ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:21
 
Okullara Yeni Tatil Geldi- Nisan ve Kasım Aylarında Ek Tatil
Millî Eğitim Bakanlığı, tatil ve okul zamanlarının daha dengeli ve verimli hale getirilmesi için yeni bir eğitim-öğretim çalışma takvimi modeli hazırladı.
EĞİTİM Haberi
Okullara Yeni Tatil Geldi- Nisan ve Kasım Aylarında Ek Tatil

YAZ TATİLİ SÜRESİ 11 HAFTA OLACAK

 

13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak.

 

NİSAN VE KASIM'DA ARA TATİL

 

• 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.

 

• 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

 

• 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.

 

• Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. 
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)

 

• İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.

 

• 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. 
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

 

• 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

 

Yeni çalışma takvimi ile öğrenciler, ara tatillerde dinlenme fırsatı elde etmenin yanında, öğrendiklerini kontrol edecek ve öğrenmelerini derinleştirecek. Ara tatiller öğrencilerin olası öğrenme eksikliklerinin derinleşmeden ve yeni konular eklenmeden telafi edilebilmesi için uygun bir zaman olarak planlandı.

 

ÖĞRETMENLERİN TATİL TAKVİMİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

 

Öğretmenlerin tatil takviminde ise değişiklik olmayacak. Sadece eğitim yılı kapanışı ve açılışındaki seminer dönemlerinin birer haftası yıl içerisinde alınacak. Öğrencilerin tatilde olduğu ara dönemler, öğretmen ve okulların kurumsal işleyişe yönelik ara değerlendirmelerle gerekli iyileştirmeleri yapabilmeleri için de bir fırsat olacak. Ara Tatillerde veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim etkinlikleri, okulların fiziki yenilenmeleri yapılacak.

 

ETKİNLİK PLANLAMALARI ARTTIRILACAK

 

Bunun yanı sıra bir ana tema başlığında; bilim, kültür, sanat ve spor alanında etkinlikler planlanacak. Çocukların ara tatillerde huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri, okul kulüp çalışmaları gibi toplumsal fayda çalışmaları yapmalarına imkân tanınacak. Okul öncesi, ilkokul 1.sınıf, ortaokul 5. Sınıf ve ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerine uygulanan Oryantasyon Eğitimi okul açılmadan önceki hafta hayata geçirilmeye devam edecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Okullara, Yeni, Tatil, Geldi-, Nisan, ve, Kasım, Aylarında, Ek, Tatil,
Yorumlar
Haber Yazılımı