ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
23 Ocak 2021 - Cumartesi 12:08
 
Fahiş Fiyat Denetimi: 340 bin TL ceza
Kocaeli Valiliği koordinasyonunda; Ticaret il Müdürlüğü ve belediye görevlilerinin katılımıyla; Koronavirüs Salgını nedeniyle ülkemizde temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında Fahiş Fiyat uygulandığına ilişkin gelen başvurular üzerine yapılan denetimlerde, 42 firmaya toplam 340 bin TL'nin üzerinde idari para cezası uygulandı.
EKONOMİ Haberi
Fahiş Fiyat Denetimi: 340 bin TL ceza

Valilik koordinasyonunda Ticaret İl Müdürlüğü personelleri ve belediye görevlilerinin katılımlarıyla oluşturulan ekiplerle beraber il genelinde yapılan fahiş fiyat denetimleri neticesinde; 680 firmada27.303 ürün denetlendi  ve değerlendirilip sonuca bağlamak üzere Ticaret Bakanlığı bünyesinde  faaliyet gösteren “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu” ‘na intikal ettirildi. Değerlendirmeleri devam eden dosyalardan maske satışı yapan iki firma ile gıda satışı yapan bir firmaya haksız fiyat uygulamalarından dolayı toplam 314.343,00 TL. idari para cezası uygulandı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fiyat etiketi ile ilgili yapılan denetimler sonucunda 959 firmada 56.589 adet ürün denetlendi39 firmada tespit edilen aykırılıktan dolayı haklarında 25.772,00 TL. idari para cezası uygulandı.

Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada denetimlerle ilgili şu ifadelere yer verildi: " Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu  olağanüstü durumdan faydalanmak suretiyle  haksız yere vatandaşın mağduriyetine ve ticaretin bozulmasına sebep olarak menfaat sağlamak isteyen stok ve fahiş fiyat uygulayan hiç bir satıcı veya sağlayıcıya fırsat verilmeyeceğinin özellikle bilinmesi gerekmektedir.  Bu doğrultuda, sağlık ürünleri, temel ihtiyaç ve gıda maddelerinin arz zinciri güvenliğinin sağlanması için ithalatçılar, üreticiler, satıcılar nezdinde fahiş fiyat ve fiyat etiketleri açısından gerekli denetim faaliyetlerine ara vermeden devam edilmekte olup, aykırı iş ve işlemlerde bulunanlar hakkında  gerekli yaptırımlar uygulanacaktır."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fahiş, Fiyat, Denetimi:, 340, bin, TL, ceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı