reklam
Haber
02 Aralık 2018 - Pazar 11:15
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar
G-20 Liderler Zirvesi kapsamında Arjantin'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
DÜNYA Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 Liderler Zirvesi'nde mültecilerle ilgili açıklamada bulundu.

Erdoğan, "Suriyeli mülteciler için 33 milyar dolar harcadık. Mülteci düşmanlığını körükleyenler er ya da geç hatalarının sorumluluğu ile yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Mülteciler toplama kamplarına hapsedilemez. Avrupa Birliği tarafından Suriyeli mülteciler için söz verilen 3+3 milyar dolarlık kaynağın kullanımında çok zorluklar yaşadık, yaşıyoruz." dedi.

"G20 ülkeleri olarak kapsamlı bir gündemle biraraya geldik. Karşı karşıya bulunduğumuz riskleri bertaraf edebilmek için neler yapabileceğimizi istişare ettik. Buenos Aires Eylem Planı'nı kabul ettik."

"Çalışma hayatının geleceği konusunda, çalışanları teknolojik yeni düzene nasıl adabte edebileceğimizi konuştuk. Türkiye olarak kız çocuklarının eğitimine dikkat çektik."

"İklim konusu, G20'nin önem verdiği konular kapsamındadır. Sorunun asıl müsebbibi olak gelişmiş ülkelerin daha fazla mesuliyet alması konusuna dikkat çektik."

"Önümüzdeki dönemde Hazar enerji kaynaklarının ülkemiz üzerinden Batı ülkelerine iletilmesi için düzen göstereceğiz."

"Doğu Akdeniz'de, KKTC haklarının emrivakilerle gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Türkiye hem kendi hukukunu ve KKTC hukukunu korumakta kararlıdır. Gerekli önlemleri almayı sürdüreceğiz."

"Suriyeli mülteciler için 33 milyar dolar harcadık. Mülteci düşmanlığını körükleyenler er ya da geç hatalarının sorumluluğu ile yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Mülteciler toplama kamplarına hapsedilemez. Avrupa Birliği tarafından Suriyeli mülteciler için söz verilen 3+3 milyar dolarlık kaynağın kullanımında çok zorluklar yaşadık, yaşıyoruz."

"FETÖ'cüler, sunduğumuz belgelere rağmen kimi ülkeler tarafından korunuyor. Müttefiklerimiz tarafından DEAŞ'la mücadale bahanesiyle PKK'lı teröristlerin binlerce tır silahla desteklendiğine her gün şahit oluyoruz. Şehitler verme pahasına Suriye'de DEAŞ'a en ağır darbeyi indirdik"

"Fırat'ın batısını olduğu gibi doğusunu da bölücü terör örgütünün zulmünden ve işgalinden çok yakın bir zamanda kurtaracağız. Suriye'nin kuzeyinde ülkemizin ve bölgemizin güvenliğine tehdit oluşturan hiçbir yapıya asla izin vermeyeceğiz."

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD BAŞKANI TRUMP'LA YAPTIĞI GÖRÜŞMEYE DEĞİNDİ

 

"Amerika ile Türkiye ilişkilerinin stratejik ortaklığa bağlı olduğu ortadır. Şu anda Kuzey Suriye'de Fırat Doğusu Münbiç, bu çevrede Fırat Kalkanı ve İdlib'i değerlendirme imkanı bulduk. Münbiç'i kendileriyle ele aldık. Halkbank konusunda kendileriyle görüştük. Gerekli bilgileri verdik. Bankamızın yetkilileri de şu an oradalar. Ayrıca FETÖ konusunuda konuştuk. Ben bu konuda ümidimi yitirmek istemiyorum hala umutluyum. Umarım FETÖ konusunu da çözeceğiz." dedi.

 

"KISMİ OLARAK VİZELERİN KALDIRILMASI KARARINI SAYIN PUTİN VERDİ"

 

Yaptığımız görüşmelerle vizeler konusunda kısmi olarak vizelerin kaldırılması kararını Sayın Putin verdi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine "Benim ülkemde şu an 100 bin Ermeni yaşıyor. İnsani davranıyor ve hala bu şekilde yaşamaya devam ediyorlar. Soykırım meselesinde gelelim bunu tarihçilere bırakalım. Bizim tarihimizde böyle bir olay yok. Her türlü tartışmaya da gireriz." dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan, Önemli, Açıklamalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı