ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
18 Ekim 2021 - Pazartesi 09:25
 
PCR testi kamuda da zorunlu hale gelmeli
6 Eylül’de yürürlüğe giren PCR zorunluluğu özel sektörde ciddi bir şekilde uygulanıyor. Hatta yeni karar gereği artık testleri işveren yaptırmayacak onun yerine aşı olmayan çalışan kendisi PCR Testi yaptırıp işe gelebilecek. Kamuda ise sadece öğretmenlere zorunluluk var. Aşı konusunda çalışanlarla karşı karşıya kalan kamu sendikaları ise testlerin tüm kamu çalışanlarına da zorunlu hale gelmesini istiyor.
GÜNDEM Haberi
PCR testi kamuda da zorunlu hale gelmeli

UYGULAMA FARKLILIĞI KAFALARI KARIŞTIRIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, iş yerlerinde Covid-19 tedbirleri kapsamında aşı olmayan işçilerin haftada bir kez PCR testi yaptırması ile ilgili genelgesinin ardından uygulama özel sektörde başlatıldı. Diğer yandan öğretmenler dışında başta belediyeler olmak üzere hiçbir kamu kurumunda aşı olmayan memur ve işçilerin PCR testi yapma zorunluluğu yok. Fabrikalarda ise yeni alınan karar gereği işverenler tarafından yaptırılan haftalık PCR testlerini artık işçiler kendileri yaptırarak işe gelecek.

 

BUNDAN SONRA ARTIK İŞÇİ KENDİ YAPTIRACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2 Eylül’de illere gönderilen ve 6 Eylül’de uygulanmaya başlanan PCR zorunluluğu özel sektörde ciddi bir şekilde uygulanıyor. İlk günden itibaren aşı olmayan ve PCR testini de ret eden işçiler fabrikalara alınmadı. Toplum sağlığı için sendikaların da desteklediği kararla birçok işçi aşı olmayı tercih etti. Aşı olmayanlara ise ikinci bir yaptırım daha geldi. PCR zorunluluğunun başlaması ile birlikte ilk olarak işverenler PCR testini karşıladı. Ancak pazartesi gününden itibaren işveren PCR yaptırmayacak ve işçiler kendileri PCR testlerini yaptıracak ve sonuçlarını personel müdürlüğüne teslim ederek iş başı yapabilecek.  

PCR TESTİ KAMUDA SADECE ÖĞRETMENLERE ZORUNLU

Özel sektörde çalışan işçilere olan zorunluluk Kocaeli’de ve diğer birçok ilde kamu işçileri ve memurlara uygulanmıyor. Sadece öğretmenlerin böyle bir zorunluluğu var. Öğretmenler ve özel sektör çalışanları kendilerine getirilen zorunluluğun neden diğer kamu işçilerine ve memurlarına getirilmediğini sorguluyor. Kamuda örgütlü olan sendikalar da durumdan şikayetçi. Sendikalar özel sektörde olduğu gibi bu zorunluluğun işverenler tarafından getirilmesi ve denetlenmesi gerektiğini söylüyor.

 

PCR TESTİ ZORUNLULUĞU KAMUDA İKİ İLDE VAR

Kamuda örgütlü olan sendikalar kamu işçisi ve memurlarından aşı olmayanların her hafta PCR testi yapıp, sonucu negatif olanlar iş başı yapacak uygulaması için İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararının gerektiğini hatırlatıyor. İstanbul ve Çanakkale’de valiliklerin bu kararı aldığını ve PCR zorunluluğu uyguladığını belirten sendikalar, kamu ya da özel sektör ayrımı yapılmadan tüm çalışanlara bu zorunluluğun getirilmesi gerektiğini vurguluyor. Sendikalar, işçilere toplu mesaj atarak, toplantılar yaparak aşı olmaları için uyardıklarını ancak yaptırım yapma yetkilerinin olmadığına da dikkat çekiyor.

 

HIZLA İL HIFZSISIHHA KURULU KARAR ALMALI

Sendikalar, yaptırımın işverenler tarafından yapılabileceğini hatırlatarak bir an önce kamuda PCR zorunluluğunun getirilmesini istedi. Vakaların hızla yükseldiği Kocaeli’de bir an önce Kocaeli Valiliği öncülüğünde İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararının alınmasını isteyen sendikalar, kamuda çalışanların da toplu taşıma kullandıklarını, kalabalık mekanlara girdiğini belirterek, aşı olmayanların hastalığı aşı olanlara da taşıma ihtimaline karşı aşı olanların sağlıklarının korunmasını istedi. Sendika başkanları kamu işverenlerinin sorumluluklarını yerine getirmemesi nedeniyle işçi ile PCR konusunda karşı karşıya kaldıklarını da söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PCR, testi, kamuda, da, zorunlu, hale, gelmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı