reklam
reklam
Haber
30 Haziran 2020 - Salı 17:34
 
Lastik İş Goodyear İle Anlaştı
Lastik İş Sendikası, Goodyear ile uzun süren bir toplu iş sözleşmesi süreci yaşadı. Sendika son görüşmede masadan Goodyear yetkilileri ile anlaşarak kalktı.
GÜNDEM Haberi
Lastik İş Goodyear İle Anlaştı

Brisa, Pirelli ve Prometeon’dan ayrılarak Lastik-İş Sendikası ile masaya ayrı oturan Goodyear, yaklaşık bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri bugün TRYP by Windham Otel’de gerçekleşti. Görüşmeye Goodyear iş verenleri ve Lastik İş Sendikası yönetimi katıldı. Bugün gerçekleşen toplu iş sözleşmesi Brisa, Pirelli ve Prometeon’da aynı şartlarda bitirildi. 


Görüşmeden zaferle ayrılan Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Sarı yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti: “Bugün Goodyear ile yaptığımız sözleşmemiz diğer lastik fabrikalılarıyla aynı şartlar içerisinde bitmiştir. Ayrı oturmamız ifade etmez gelin toplu sözleşmeyi beraber bitirelim demiştik. Bugün iyi bir hava oluştu ve bütün işçi arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyorum. Önümüzde bir sürü sorunlarımız var. Önümüzde kıdem tazminatı durumu söz konusu.  


İLK ALTI AY YÜZDE YEDİ


Bu sözleşme bizim için önemliydi ve bitmesi hepimizin adına iyi oldu. Daha önceki toplu sözleşmeler nasılsa bu sözleşmede aynı oldu. İlk altı ay yüzde 7, ikinci altı ay enflasyon, üçüncü altı ay yine enflasyon oranında zam alınacak, dördüncü altı ay enflasyon artı bir puan zam alınacak. Ayrıca 2021 başında işçiye 8 bin lira verilecek. Bunun 5 bin lirası borç, 3 bin lirası hibe olacak.”


MEŞALELERLE KARŞILANDI


Her ne kadar toplu iş sözleşmesi grubundan ayrılmış olsa da anlaşılmış olması gereken konu Pirelli prometeon ve brisayla aynı şekilde bitmiştir. Sosyal haklarda 20’den 54’e varan haklar olduğunu bilin. Dolayısıyla arkadaşlarımızla yoğun mesai aldığımızı bilmenizi isterim. Tamamlayıcı sağlık sigortanız ailenizi kapsayıcı şekilde alındı.


Bu sözleşmenin bitmesi birincisi sizin dik durmanızdan dolayı, ikincisi benim ekibimin dik durmasından dolayı. Herkese sizin huzurunuzda teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lastik, İş, Goodyear, İle, Anlaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı