reklam
reklam
Haber
13 Şubat 2020 - Perşembe 14:09
 
Palu Davasında Karar Çıktı!
Körfez ilçesinde, 11 yıl önce Meryem Tanhal (35) ve kızı Melike Tanhal’ın (8) kaybolmasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Palu ailesinin 6 üyesinin yargılandığı davada aile üyeleri hakkında karar verildi. Mahkeme heyeti Tuncer Ustael’e müebbet hapis cezası verdi.
ASAYİŞ Haberi
Palu Davasında Karar Çıktı!

Körfez’de, 11 yıl önce, Meryem Tahnal ve kızı Melike’nin kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada Hava ve Harun Palu çifti ile çocukları İsa Palu, Fatih Palu, Ayşe Palu ve Emine Ustael ile onun eşi Tuncer Ustael gözaltına alındı. Aile bireyleri, adliyeye sevk edilirken, baba Harun Palu dışında 6 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın tamamlanmasıyla hazırlanan fezleke, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan incelemenin ardından iddianame hazırlandı. İddianame, Kocaeli 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.  6 sanığın tutuklu yargılandığı dava 24 Haziran 2019’da başladı

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Kamuoyunda ‘Palu ailesi’ olarak da bilinen davanın 6’inci duruşması Kocaeli Adliyesi’nde görüldü. Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya; Tuncer Ustael ve eşi Emine Ustael ile Hava Palu, İsa Palu, Fatih Palu, Ayşe Palu ve avukatları katıldı. Aile üyeleri, güvenlik önlemleri eşliğinde, adliye binasına arka kapıdan alındı.

ÖLMEDEN GÖMÜLMÜŞ OLABİLİR

Mahkeme heyetine savunma yapan Havva, İsa, Ayşe ve Fatih Palu’nun avukatı, Meryem Tanhal’ın ölüm nedeninin darp ya da işkence değil gömüldükten sonra yaşadığı solunum yetmezliği olabileceğini iddia ederek, “Meryem’in cesedi üzerinde otopsi yapılamadı, cesedin atıldığı söyleyen yerde de herhangi bir coğrafi değişim yaşanmamıştı. Meryem Tanhal’ın ölüm nedeni henüz belirlenemedi, beyanlar hukuki anlamda tespit ve teşhis ifade etmez. Meryem, Tuncer’den şiddet gördüğü sırada ölmeyip, bayılmış olabilir. Bayıldı sanılarak gömüldüğü için solunum yetmezliğinden ölmüş olabilir. Ölüm nedeni Tuncer’in yapmış olduğu eylemlerden değil toprak altında solunum yetmezliğinden olmuş olabilir. Bu da sanıkların iştirak etmediğini gösterir. Tuncer, Meryem’i gömme eylemini İsa’ya zorla yaptırdığı düşünüldüğünde bu durumunda suça iştirak olarak değerlendirilmemesi gerekir. Benim müvekkillerimin idaresi cin, büyü ve benzeri şeylerle korkutularak sakatlanmıştır” dedi.

Sanıklar son savunmalarını yaptı.

HERKES ALLAH’INDAN BULSUN

Tuncer Ustael cinayetle bir ilgisi olmadığını söyleyerek, “Ben hepsinden şikayetçiyim. Herkes Allah’ından bulsun, kimseye hakkımı helal etmiyorum” dedi.

KOCAM SADECE BİZE SAHİP ÇIKTI

Emine Ustael “Ben eşim hakkında nede Meryem’i nede başkasını öldürmemiştir. Eşim sadece bize, anneme , kardeşlerime sahip çıktı. Meryem lavobaya diye gitti kaybolduğu. Meryem’de kızı da tahnal ailesinde. Annem Havva tahnallardan korkusundan eşimi suçladı. Kendi suçu ortaya çıkmaması İçin böyle bir iftira attı.

TAHNAL AİLESİNDEN ŞİKAYETÇİYİM

Havva Palu “Tahnal ailesinden şikayetçiyim. Soruştura geçirmelerini istiyorum. Biz kimseyi öldürmedik. Bizim korkumuz yalnızca Allah’tan.

TUNCER’DEN ŞİKAYETÇİYİM

İsa Palu “Taleplerimi tekrar ediyorum. Mağduruz.” Ayşe Palu “Annem ve abimin sözlerine katılıyorum”  Fatih Palu “13 aydır tutuklu yatıyorum o tarihe yaşım küçüktü hiç bir şeye karışmadım Tuncer’den  şikayetçiyim”

Mahkeme heyeti verilen aranın ardından kararını açıkladı.

TUNCER USTAEL MÜEBBET HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, Meryem Tanhal’ın, Tuncer Ustael tarafından ısrarlı şekilde dövülmesi, aç soğukta bırakılması sonucu eziyet çektirerek öldürüldüğü kanaatine vararak, Tuncer Ustael’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, Merhem Tanhal’ı ağaca bağlaması nedeniyle ‘Kişiyi hürriyetten yoksun kılmak’ suçundan 4 yıl, Meryem Tanhal’ın banka ve kredi kartlarını kullanması suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı.

TÜM AİLE FERTLERİNE CEZA

Emine Ustael, Hava Palu, İsa Palu ve Ayşe Palu ise suça iştirak etmek suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı kişilere ayrıca ‘Kişiyi hürriyeti yoksun kılmak’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, bu ceza ertelendi. Fatih Palu ise suça iştirak etmek suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılırken, tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi.

FATİH PALU TAHLİYE EDİLDİ

Hakim, Fatih Palu’ya, “Suç tarihinde yaşın ufaktı ama işlenen suçun bilincinde olduğu kanaatine vardık” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Palu, Davasında, Karar, Çıktı!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı