ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
22 Kasım 2019 - Cuma 13:48
 
Sabah Yürüyüş Yapmadan Önce Okuyun! | YAŞAMA DAİR
Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan Yaşama Dair’in bu hafta konuğu Konak Hastanesi’nden Uzman Doktor Yaşar Genç Kardiyak Hastalıkları ele aldı. Tülay Çivi’nin sorularını yanıtlayan Uzm. Dr. Genç Kardiyak Hastalıkları ile ilgili önemli noktalara değindi.
SAĞLIK Haberi
Sabah Yürüyüş Yapmadan Önce Okuyun!  | YAŞAMA DAİR

Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan Yaşama Dair’in bu hafta konuğu Konak Hastanesi’nden Uzman Doktor Yaşar Genç Kardiyak Hastalıkları ele aldı. Tülay Çivi’nin sorularını yanıtlayan Uzm. Dr. Genç Kardiyak Hastalıkları ile ilgili önemli noktalara değindi.

Sağlık ve yaşama dair konuklarıyla  izleyenleri ekranlara bağlayan öğle kuşağının vazgeçilmez programı Yaşama Dair’de bu hafta Kardiyak Hastalıklar konuşuldu.

Konak Hastanesi’nden İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzm. Dr. Yaşar Genç, Tülay Çivi’nin sorularını yanıtladı.  

 Uzm. Dr. Yaşar Genç ilk olarak tansiyon rahatsızlığından bahsetti:

“ Tansiyon, Hiper Tansiyon ( Yüksek Tansiyon)  ve Hipo Tansiyon ( Düşük Tansiyon) olarak ikiye ayrılıyor.  Yapılan araştırmalarda basınç altında kalan organların uzun dönemde bozulduğu tespit edilmiş. Kalp kasıldığı zaman atar damarlara gönderdiği basıncı büyük tansiyon olarak değerlendiriyoruz.   Kalbin gevşediği zaman yaşanan basınca da küçük tansiyon diyoruz. Bu 140  a 90 değerleri  hastada diyabet ya da böbrek rahatsızlıkları varsa 8.5’un üstüne çıkmasını istemeyiz. Gerçekleştirilen bir çalışma doğrultusunda  normal tansiyon değerlerinde, standartlarda bir değişim olabilir. 14 e 9 yerine ilerleyen günlerde 13 e 8 diyebiliriz.”  Dedi.

“Dolaşım sistemi en ufak noktaya oksijen ve gıda taşıyan bir sistem, bu dolaşım sisteminde organlar üzerine basınç yapıldığı zaman, özellikle hedef organ dediğimiz, atar damar olan organlarda komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor. Bu bazen önemseniyor bazen de önemsenmiyor. Hiper tansiyon önemli bir hastalıktır. Hedef organlarda hayati bir sorun oluşturabilir. Dünyada  40 yaşını geçen insanların  yüzde ellisinde görüşüyor. Dünya nüfusunun 25’inde, 60 yaşını  geçenlerin 2/3’ünde, 80 yaşını geçenlerin de ¾’ünde ortaya çıkmaktadır.”

“ Tanısı zor, yanlış tanı konması muhtemel bir hastalıktır. Anlık tansiyon her tansiyon yüksekliği, yüksek tansiyon değildir. “

“ Tansiyonun sebebi büyük çoğunlukla bulunamadı. Farklı etkenlerin olduğunu söyleyebiliriz. Kalbin atış hızı, damarlardaki çap, vücudun pozisyonu olmakla beraber insanların beslenme alışkanlıkları da bu noktada çok önemli. “

“Buzdolabı kullanımı yaygınlaşmadan önce gıdaların korunması için tuzdan yararlanılmıştır. Yıllardan beri geleneksel hale gelen tuzlu gıdaları tüketmemiz ve sigara kullanımı nedeniyle Tansiyon hastalıklarında önemli rol oynuyor.”

“ Tansiyon başta olmak üzere Kardiyak rahatsızlıkların önüne geçmede fiziksel aktivetin çok büyük önemi var. Eğer haftanın beş günü yarım saat boyunca yüksek tempo yürüyüş yaparsanız bunun 30 yıl daha fazla yaşama şansınız olabilir.  Yürüyüş’ünde sabah saatlerinde değil, kışın öğle yemeğinden 2 saat sonra, yazın ise akşam yemeğinin ardından yapılmasını öneriyorum”

“ Hastalıktan korkmadığımızı yansıtan bir toplumuz ancak tansiyon geçici bir rahatsızlık değildir,  tedavi sürecinde doktorların bu hastalığın vatandaşlara   ‘ hayat boyu’ dikkat edilmesi gereken bir hastalık olduğunun anlatılması gerekir. İlaç tedavisi son sıradadır. İlk olarak dikkat edilmesi gereken husus ise hastanın tansiyon hastası olduğunu kabullenmesi gerek. Tuz kullanımına özellikle dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra obezite   tansiyon en tehlikeli süreçlerinden  tansiyon ve insulin direncidir.   “

Uzm. Dr. Genç daha sonra Ritm Bozukluğu, Kroner Riskler, Kalp krizi, Anjiyo ve yöntemleri, stend uygulamaları, gibi konularda önemli paylaşımlarda bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sabah, Yürüyüş, Yapmadan, Önce, Okuyun!, , |, YAŞAMA, DAİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı