reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
12 Haziran 2019 - Çarşamba 17:39
 
SEDAŞ’tan O Gazeteye Açıklama Geldi
Geçtiğimiz akşam genellikle öğrenci kesimin yaşadığı Akçakoca Konutlarında bulunan tüm sitelerde elektrikler kesintisi olmuştu.
GÜNDEM Haberi
SEDAŞ’tan O Gazeteye Açıklama Geldi

Konu ile ilgili SEDAŞ’tan açıklama geldi. Açıklamada, elektriğin gerilim elektrik dağıtım hattında oluşan arıza sonucu gittiği ifade edildi. İşte o açıklama: “11 Haziran 2019 tarihinde bir haber sitesinde yer alan saat 00:21 ile 00:40 arasında meydana gelen 19 dakikalık enerji kesintisi ile ilgili “İzmit Karanlığa Gömüldü. Öğrenciler İsyan Etti” başlıklı haberinizi okuduk.

Oluşan kesinti nedeni ilgili birimlerimiz ve sahada şebeke operasyonunu yürüten SEDAŞ Bölge Sorumlusu ile Şebeke İşletme Müdürlüğü yöneticileri tarafından dikkatle incelenmiştir. Konu hakkında sizleri de bilgilendirmek isteriz. 11 Haziran 2019 günü gece yarısı saat 00:21’de meydana gelen enerji kesintisi, İzmit 2 orta gerilim elektrik dağıtım hattındaki yer altı kablosunda oluşan bir arıza sonucu meydana gelmiştir.Bu hatta enerji ilk kesildiğinde ekiplerimizce hat gezilmiş ve göz ile görülür bir arıza tespit edilemeyince hatta enerji verilmiştir. Hatta tekrar enerji verildiğinde kablo arızasından dolayı hat tutmamıştır. Bu hattaki enerji kesintisi ile ilgili çalışma yapılırken, bu arızadan bağımsız olarak aynı anda Akçakoca Konutları Bölgesini besleyen Zikri Soyer kabinden TR-10 çıkışı da açmıştır.

Akçakoca Konutları bölgesinde oluşan kesintiye de ekiplerimiz anında müdahale etmiş ve 19 dakika içinde bölgeye enerji verilmiştir. Söz konusu haberinizde enerji kesintisinin SEDAŞ tarafından haber verilmeksizin yapıldığı ifade edilmektedir. Ancak bu tür kesintiler SEDAŞ olarak bizlerin de istemediği ve beklenmedik bir anda ortaya çıkabilen şebekede dış etkilere bağlı mekanik veya elektriksel arızalar sonucu oluşan kesintilerdir. Elektrik şebekesi üzerinde dış etkilere maruz kalınması sonucu, örneğin; elektrik direklerine araç çarpması, iletkenlere ağaç dallarının düşmesi, meteorolojik olaylar, mekanik darbeler yanı sıra, teknik anlamda trafo, yer altı kablosu, röle, sigorta, kesici ve izolatör arızaları gibi elektrik sisteminde oluşabilen beklenmedik bir anda meydana gelen arızalara bağlı kesintilerde, tüketicilere önceden haber verilebilmesi gibi bir durum söz konusu olamamaktadır. Ancak SEDAŞ yatırım ve bakım çalışmaları kapsamında yapılan planlı kesintileri 24 saat öncesinde, bu enerji kesintisinden etkilenecek olan ve sistemde kayıtlı güncel iletişim bilgisi olan elektrik abonelerine SMS ve mobil uygulaması üzerinden ve web sayfasından bilgilendirme yapmaktadır. Diyerek açıklamada bulundu

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEDAŞ’tan, O, Gazeteye, Açıklama, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı