reklam
reklam
Haber
11 Aralık 2019 - Çarşamba 17:08
 
Op. Dr. Kürşat Çağın Akıllı Lensleri Yaşama Dair'de Anlattı
Kocaeli TV ekranlarının sevilen sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’in bu hafta konuğu Çağın Göz Hastanesi’nden Op. Dr. Kürşat Çağın oldu. Çağın teknolojik gelişmelerin de etkisini gösterdiği bu dönemde akıllı lenslerle ilgili detaylı bilgiler aktardı.
SAĞLIK Haberi
Op. Dr. Kürşat Çağın Akıllı Lensleri Yaşama Dair'de Anlattı

Yaşama Dair’de Tülay Çivi’nin sorularını yanıtlayan Çağın Göz Hastanesi’nden  Op. Dr. Kürşat Çağın akıllı lenslerden bahsetti ve sorular soruları yanıtladı.

Bölgedeki çalışma hayatına askerlik sürecinde başladığını dile getiren Çağın devlet hastanesi ve tıp merkezinin ardından şimdi Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan Çağın Göz Hastanesi’nde çalışmaya devam ettiğini dile getirdi.

Hastane kadrosunda dokuz tane  uzman doktorun  görev yaptığını ifade eden Çağın göz hastalıklarına dair herşeyi yaptıklarını aktardı.

AKILLI LENSLER YAKIN ORTA VE UZAK GÖRÜŞÜ KOLAYLAŞTIRIYOR

Çağın daha sonra akıllı lensler hakkında bilgi paylaşımında bulundu:

Op. Dr. Kürşat Çağın:” Türklerin ortaya çıkardığı bir terimdir. Güzel bir tınılama bulmuşlar. Akıllı buradan geliyor. Çoğu ameliyatta göze bir lens takıyoruz. Bu lensler kişinin görme bozukluğunu düzelterek iyi bir görüş sağlıyor.  Ama yıllardır verilen lensler uzağı gösteriyordu ve yakın için ilave bir gözlük kullanması gerekiyordu. Bir müddet sonra  İnsanlar yakında da gözlük kullanmak istemeyince gözlüklerde de   olduğu gibi lenslerde de hem uzak hem yakın gösteren lensler ortaya çıktı.

Bu lensi yakın mesafeye ayarladığınızda kitabınızı okurken okuyabiliyor, manzarayı da seyredebiliyor ancak mesafe ile ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkıyordu örneğin bilgisayar kullanırken sorun yaşanıyordu. Bu ihtiyacın sonrasında akıllı lensler ortaya çıktı. Trifocal dediğimiz  lensler ortaya çıktı. Meslektaşlarımız bunlara akıllı lens dediler. Hem uzağı, hem ortayı hem de uzağı gösteren lensler ortaya çıktı.  Akıllı ifadesi hem yakını, hem uzağı hem de orta uzaklığı göstermesinden kaynaklandığı için verildi. “

TÜRKİYE LENS ÜRETİMİNDE DÜNYA PAZARI’NDA

Akıllı lenslerin  kalite standartlarının farklı olduğunu dile getiren Çağın,”  Türkiye’de çok kaliteli lensler üretilmeye başlandığını da söyledi. Türkiye’nin dünya piyasası seviyesinde farklı çeşitlerde lensler ürettiğini vurguladı.  Kullandığınız teknolojiye göre bunlar arasında kalite farkı oluyor.  Birçok farklı standartta kalite farkı oluyor ancak bir hastaya lens takmak istediğinizde bunun  SE denilen kalite standartlarına uygun olması gerekiyor. Bu belge Avrupa kalite standartlarını ifade eder ve bu belge olmadan lens takamazsınız. Burada cerrahın tercihi, tecrübesine dayanarak hastalardan almış olduğu cevaba göre seçmiş olduğu lensler de bizim için  kalite kontrolünden geçmiş, hastalığı maksimum seviyede gideren ve minimum şikayeti olan lensler bizim için iyi lenslerdir.”   Dedi.

KATARAKT RAHATSIZLIĞI OLAN 7’DEN 7’E UYGULANABİLİR

Akıllı lenslerin hangi hastalara uygulandığını anlatan Çağın şu ifadelere yer Verdi: “ Bizim gözümüzde doğumumuzdan itibaren var olan bir lens var ve bu doğal lens  iki şekilde hastalara uygulanıyor. Biri kişinin gözünde katarakt olduğu zaman bu lensi çıkarıyor yerine yenisini takıyorsunuz. İkincisi de görme bozukluğu var ise bu doğal lensi çıkarıp akıllı lensi takıyorsunuz. Yani burada bir lens değişimi yapılıyor.” dedi

Akıllı lenslerin hangi yaş aralığı için kullanıldığına değinen Çağın akıllı lensleri eğer görme bozukluğu ve katarakt varsa çocuklara da taktığını  bununla birlikte ilerde çocuğun yakın ihtiyacı duymasın. Taktığı gözlükle hem uzağı hem yakını görebilsin diye akıllı lens takıyorum  bunu takmazsanız çocuk olsa bile iki farklı gözlük ihtiyacı doğacaktır. dedi. Eğer çocuğun uzak ve yakınını böyle bir lensle düzeltirseniz uzağı bozulsa bile uzak için taktığı gözlükle yakını da görebilecektir. Özellikle ben bu mantıkla ilerleyerek eğer katarakt varsa çocuklara dahi takıyorum.”

“ Erişkinlere gelince katarakta olan her hastaya takılabilr mi ? – Hayır. Kişinin gözünde korneasında bir sorun varsa kişinin beklentilerini yüzde yüz karşılayamayacaksanız  bu kişiye lens takmamanız gerekir.

AKILLI LENSLER KATARAKT TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR

Hangi hastalıklar oluştuğunda akıllı lens takılır sorusunu  yanıtlayan Çağın, “ Kişinin gözünde iltihabi bir durum varsa kişinin gözünde katarakt dışında görmesini engelleyen bir hastalık varsa bu kişiye akıllı lensleri takarsanız bu hasta mutsuz olacaktır. Çünkü ben bu lensi taktığım zaman hem uzağı hem yaknı göremezse göremediğinde hasta mutsuz olacaktır ve lens amacına ulaşmamaış olacaktır. Dedi.

2 ya da 3 yıl öncesinde kendi anneme akıllı lens  taktım şuan da hayatını çok kolaylaştırdı. Kitabını ve Kuran – I Kerim’ini okuyor.  Telefon ve televizyon gibi araçları kullanabiliyor ve el işi de yapabiliyor. Bir yaş sınırlaması yok ancak bunu söylerken katarakt vurgusu yapıyorum eğer katarakt varsa yediden yetmişe herkese akıllı lens takıyorum. Ancak örnek verecek olursa 30 yaşında biri geliyor ve bu kişi 3 numara gözlük takıyor. Ben gözlükten kurtulacağım ve akıllı lens istiyorum diyen birine bu işlemi yapamıyoruz.  Çünkü, hali hazırda çalışmaya devam eden bir lens olduğu için yakını iyi görebilr ama gözlükle sağladığı yakın algısını akıllı lenslerde sağlayamaz. “ Kişinin gözünde katarakt yoksa sadece gözlükten kurtulmak için geldiyse yaşının 40’I geçmiş olması gerekiyor.  40 yaştan küçük vatandaşlara ise lazer uygulamasını tavsiye ediyorum.

ERİŞKİNLER LENSLERİ ÖMÜR BOYU KULLANABİLİYOR

Op. Dr. Çağın akıllı lenslerin ömrünün ne kadar olduğunu da aktardı: “ Akıllı lens bir yaştan sonra takıldığı için artık gözün gelişimi tamamlanmıştır. Numarada bir değişiklik olmaz o nedenle ömür boyu takabilirsiniz”  dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Op., Dr., Kürşat, Çağın, Akıllı, Lensleri, Yaşama, Dair'de, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı