reklam
reklam
reklam
Haber
26 Kasım 2018 - Pazartesi 10:31
 
Röportaj - ATİK Derneği Başkanı Yasin Akyol
Atılımcı İş Adamları Derneği Başkanı Yasin Akyol Kocaeli Tv’ye özel açıklamalarda bulundu.
- Haberi
Röportaj - ATİK Derneği Başkanı Yasin Akyol

Atılımcı İş Adamları Derneği Başkanı Yasin Akyol Kocaeli Tv’ye özel açıklamalarda bulundu.Dernek çalışmaları ve projelerle ilgili konuşan Başkan Akyol,  Zeytin Dalı operasyonuna “Bu savaştan galip çıkmalıyız” diye destek verdi.  Operasyonun herşeyden önce bir milli mücadele olduğunu vurguladı. Başkan kurul ardından vites yükselttikleri çalışmalarını ve yeni dönem projelerini de atlamadı. Kent gündeminden düşmeyen proje MİA hakkındaki görüşünü de Kocaeli TV aracılığıyla paylaştı. 

ATİK ÇALIŞMALARDA VİTES YÜKSELTİYOR

Atılımcı İş Adamları Derneği Başkanı Yasin Akyol dernek çalışmaları hakkında Kocaeli TV’ye özel açıklamalarda bulundu. Kurul sonrası vakit kaybetmeden yeni dönem çalışmalarına başlayan başkan ilk işe eksikleri tespit ederek başladı. Akyol dernek faaliyetleri hakkındaki son gelişmeleri aktardı. Akyol, "Görevi aldığımız süreden bu yana yaptığımız toplantılarda bir boşluğumuzun olduğunu farkettik. Bu boşluk da bir genel sekreter ihtiyacıydı. Bu boşluğu doldurmak için birtakım firmalarla ve arkadaşlarla görüştük. Bunun neticesinde bir genel sekreter değil de bir danışman alma kararı aldık. Bu danışman çok kısa süre öncesinde göreve başladı. Bu aynı zamanda KOSGEB, MARKA ve Avrupa Birliği  fonlarından yararlanmamızı sağlayan bir yapı. Bunun dışında ATİK’İN marka değerini yükseltecek profesyonel bir çalışma sistemine geçiyoruz.  Önümüzdeki dönemlerde üyelerimizle ilgili eğitim planlamamızı, yapacağımız gezileri, yapacağımız yurtiçi yurtdışı bütün ticari  faaliyetlerimizi çok daha öncesinde planlamış bir dernek haline gelmek istiyoruz. Aynı zamanda derneğimize katma değer katacak hertürlü projenin içerisinde var olmaya çalışıyoruz." dedi.

 “MELEK YATIRIMCI SİSTEMİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Kurul sonrası çalışmalar hızlandı, hedefler büyüdü...  Genç girişimciler arasında ortak işbirliği sağlayarak yatırımcıların ekonomik ve sosyal performanslarını en doğru şekilde ticaret endüstri ve hizmet alanlarına aktarmak, böylece kentteki ekonomik gelişmelere katkı sağlamak adına farklı projelerde farklı ortaklıklar kurmayı planlıyorlar. Başkan Akyol üyeleriyle ilgili de sadece eğitimle ilgili değil farklı birçok dalda faaliyet gösterme çabasında olduklarını kaydetti. Akyol projelerinden bahsettiği o açıklamasında "Biz bir işadamları derneğiyiz. Bizim ana işimiz ticaret. Ülkeye ve şehre katma değer katan bir derneğiz. Çok ciddi bir istihdam sağlıyoruz. Ama istihdam sağlıyoruz diye yerimizde durmuyoruz. Daha çok çalışıyor, daha fazla üretmeye çalışıyoruz.  Farklı projelerde farklı ortaklıklar kurmayı planlıyoruz. Bir projemiz daha var. Hep söylenir ama altı doldurulmuş birşey değil. Melek yatırımcı dediğimiz bir sistem var. Bazı ülkelerin bunu çok aktif yapıyor. Dünyanın her yerinde konuşulan, bir çok derneğin konuştuğu fakat uygulamada sıkıntı çektiği bir proje bu. Biz de zaten zoru istiyoruz. Kolay projelerdense, kentte yapılmamış, isim olarak var ama faaliyette olmayan projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Bu anlamda Melek yatırımcı projesini hayata geçirmek istiyoruz." dedi.

“SADECE ÜYELERE DEĞİL ŞEHRE VE ÜLKEYE KATKI SAĞLAMAK...”

Yeni projelerle ilgili açıklamalarına devam eden başkan Akyol, "Geçtiğimiz 2 aylık süreçte cari açık konusuna fayda sağlayacağını düşündüğümüz ve şuanda tasarım aşamasında olan bir projemiz var. Onun da lansmanını kısa sürede yapacağız." dedi.   "Bizim derdimiz sadece üyelerimize katma değer katmak değil, üyelerimize tabiki katma değer katmak istiyoruz ama üyelerimizin dışında da kente ve ülkeye katkı sağlamak isteyen bir yapı olmak istiyoruz." diyen başkan açıklamalarına "Hep konuşuluyor dernekler proje yapmalı, üretmeli,  proje geliştirmeli. Dernekler proje üretmeli doğru ama sivil toplum kuruluşları genel anlamda  gönüllülük esasıyla çalışan kurumlar. Eğer yönetim kurulunda düşündüğünüz, konuştuğunuz, katma değer katacağına inandığınız şeyleri, arkadan birileri takip etmiyorsa işiniz çok zor. Bir denetim mekanizması kurmak lazım. İlk adımı bir danışmanlık şirketiyle çalışarak attık.  Önümüzdeki dönemde burada konuştuğumuz herşeyin projelendirilmesi ve bunun kamuoyuna duyurulması noktasında bir çalışmamız var. Bundan sonraki süreç aslında yapmak istediklerimizle doğru orantılı ilerleyecek. Bu süreci tamamladıktan sonra çok daha farklı bir vizyonumuz olacak." ifadeleriyle devam etti. Bu açıklamalarıyla çalışmalarının bundan sonraki dönemde daha da hız kazanacağını ifade etti.

“HERŞEYİN ÖTESİNDE MİLLİ BİR MÜCADELE”

Bu kadar plan projenin arasında ülke gündeminde terörle mücadele süreci var.  Atik başkanı Akyol, hem yerelde hem genelde işi, ticareti, yatırımı, en önemlisi de Türkiye’nin geleceğini etkileyen bu süreci de değerlendirdi. Akyol, “Bizim bu savaşı kazanma mecburiyetimiz var” derken bunun milli birlik beraberlik mücadelesi olduğunun da altını çizdi. Akyol açıklamasında "Afrin Operasyonu bizim için çok ciddi bir mücadele. Biz orada sadece PKK/PYDterör örgütlerine karşı savaşmıyoruz. Biz ciddi anlamda milli birlik beraberlik mücadelesi veriyoruz.  Bizim bu savaşı kazanmak mecburiyetimiz var. Bizim önümüze set olmak isteyenler bu oyunu tezgahlıyor. Savaş ekonomik ve diğer ülkelerin bakış açısı gibi her anlamda zor, her anlamda sıkıntıları var. Ama bu bir savaşın ötesinde milli bir mücadele. Operasyon ilk başladığında sosyal medyamda da paylaşmıştım. Ordu bir sefere çıkmışsa tartışmalar biter ve ardından dua edilir, onun muzaffer olması dilenir, demiştim.   Bu sözümün arkasındayım. Ordumuz bir savaşa çıkmış. Bu bizim ülkemiz, devletimiz. Bizim bu bayrak altından başka bir bayrak altında  yaşamak gibi bir durumumuz yok. Bu zorluklara hep birlikte göğüs germek durumundayız." dedi.

“STK’LARIN O BÖLGELERE GİDİP DESTEK OLMASI GEREK”

Sadece kendi kentlerine değil ülkeye katma değer sağlama gayretiyle yola çıkan ATİK,  gündemdeki hemen her konuya ve gündemdeki her bölgeye duyarlı. Özellikle yoğun mücadelenin bir adım  öteye taşındığı ama belli izlerin silinmeye çalışıldığı o sınırlara... En son sınırdalardı.  Atik başkanı Akyol’un Afrin operasyonuna komşu bölgelerdeki iş ve ticaret hayatının eskisinden daha iyi devam edebilmesi için bir de çağrısı vardı. Akyol "Biz dernek olarak bölgeyi de ziyaret ettik. Bölgenin ihtiyaçlarını taleplerini dinledik. Hem bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla  hem işadamları derneğiyle hem ticaret odası başkanıyla aynı zamanda valiyle görüşmelerimizi yaptık. İhtiyaçları aldık, bununla ilgili de çalışmalar yapıyoruz. Ama biz dernek olarak yaptığımız yardımların duyulmasını istemeyen bir dernek olduğumuz için bunları  çok gündeme getirmiyoruz." dedi.  Hatay ve Antakya bölgesideki iş adamlarının büyük bir  ticari talepleri olmadığını kaydeden başkan Akyol,  iş adamlarının bu bölgelerde çok ciddi bir savaş olduğu ve söz konusu bölgelerin yaşanmaz  olduğu algısını kırmak için özellikle turizm anlamında kendilerinden yardım istediğini kaydetti. Akyol "Ben de gördüm ki savaş sınırın çok ötesinde bir noktaya taşınmış durumda. Bizim gibi STK’ların o bölgelere gidip,  oradaki insanların dertleriyle dertlenmesi ve oradaki insanlara katmadeğer katabilmek adına, oradaki insanlara desteklerini iletmesi lazım." dedi.

“MİA KOCAELİ’NİN VİZYONUNU DEĞİŞTİRECEK”

Gündemdeki MİA projesi  kapsamında en az 60 bin  kişilik yeni istihdam alanının oluşturulması hedefleniyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit’in Körfez ve Sanayi mahallelerinde projelendirilen Merkezi İş Alanı projesi en çok da kentin ticari dinamiğini elinde tutan STK’ların gündeminde. ATİK başkanı Yasin Akyol, hem dernek başkanı hem de bir iş adamı vizyonuyla değerlendirdi projeyi.  Önce “MİA Kocaeli’nin vizyonunu değiştirecek” dedi. Akyol "Ben adı ne olursa olsun bu tip projelerin ilimize inanılmaz derecede  katmadeğer katacağını düşünüyorum.  Hatta şehir dışı gezilerimizde Kocaeli’nin bu anlamda çok eksik kaldığını görüp, arkadaşlarımla da istişare etmiştim. Birkaç tane projemiz var bu anlamda başlayan ve kentimize fayda sağlayacağını düşündüğüm proje var.  Bu projeleri de kişisel olarak  hep destekledim. Biz Kocaeli’nin vizyonunu vitrinini değiştirmek mecburiyetindeyiz artık. Biz her yerde çok büyük bir kent olduğumuzu iddia ediyoruz ama belli noktalarda çok büyük bir kent değiliz. Ben mesela Antep’e, Malatya’ya gittiğimde şaşırmıştım. Devasa binaların olduğu, ortak yaşam alanlarının çok güzel olduğu alanlar vardı. Biz hiçbirşey yapmıyor değiliz tabiki kent olarak başarılı projelerimiz var ama MİA projesinin Kocaeli’nin vizyonunu değiştireceğiniz düşünüyorum." dedi. 

“BİZ BURALIYIZ VE BU KENTE SAHİP ÇIKMALIYIZ “

MİA projesi mutlaka olmalı fakat ATİK başkanına göre bu, altı doldurulur şekilde bütün STK’ların ortak aklıyla yapılmalı. Akyol, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "MİA projesi mutlaka olmalı fakat altı doldurulur şekilde bütün STK’ların ortak aklıyla yapılmalı. Herkesten görüş alınmalı, herkesle istişare edilmeli. Her fikir doğru değildir ama birbirimizin fikirlerine saygı duyarsak çok daha güzel şeyler ortaya çıkacaktır. Bizim bu şehri daha ileri seviyelere taşımak gibi bir mecburiyetimiz var. Biz burada yaşıyoruz, çocuklarımız, torunlarımız burada yaşayacak. Yani biz buralıyız ve bu kente sahip çıkmalıyız." ifadelerini kullandı.

MİA BÜYÜK MARKALARI KOCAELİ’YE TAŞIYABİLİR Mİ?

"Benim birçok girişimim olmuştu belli markalar için. Fakat beceremedim. Lokasyon çok önemli, talep çok önemli. Burada ciddi bir potansiyel var. Gelir seviyesi çok yüksek. O firmaların olduğu bazı  lokasyonlarda buradaki potansiyel yok. O şehirler, belli şeyleri tamamladıkları için oralarda bu markalar var oluyor.  Bu markaların gelmesi kimseye zarar vermez, şehrin vizyonunu değiştirir." diyen başkan bu projelerin şehrin vizyonu ve vitrini değişmesi için mutlaka desteklenmesi gerektiğini kaydetti. 

“ŞEHİRDE NE KADAR MARKA OLURSA O KADAR ZENGİNLEŞİR”

MİA’nın büyük markaları Kocaeli’ye taşıyacağına dikkat çeken Akyol,  bu markaların gelmesinin kimseye zarar vermeyeceğini aksine şehrin vizyonunu değiştireceğini kaydetti. Başkan açıklamalarına "Netice itibariyle bu şehir İstanbul’dan sonra Türkiye’yi besleyen bir şehir, vergi şampiyonları çıkaran bir şehir. Ama bu konuda da sıkıntılarımız var. Büyük vergiler ödeyen mükelleflerin burada devasa fabrikaları var ama birçoğu vergilerini İstanbul’a ödüyor. Bu da bir proje. Biz o firmaların  genel merkezlerini buraya Kocaeli’ye taşırsak, o firmalar da vergilerini burada öderse bizim alacağımız hizmetler çok daha artacak. Dünyada FORBES dergisine giren 4 ya da 5 tane  Türk zengin var. Ama dünya üzerinde ilk yüze giren şirketlerimiz arasında sadece Tüpraş var. Bizim en büyük handikaplarımızdan biri kazandığımız parayı yatırıma dönüştürecek zenginlerden ziyade kazandığı parayı kenara koyan, biriktiren bir zenginlik yapımız var. Son dönemde girişimciler için KOSGEB, MARKA ve AB fonlarının ciddi katkıları var. Bu şehirde ne kadar marka olursa o kadar zenginleşir.  ABD markalarıyla var olan bir devlet.  Dünyada kendi markalarımızı yaratmak zorundayız. Bunu küçülttüğümüz zaman da şehrimizde kendi markalarımızı yaratmak zorundayız. Bunun için bu alanların olması lazım. Önce bu alanları yaratmalıyız ki bu markalar da arkasından gelsin ve şehrimize bir katmadeğer katalım." ifadeleriyle devam etti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Röportaj, -, ATİK, Derneği, Başkanı, Yasin, Akyol,
Yorumlar
Haber Yazılımı