ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
14 Eylül 2021 - Salı 15:06
 
Öğrenciler ev bulmakta zorlanıyor
GÜNDEM Haberi
Öğrenciler ev bulmakta zorlanıyor

Sadece Kocaeli’de değil Türkiye genelinde kiralar son 1 yılda ortalama yüzde 62 arttı. Yüz yüze eğitiminde açılmasıyla son zamanların gündemi olan kira ve yurt artışlarını Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay değerlendirdi.

 

Hacıoğlu: “ Bu yaklaşık 1.5 iki aydan beri sadece Kocaeli’de değil Türkiye’de , yani üniversite olan kentlerde özellikle kiralık konutlarla ilgili hem bulunamıyor taleplere cevap veremiyoruz hem de kira artışları çok fazla oldu.

 

Resmi verilerde TÜİK açıklamalarında 60-63 oranında kira artışı olduğu söyleniyor. Bende bu oranlara katılıyorum.Yurt bulamayan öğrenciler tercihlerini ne yapıyorlar konut kiralamakla ilgili düşünüyorlar. Haklılar çünkü covid ile beraber ciddi bir insanlarda çekince var, yurtlarla ilgili bir çekinceleri var. Kalabalıktan uzaklaşıyorlar. Yüz yüze eğitim açıldı. Geçen sene yoktu biliyorsunuz. Kiralanan evleri bırakıp kendi kentlerine gittiler. Birincisi İzmitte çok bir mahallede değil Kocaeli’de ama özellikle Üniversiteye yakın cedit mahallesinde bir kentsel dönüşüm var. Bu kentsel dönüşümün içinde olan kişiler 5 - 10 oranında olur bunlarda bir konut kiralama ihtiyacı duydu. Özellikle son yıllarda bu yanlış anlaşılmasın hani bunlar gelmesin şunlar gelmesin anlamında değil Suriyelilerin ve son zamanlarda da afgan vatandaşlarını da Türkiye de oldukça fazla görüyoruz.Tabiî ki onlarda bir ikamet amaçlı onlarda bir konut kiralamakla ilgili talepleri olduğu için ve pandemide inşaat maliyetlerinin artması ,pandemide de inşaat ve emlak sektörünün yavaşlamasından dolayı ciddi bir konut açığı da oluştu.Böylelikle tabi bunların hepsi bir etken.

 

Ama bugün Kocaeli’de görüp bakıyorum izliyorum ben özellikle İzmit de üniversite yakınlarında yada üniversiteye tek vasıta ile ulaşılacak bölgelerde 1+1 dairelerin kiraları işte 1000-1200 liradan 2000-2500 bantları arasında kiralık görebiliyoruz. Bunları izleyebiliyoruz.

 

Şimdi ev sahipleri tabi 1 yıl 1,5 yıl kiralarını veremediler. Kira alamadıkları gibi evlerinin bakımlarını, aidatlarını, apartman giderlerini, ödeme durumunda kaldılar. Belki onlarda sıkıntı çektiler ama bu fahiş artış çok etik değil. Bir kere devlet kira artış oranını 15,4 ile sınırlamış. Bazen şunu da duyuyoruz 2019 yılında ya da 2020 yılında sözleşme yapmışlar. Sözleşmesi bitine ya 100 artış yapacaksın ya da çıkaracaksın. Gibi durumlarda söz konusu oluyor. Böylelikle sadece öğrenciler değil işçiler, memurlar diğer çalışan aile olanlarda büyük bir sıkıntı yaşıyor kiralarla ilgili.Bence buna bir dur denilmeli.

 

Yani bizler Kocaeli emlak odası olarak bunlara bir yaptırımımız veya bir takibimiz maalesef yok.  Ama devlet tarafından mutlaka bir yaptırım uygulanmalı.  Yani bugün şunu da söylemek istiyorum. Bir kere her birimizin evlatları var. Düşünsünler ki onların çocukları da yarın veya diğer yıllarda üniversite okumak için başka kentlere gidecekler. Ve 1000 lira kira olan bir yerde 2000-2500 liraya çıkartmaları belki ilk ay kira alabilecekler daha sonrasında problem yaşayacaklar.Bu kesin ve net benim tespitim. Evet şimdi diyoruz ki biz 2000 - 2500 liraya bir daireyi kiraya verdik.Fakat ilk ay kirayı aldık ikinci ay, üçüncü ay , dördüncü aydan sonra avukat masrafları kira alamayacak , tahliyelerle ilgili uğraşacaklar. Bunları yaşayacağız biz çünkü bir öğrenci her ay mutlaka düzenli bir şekilde 10.000 TL geliri olması lazım ki 2000 lira 2500 lira kirasını ödesin. Elektrik, suyu doğal gazı ödesin. Diğer ihtiyaçlarını karşılasın ulaşım ve gıda ihtiyaçlarını karşılasın. Matematiksel bir kere bunun bir izahatı yok.Karşılığı yok. O yüzden ben 2500 liraya 2000 liraya vermeyin.

 

1800 liraya verin 1500 liraya verin ama her an düzenli kiranızı alın tavsiyem budur. Bu sehir bu yükseliş ne kadar gider.Zaten sezon açıldı.1 ay daha bilemediniz 1.5 ay daha böyle gider. Ondan sonra zaten ya kiraya vermişizdir yada elimizde kalacaktır.Çünkü kışta geliyor.Memur atamaları , üniversitelerin sezonuda açılıyor artık 1 ay sonra zaten verilemeyen daireler bir dahaki yaza kadar bekleyecek.ifadesine yer verdi.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğrenciler, ev, bulmakta, zorlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı