ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
08 Mayıs 2020 - Cuma 09:35
 
Salgın Yoksulu Vurdu
Salgın sürecinde geliri 1000 TL’nin altında olanların yüzde 70’i işsiz kaldı.
GÜNDEM Haberi
Salgın Yoksulu Vurdu

Salgın nedeniyle ekonomik durumu kötüleşen vatandaşların büyük bölümünü geliri düşük kesimler oluştururken; her dört kişiden biri temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını ifade ediyor. Geliri bin TL ve altında olanların yüzde 70’i; bin TL ile 2 bin TL arasında olanların ise yüzde 29’u koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kaldığını bildirdi. Metropoll Araştırma Şirketi’nin 28 ilde 1288 katılımcıyla gerçekleştirdiği çalışmada koronavirüs salgınının ekonomiye etkisiyle ilgili ayrıntılı analizlere yer verildi. Çalışmada özetle şunlar yer aldı: 

 

VİRÜS ÇALIŞMA HAYATINI VURDU 


Katılımcıların yüzde 26.8’i işsiz kaldığını belirtirken, ücretsiz izne gönderildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 6.9 oldu. İşe gitmeye devam ettiğini ancak çalışma saatlerinin azaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 7.1 olurken, evden çalıştığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 4.2 oldu. 
 

ÇALIŞMAMA ORANI 2’YE KATLANDI


Zaten çalışmadığını ifade edenlerin oranı yüzde 42 oldu. İşsiz kalanlar, ücretsiz izne çıkarılmayanlar ve zaten çalışmayanların toplam oranı yüzde 76 olarak hesaplandı. 
 

İŞİNİ KAYBEDENLER YOKSULLAR 


Çalışmaya göre, aylık geliri bin TL ve altında olduğunu ifade edenlerin yüzde 70’i işsiz kaldı. Gelir düzeyi bin-2 bin TL arasında olanların ise yüzde 29.9’u işsiz kaldı. Bu durum salgın nedeniyle işini kaybedenlerin, en düşük gelir grubuna sahip kesimlerden oluştuğunu gösterdi. 
 

4 KİŞİDEN 1’İ İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR 


Katılımcıların yüzde 24.2’si temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, yüzde 48’i yalnızca beslenme ve barınma gibi ihtiyaçları karşıladığını, yüzde 26’sı her ihtiyacını karşılayabildiğini ifade etti. Ortalama her 4 kişiden 1’i temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi. 
 

KOŞULLAR SALGINLA KÖTÜLEŞTİ 


Katılımcıların yüzde 43.9’u koronavirüs salgınından beri bu koşullarda bulunduğunu ifade etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Salgın, Yoksulu, Vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı