reklam
reklam
Haber
24 Aralık 2019 - Salı 15:58
 
Genel Başkan Sarı ' Şamarı Görünce Yerli Yerine Otururlar'
Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı Sendika içerisindeki güven ortamına vurgu yaptı ve sendika içinde yıkıcı olanlara bu toplu sözleşmenin o isimlere yönelik " Bu sözleşme onlara şamar gibi inecek. Şamarı görünce de yerli yerlerine otururlar" şeklinde konuştu.
GÜNDEM Haberi
Genel Başkan Sarı ' Şamarı Görünce Yerli Yerine Otururlar'

LASTİK İŞ GENEL BAŞKANI KOCAELİ TV’YE KONUŞTU

Kocaeli TV Genel Yayın Yönetmeni Burak Turan Lastik İş  Genel Başkanı Alaaddin Sarı İle  toplu sözleşme taslağı sunum toplantısının ardından röportaj gerçekleştirdi.

FABRİKALAR İŞÇİ MALİYETLERİNİN AZ OLDUĞU BÖLGELERE GİDİYOR

Turan yeni ekonomik göstergelere dair yaptığı vurguları  hatırlattı ve neden özellikle bu konu üzerinde durduğunu Başkan Alaaddin Sarı’ya sordu.

Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı: Özellikle sunumda da söylediğim gibi daha çok ucuz daha çok insan haklarının ihlal edildiği ülkelere doğru  üretim kaymaya Başladı. Tabiki buna dikkat çekmemiz gerekiyor. Tabiki Türkiye’de bundan etkileniyor. Avantajlarımız diğer  kesimlere göre fazla olmamıza ragmen böyle bir gerçekte var. Bunlar bilinmesi gereken unsurlardır. Biz tekrarını ifade etmek gereği duyduk.

"Kocaeli bölgesinde ne kadar büyük fabrikalar varsa da özellikle bazı dünya ölçeğinde güçlü firmalar Aksaray, Çankırı gibi yerlere gidiyor. Teşvik alan olarak değerlendirdiğimiz işçi maliyetlerinin az olduğu bölgelere gidiyor. Buna da dikkat çekmek istedik."

Sarı daha sonra taslakta yer alan zam talebiyle ilgili Kocaeli TV mikrofonlarına konuştu:  "Zam talebini ben açıklamadım. Arkadaşların genel itibariyle talepleri oldu. Arkadaşlarımızın bu taleplerini işverenlere sunduk. İşverenlerin kendileri arasında yapacağı görüşmeler ve işveren, işçi taraflarının karşılıklı müzakereleri sonucunda alınacak kararlar çerçevesinde de bunu arkadaşlarımızın kabulüne sunacağız. Zam talebini söylerken özellikle şuna dikkat çekiyoruz."

“BİZİM TALEBİMİZ HER İKİ TARAFI DA MEMNUN EDECEK”

"Türkiye’de özellikle son dönemlerde açıklanan enflasyon dahil  olmak üzere satin alma gücünde müthiş derece de erimeler var. Bu erimelere ragmen arkadaşların fabrikalarda çalıştığı ortamı görme neticesinde müthiş derecede bir matematik kavramı çerçevesinde müzakere edilebilir bir taslak hazırlandığına inanıyorum. Rakamlar afaki olsaydı bu afaki olan rakamlarla yapılacak sözleşmelerde asla çıkış yolu olmazdı. Bizim talebimiz her iki tarafıda memnun edecek bir ölçüde toplu sözleşmeyi  yapabilir olmak.   Türkiye’deki son dönemlerdeki ekonomik verilerin bize gösterdiği ve fabrikaların zaman zaman işçi çıkardığı ve kısmi olarak bazı fabrikaların kazandığı ve işsizliğin bu kadar arttığı bir dönemde arkadaşlar bunları da değerlendirmiş ve föylerine de bu şekilde yansıtmış. Ama bir müzakeredir. Biz tarihsel sürecimizden aldığımız güçle ve arkadaşlarımızında  teveccühle bu birlik ve beraberlik  içerisinde bu işletmelerin devamı noktasında ve arkadaşlarımızında kazanımları noktasında bir sözleşmeyi birlikte başaracağımıza inaniyoruz."

“BU TOPLU SÖZLEŞME ONLARA ŞAMAR GİBİ İNECEK”

Sarı daha sonra Lastik İş Sendikası içerisindeki güven ortamına vurgu yaptı ve yıkıcı olanlara bu toplu sözleşmenin o isimlere şamar gibi ineceğini söyledi:

" Bizim arkadaşlarımız yüzde 89 oranında föylerde  güvendiklerini ifade ettiler. Bu güveni biz boşa çıkartmayacak şekilde bu mücadele bayrağını yücelteceğiz. Burada ferdi olarak kendi çıkarları çerçevesinde hareket etmek isteyen bu birlik ve beraberliği bozmak isteyen insanlar olacaktır. Bunlarda kısmi olarak devam ediyorlar. Bunlarda çalışan arkadaşlarımız net olarak görüyor. Ne yapmak istediklerini görüyor. Bu toplu iş sözleşmesi ne kadar kötü olursa  onlar kazanmış olacak ve “ ben demiştim” demeye getirir gibi bir ölçüde hareket ediyorlar. Bu toplu sözleşme bu tip grupları da darma dağan edecek nitelikte olacaktır. Bu güveni biz arkadaşlarımızdan aldık.  Taviz vermeyeceğiz. Bu toplu sözleşmede onlara bir şamar gibi inecek. O şamarı da görecekler, o şamarı da gördükten sonra otururlar yerli yerine.  Elbette muhalefet olur, muhalefet demokrasinin bir gereğidir. Ancak bu muhalefet değil. Bu muhalefetin dışında başka bir şey. Muhalefet yapıcı ve düzeltici olur ama muhalefet yıkıcı ve ortalığı karıştırıcı ise bunun adı ihanet ve farklı farklı terimler de olabilir.

Lastik İşçisi ferasetli bir işçidir. Neyin ne olduğunu görebilen bir işçidir. Neyin ne olduğunu gördüğü için Lastik İş Sendikası’na güveniyorum dedi. Lastik İşçisi bu güveni verdikten sonra bize sadece dizginlikleri sapasağlam tutup  koşmak düşer. Koşacağız ve lokomotif olacağız. Hep birlikte bu toplu sözleşmeyi bu düşmanlara işçi düşmanlara karşı bitireceğiz. "

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genel, Başkan, Sarı, ', Şamarı, Görünce, Yerli, Yerine, Otururlar',
Yorumlar
Haber Yazılımı