ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
14 Kasım 2019 - Perşembe 09:44
 
Perşembe Pazarı’nda Geceleri Neler Oluyor
İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız 15 Temmuz Milli İrade Meydanı ile ilgili parti tarafından hazırlanan raporu kamuoyuna sundu. Yıldız, söz konusu alanda araç içerisinde kimliği bilinmez kimselerin konakladınığı, bölgede asayiş sıkıntısı olduğunu söyledi
GÜNDEM Haberi
Perşembe Pazarı’nda Geceleri Neler Oluyor

İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız 15 Temmuz Milli İrade Meydanı ile ilgili parti tarafından hazırlanan raporu kamuoyuna sundu. Yıldız, söz konusu alanda araç içerisinde kimliği bilinmez kimselerin konakladınığı, bölgede asayiş sıkıntısı olduğunu söyledi

 

Bölge halkıyla partililerin yaptığı görüşmeleri de duyuran Yıldız, bölgeyi kullanan vatandaşların asayiş sıkıntısı nedeniyle tedirgin olduğunu açıkladı. Bölgeye iyi bir ışıklandırma ve kamera sistemi kurulması gerektiğini söyleyen Yıldız, partinin alanla ilgili önerilerini de anlattı.

 

İyi Parti’nin konuyla ilgili raporu şöyle; Halk arasında ‘Perşembe pazarı alanı’ olarak bilinen 15 Temmuz milli irade meydanına dair bir önerimiz bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak bölgede yaşayan vatandaşlarımızın şikayetleri ve tespitlerimiz üzerine neşrettiğimiz raporumuz aşağıda yer almaktadır. Açık adresi Körfez, Sanayi Cad. No:9, 41040 İzmit/Kocaeli olan, yukarıda da adı geçen meydan hakkında bölgede yaşayan vatandaşlarımızın ciddi derecede şikâyet ve sitemleri bulunmaktadır. İYİ Parti Kocaeli Gençlik Kollarımızın alanda yaptığı incelemeler sonucunda tespit etmiş olduğu problemler şöyledir:

1.            Birinci olarak bizleri ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızı rahatsız ve tedirgin eden geceleri burada kimlerin konakladığıdır. Polislerimiz geceleri devriye atıyor olsa dahi bu devriyeler bizce yetersizdir. Aydınlatmanın olmadığı bu meydanın bazı kısımlarında zifiri bir karanlık olmakta ve göz gözü görmemektedir. Bu karanlık kimlerin orada konakladıklarını ne gibi faaliyetleri yaptıklarını gizlemekte; meydanın etrafından geçen vatandaşlarımızı dahi korkutmaktadır. Gençlik kollarımızın yapmış olduğu incelemeler esnasında tarafımıza iletilen şikayetlerden birkaçı şöyledir:

a)            (Bir kadın vatandaşımız) Bazı geceler buradan geçmek zorunda kalıyorum ve her defasında korkarak geçiyorum. Birileri burada kalıyor ve açıkçası hiç düzgün insanlara da benzemiyorlar. Burada ne yaptıkları belli değil. Bizi burada gasp etseler veya bize bir zarar verseler ya da Allah korusun daha kötüsü olsa kimin yaptığı belli değil.

 b)           (Başka bir vatandaşımız ise) Bir gece buradan geçerken bir kamyonetin içinde konaklayan bir grup sığınmacı gördüm. Hem de kamyonetin arkasında iki kat yapmışlardı. Bu rahatsız edici bir durumdu. Başımıza bir şey gelse kim bizi görebilir? Burada neden bir kamyon içerisinde konaklayan ve kim olduğu nereden olduğu belli olmayan bir grup sığınmacı kalabiliyor?

 c)            Işıklar olmadığı için gece araba park ederken ya da arabayla oradan çıkarken kedi, köpeğe karşı bir tehdit oluyoruz. Bir insanı zor gördüğümüz yerde hayvanları hiç göremiyoruz. Ben şimdiye kadar hiç çarpmadım ama aydınlatmanın zayıf olması hayvanların canını tehlikeye atıyor.

Bu noktada öncelikle belirtmemiz gerekmektedir ki buradaki başıboşluk, karanlık, aydınlatma eksikliğinden kaynaklanan denetimsizlik tüm canlıların bir noktada hayatını tehdit etmektedir. Yarın bir gün şuuru yerinde olmayan birinin- belki bir alkol belki uyuşturucu veya başka bir sentetik maddenin müptelasının- yapacağı ve hepimizin yıllar boyu acıyla anacağı herhangi bir olayın gerçekleşmemesi için acilen gerekli önlemler alınmalıdır. Bunların kesinlikle spekülasyon yapmak veya kamuoyunu boşu boşuna meşgul etmek için söylemiyoruz. Unutulmamalıdır ki siyaset sadece günlük kısır çekişmelere taraf olmak değil, geleceğin mimarı da olmaktır. İYİ bir gelecek ve yapıcı bir muhalefet anlayışımız gereği sadece sorunlar üzerinden konuşmayı doğru bulmuyor; tarafımızca yapılmasının ve alınmasının uygun ve doğru olacağını belirlenen icraat ve önlemleri de aşağıya yazıyoruz:

Ö1)        15 Temmuz Milli İrade Meydanının/Perşembe Pazarının projesi gözden geçirilmeli, yenilenmelidir. Etrafında resmiyeti bulunmayan sokak/sokaklar göz önüne alınarak bir daha çizilmelidir. Resmiyet kazanan sokak/sokaklar için ne gibi maddi gereklilikler (ışık, yaya geçidi boyamaları…) lazımdır kontrol edilmelidir.

 Ö2)        İçi, etrafı ve yanındaki sokakları ışıklandırılmalı, yine sayılan yerlere kamera sistemleri kurulmalıdır. Kör ve karanlık alan bırakmayacak şekilde kurulan bu aydınlatma ve kamera sisteminden sonra çok fazla bir faydası bulunmayan ve polislerimiz de yoran devriye sistemine gerek kalmayacaktır. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir yüzyılda teknolojinin nimetlerinden faydalanmak elzemdir.

Sonuç itibariyle, dikkat çektiğimiz birinci hususa dair yukarıda önerdiğimiz adımlar hayata geçirildiğinde elde edeceğimiz 4 sonuç şöyledir:

S1)         Vatandaşlarımız meydanı rahatça kullanabileceklerdir. Evde oturan annelerin, babaların gönülleri ve akılları çocuklarını beklerken daha rahat olacaktır.

 

S2)         Cenab-ı Allah’ın ‘sessiz kullarım’ dediği sokak hayvanlarımızın can güvenliği sağlanacaktır.

S3)         Muhtemel araba kazaları en aza inecektir.

S4)         Polislerimize artı zaman kazandıracaktır. Sürekli devriye atma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine sesleniyoruz: Vatandaşın gönlünü ferahlatmak, sokak canlılarının can güvenliğini bir ölçüde sağlamaktan daha güzel nasıl bir proje olabilir?

 2.            Dikkat çekmek istediğimiz ikinci husus ise 15 Temmuz Milli İrade Meydanının/Perşembe Pazarının zeminindeki bozukluklar ve ana sebebini saptayamadığımız ağır kötü kokudur. Koku probleminin güvenlik problemlerinden sonra birinci sırayı işgal ettiği kanaatini taşımaktayız. 21.YY.’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önemli bir büyükşehrinde, büyükşehrin isminden daha çok bilinen bir ilçede valilik binasına yürüme 200 metre uzaklıktaki ve adında hala ‘pazar’ geçen bir meydanda rahatsız edici bir koku probleminin olmasını İzmitlilere, vatandaşlarımıza reva görmemekte ve bundan hicap duymaktayız. Unutulmamalıdır ki kocaman bir branda ile bu meydanı ve etrafını kapatsak dahi bir süre sonra artan ve ağırlaşan kokular brandayı hem aşacak hem de çürütecektir. Demek istediğimiz tam ve kâmil anlamda bir önlem alınmadıkça, bu kokuların ana kaynağı tamir veya yok edilmedikçe rahatsızlık devam edecektir, engellenemeyecektir. Rahatsızlık valilik binasına kadar varmadan güzel İzmit’imize ve muteber vatandaşlarımıza layık bir hale getirilmelidir. Sonuç olarak modern bir toplum ve şehir yapısına aykırı olan bu probleme belediyelerimiz ivedilikle bir çare bulmalıdır. Yazımızın ikinci kısmının ikinci değineceği problem ise derin çukurlardır. Bu çukurlar hem motorlu taşıtlarımıza bir zorluktur hem vatandaşımıza. Bilhassa motosiklet ve motorcularımıza karşı bir tehlike barındıran fakat bunu yanı sıra yağmur yağdığında vatandaşlarımızın yürümesine engel olan bu çukurlar doldurulmalı ve düz hale getirilmelidir. Eğimli bırakıldığına daha doğru bir ifade ile yeteri kadar düz bir hal almadıkça su birikintileri oluşacak belki yürümeye engel olmayacak fakat yağmurlu havalarda araçların geçişi esnasında vatandaşların üzerine su sıçramasına sebebiyet olacaktır.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Perşembe, Pazarı’nda, Geceleri, Neler, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı