ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 10:30
 
Memur ve emekli maaşı zam oranı belli oldu
Memur ve emeklilerin temmuz ayı maaş zammı oranı belli oldu. Haziran ayı enflasyon verilerine göre memur ve memur emeklileri temmuz ayı maaşlarına yüzde 8,45 zam alacak.
GÜNDEM Haberi
Memur ve emekli maaşı zam oranı belli oldu

TÜİK’in bugün yaptığı açıklamayla memur ve emeklilerin ne kadar zam alacağı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılının haziran ayı enflasyon rakamlarını bugün saat 10.00'da açıkladı.

 

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması sonrası 6 aylık enflasyon da belli oldu. Buna göre memur ve memur emeklileri yüzde 8,45 zam alacak. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti.

 

Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) mayısta bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,39 arttığı dikkate alındığında, memur maaşlarına enflasyon farkı gündeme geldi. Bu hesaplama, aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

 

Emeklilerin 2021 zam oranı bugün belli oldu

 

Yaklaşık 8,5 milyon işçi emeklisi ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ilk 6 aylık enflasyon rakamıyla belirlenmiş oldu. İşçi emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

 

12 milyona yakın SSK ve Bağ-Kur emeklisine de temmuz ayı maaşları zamlı ödenecek. Bu zam oranının ne kadar olacağı da bugün netlik kazandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri temmuz ayında maaşlarını yüzde 8,45 zamlı alacak.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Memur, ve, emekli, maaşı, zam, oranı, belli, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı