ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
11 Mart 2020 - Çarşamba 15:46
 
Çağın Göz Hastanesi’nde Görev Yapan Uzman Doktor Özkan Diyabeti Anlattı
Kocaeli TV ekranlarının sevilen sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de Tülay Çivi’nin bugünkü konuğu Çağın Göz Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Yüksel Özkan oldu. Yaşama Dair’de bu hafta diyabet ve şeker hastalığı konuşuldu.
SAĞLIK Haberi
Çağın Göz Hastanesi’nde Görev Yapan Uzman Doktor Özkan Diyabeti Anlattı

Çağın Göz Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yüksel Özkan ilk olarak diyabetin tanımına değinerek şu açıklamayı yaptı.  “Virüs enfeksiyonlarındaki gibi bir salgın gibidir. Şeker hastalığı daha fazla insanları etkileyen bir hastalıktır. Ülkemizde Koronavirüs’ten 3 bin kişi olurken trafik kazalarından 150 bin kişi, sigara 700 bin kişi kanserden ölenler 500 bin kişi.

 

KONTROL ALTINA ALINMASI GEREKEN BİR HASTALIKTIR

Uzm. Dr. Yüksel Özkan “Diyabet kronik bir rahatsızlıktır. Tedavi edilebilen değil kontrol altına alınması gereken bir hastalıktır. İnsülin, şekeri arttırmayan vücudumuzdaki tek hormondur. Pankreas organından salınıyor. İnsülin oranı yeterli olduğu sürece şeker hastası olma ihtimali azalır. Şeker hastalığı adı şeker hastalığı olsa da vücuttaki tüm hormonları etkileyen bir rahatsızlıktır.”

 

ŞEKER HASTALIĞI SİNSİ BİR HASTALIKTIR

 “Şeker hastalığı sinsi bir hastalıktır. Hastaların yalnızca 50’sinde belirtileri gözükebilir. O belirtiler çok su içme, yemek yeme ve çok idrara çıkma gibi belirtileri oluyor.

Uzman Dr. Yüksel Özkan “Eğer şeker 200’ün üzerinde ise bu iki kez tekrarlanırsa şeker hastası diyoruz. Üç ayrı şeker testi ile de teşhis edebiliyoruz. Şeker hastalığının birçok teşhis koyma şekli olduğunu ifade etti.

Özkan daha sonra diyabetin türleri üzerinden görülme sıklığını anlattı.

Diyabetin zararı zamanla ortaya çıkan bir zarardır. Bunun sonucunda vücutta damar olan her organda zarar ortaya çıkabiliyor.   En çok bilineni ise göz ile ilgili komplikasyonlardan. Dünyadaki görme bozukluklarını yaşayan hastaların şeker hastası olduğunu ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çağın, Göz, Hastanesi’nde, Görev, Yapan, Uzman, Doktor, Özkan, Diyabeti, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı