir Hastanesine gelecek. Bu hatta 7 ile 9 metrelik araçlar toplu taşıma hizmeti verecek.

Dünya Bankası-Gündoğdu-Şehir Hastanesi

Bu hat Dünya Bankası Malta Mahallesi, Şehir Hastanesinden Gündoğdu Mahallesi güzergahından hizmet verecek. Bu güzergahta 7 ile 9 metrelik araçlarla toplu taşıma hizmeti verilecek.

Bayındırlık-Dünya Bankası-Şehir Hastanesi

Bu hat Dünya Bankası Malta Mahallesi, Şehir Hastanesine gelecek ve buradan Boğazova Caddesi üzerinden Tepeköy Mahallesi ve Malta Mahallesi'ne gidecek. Güzergahta 7 ile 9 metrelik araçlar hizmet verecek. .

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şehir, Hastanesi, için, 6, hat, planlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı