reklam
reklam
Haber
10 Temmuz 2020 - Cuma 13:44
 
Kandıra Sahilleri İçin KOSKEM’den Çok Önemli Uyarı!
11 Temmuz Cumartesi ve 12 Temmuz Pazar günü tatilini Kandıra’daki Karadeniz sahillerinde geçirecek vatandaşlara, KOSKEM’den çok önemli ve hayati bir uyarı geldi. Bu hafta sonu dalgaların boyunun 2 metreyi bulacağı ve RIP akıntıların meydana geleceği belirtildi
GÜNDEM Haberi
Kandıra Sahilleri İçin KOSKEM’den Çok Önemli Uyarı!

11-12 Temmuz’da hafta sonu tatillerini Kandıra ilçesinin Karadeniz sahillerinde geçirecek olan vatandaşlara önemli bir uyarı geldi. Hava durumu raporları verilerine bakarak Kuzey (yıldız) ve Kuzey Doğudan (poyraz) 25 ila 45 kilometre hızlarında yer yer sert rüzgârlar eseceğinden 1,5 ile 2 metre yüksekliğinde dalgalar beklendiği belirtildi. Yapılan açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi: “Karadeniz’de sıkça görülen ve boğulma tehlikesi oluşturan içe çeken akıntılar (RIP) meydana gelecektir. Vatandaşlarımızın bunun gibi kötü hava koşullarında denize girmemeleri tavsiyesi olunur.


 Rüzgârların kuvvetli ve dalgaların yüksek olduğu havalarda deniz yatağı, deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenmemeleri. Cankurtaranlık hizmetleri verilmeyen bölgelerde denize girmemeleri, alkollü denize girmemeleri, yemek yedikten hemen sonra denize girmemeleri, kendilerini iyi hissetmediklerinde hafif baş dönmesi yaşadıklarında derhal denizden çıkmaları, kayalık bölgelerde asla denize atlamamaları ve denize girmemeleri gerekmektedir. 


Cankurtaranlık hizmetleri verilen bölgelerde, güvenlik şeridi (kıyı mantarlama) ile belirlenmiş yüzme alanlarında yüzmeleri karadan açığa değil sahile paralel yüzmeleri, görevli ve cankurtaranların uyarı ve ikazlarına mutlaka uymaları görevlilerin küçük çocuklu ailelerin çocuklarına karada veya denizde mutlaka sahip çıkmaları ve yalnız bırakmamaları gerekmektedir.


 RİP AKINTISI NEDİR? VE NASIL KURTULUNUR? 


Karadeniz’in birçok sahilinde kuvvetli rüzgârın etkisiyle meydana gelen içe çeken akıntılarda (RIP), eğer çeken akıntıya kapılmışsanız, önce sakin olmak gerekiyor. İnsanı dibe çekmeyen bu akıntı sahilden açığa sürükler. Sahile doğru yüzerek yorulmamalı. Akıntıya kapılanlar, akıntının kendisini götürmesine bir süre izin vermeli. Akıntı zayıfladığında sahile doğru değil akıntının sağ veya soluna doğru kıyıya paralel yüzülmeli. Boğulma riski altında olduğunuzda su üstünde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyiniz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kandıra, Sahilleri, İçin, KOSKEM’den, Çok, Önemli, Uyarı!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı