reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
23 Ocak 2020 - Perşembe 12:46
 
Palu Davasında Tuncer Ustael’e Müebbet Talebi
Palu ailesinin 6 üyesinin yargılandığı davanın 5.duruşmasında Cumhuriyet savcısı Tuncer Ustael hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti
ASAYİŞ Haberi
Palu Davasında Tuncer Ustael’e Müebbet Talebi

Kamuoyunda ‘Palu ailesi’ olarak da bilinen davanın 5’inci duruşması Kocaeli Adliyesi’nde görüldü. Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Tuncer Ustael, eşi Emine Ustael, Hava Palu, İsa Palu, Fatih Palu ve Ayşe Palu ile avukatları katıldı. Aile üyeleri geniş güvenlik önlemleri altında adliye binasına arka kapıdan alındı.

Sanıklardan Tuncer Ustael, Meryem Tahnal'ı, Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 2008 yılında 'tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek', 'cebir kullanarak birden fazla kişi ile hürriyetinden yoksun kılmak' suçlarından yargılanıyor. İsa Palu ise kardeşi Meryem Tahnal'ın Tuncer Ustael tarafından 'tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirilerek öldürülmesi suçuna yardım', 'Meryem Tahnal'a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak', 'cebir kullanarak birden fazla kişi ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak'la suçlanıyor.

Mahkemede söz alarak savunma yapan Tuncer Ustael, kendisinin suçsuz olup, Tahnal ailesinin uçlu olduğunu ifade ederek, “Ben bu suçlamaları kabul etmiyorum. Harun Palu’nun ifadeleri de yanlıştır. Tahnallar’ın çok sayıda cinayetleri ortaya çıkmaması için Meryem’i öldürdüler” şeklinde konuştu.

Önceki celselerde verilen karar sonrasında kendisine kayyum atanan baba Harun Palu, tanık sıfatıyla mahkemeye katıldı. Mahkemede söz alan Harun Palu, “Ben olay tarihinde Meryem’in kocasını öldürdüğüm için cezaevindeydim. Tahliye olmadan önce Fatih Palu benim yanıma ziyarete geldiğinde kendisine Meryem’i sordum. Tuncer’İn Meryem’i öldürdüğünü, öldürmeden önce 25 gün aç bıraktığını, öldürdükten sonra da Körfez ilçesinin 95 Evler mevkiine gömdüğünü söyledi. Hava’ya olayı sorduğumda, Meryem’in Tuncer tarafından sürekli dayak yediğini ama kimin gömdüğünü bilmediğini söyledi. Daha sonra ben cezaevinden çıktığımda eşim Hava’yı alarak karakola gittim, şikayetçi oldum. Kızımın cenazesini bulamadılar ve dosya kapandı” dedi.

“KAN DAVASINI BİTİRMEK İÇİN EVİN TAPUSUNU İSTEDİLER”

Cezaevinde kaldığı dönemde Hava Palu’nun kendisini sık sık ziyaret ettiğini söyleyen Harun Palu şunları söyledi: “Hava bir gün cezaevinde yanıma gelip, Tahnal ailesinin kan davası başlattığını söyledi. Bizi sürekli tehdit ediyorlarmış ve kan davasını bitirmek, olayı kapatmak için evin tapusunu vermemi istedi. Ben Tuncer’e değil, Hava’nın kendi kardeşine vermesini isteyerek tapuyu verdim. Daha sonra Hava, tapuyu Tuncer’e vermiş, Tuncer de o parayı yemiş”

“MERYEM BENİM İLK GÖZ AĞRIM ONU ÖLMEDEN GÖMER MİYİM?”

Tuncer Ustael’in savunmasının ardından söz verilen Havva Palu ise kendilerinin suçsuz olduğunu belirterek, “Ben Tuncer’e yardım etmedim. Meryem benim ilk göz ağrım. Onu ölmeden mezara koyar mıyım, ona kıyar mıyım? Bu Tuncer’in dedikleri hep yalan. Buna inanmayın. Eşimin dedikleri de doğrudur. Bunun yalanlarına inanmayın. Meryem ve Melike’yi biz öldürmedik. Ben yavrularımı öldürmek istemedim. Kızımı da kendisi gibi yalancı etti. Ben onların yüzünden cezaevinde yatıyorum. Cezaevinde çok mağdurum, tahliyemi istiyorum” dedi.

SAVCI, TUNCER PALU HAKKINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTEDİ

Cumhuriyet Savcısı açıkladığı mütalaasında sanık Tuncer Ustael’in, Meryem Tahnal’ı, ‘nitelikli öldürme’, ve 'tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek', suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçundan 5 yıl, 'Meryem Tahnal'a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak' suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Diğer sanıklar hakkında Hava Palu, İsa Palu, Ayşe Palu, Emine Ustael ve Fatih Palu, ‘Meryem Tahnal’a yönelik öldürme suçuna yardım etmek’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’, suçlarından üst sınırdan ceza talep edildi. Ayrıca İsa Palu hakkında 'Meryem Tahnal'a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak' suçundan cezalandırılması talep edildi.

Öte yandan mahkeme heyeti tarafından, Meryem Tahnal’ın adli emanetteki kimliğinin, İl Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilerek ölüm ilanının verilmesine karar verildi. Mahkeme 13 Şubat tarihine ertelendi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Palu, Davasında, Tuncer, Ustael’e, Müebbet, Talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı