reklam
reklam
Haber
14 Şubat 2020 - Cuma 13:19
 
Kartepe’de Seminer; “İkinci Beynimiz Bağırsak”
Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü ve özel bir hastane iş birliğinde Kartepeli kadınlara yönelik düzenlenen seminerin uzman konuğu Gastroenteroloji Uzmanı Dr. H. Emre Kaya oldu.
EĞİTİM Haberi
Kartepe’de Seminer; “İkinci Beynimiz Bağırsak”

KALBİN EN İYİ DOSTU SU İÇMEKTİR

Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü ve özel bir hastane iş birliğinde Kartepeli kadınlara yönelik "İkinci Beynimiz Bağırsak" konulu sağlık semineri Gastroenteroloji Uzmanı Dr. H. Emre Kaya tarafından verildi. Seminerde konuşan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Kaya “Vücut ve ruh sağlığımızı korumanın yolu yeterli su tüketmekten geçer. Vücudumuzdaki su kaybının yüzde 20'ye çıkması halinde hayatımız tehlikeye girer” dedi.

BOL SU İÇİLMELİDİR

“İnsan vücudunun yüzde 60'ı sudur” diyen Dr. Kaya “Unutmayalım ki kadınların günde 2 litre erkeklerin 2,5 litrenin altında su tüketmesi; özellikle bu birçok hastalığa davetiye çıkartır. Beyinsel faaliyetlerin devamı baş ağrısı ve unutkanlıkların giderilmesi için bol su içilmelidir. Yetersiz su içerseniz sindirim sistemi iyi çalışmaz ve kabızlık gelişir” ifadelerini kullandı.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLER

“Sağlıklı bir gebelik dönemi için anne karnında çocuğun sıvısının azalmaması için gebeler kesinlikle bol su içmelidir” diyen Dr. Kaya “Saçlarınız dökülmesin istiyorsanız yeterli su içmeyi ihmal etmeyin. Böbrek taşı ve safra taşı oluşumunu önler. Az su içenlerde böbrek taşı ve safra taşı oluşması çok büyük ihtimaldir. Kalbin en iyi dostu su içmektir. Su tüketiminin az olduğu hallerde kan hacmi azalır ve kalbe düşen yük artar. Stresle savaşmanın en büyük silahı su içmektir. Beynin yüzde 85'i sudan oluşur’’ şeklinde konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kartepe’de, Seminer;, “İkinci, Beynimiz, Bağırsak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı