reklam
reklam
Haber
05 Eylül 2019 - Perşembe 09:28
 
Gebze Mecliste CHP'nin Teklifi Reddedildi
Gebze Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Zinnur Büyükgöz’ün başkanlığında toplandı. Meclis toplantısında CHP grubu, cinsiyet eşitliği komisyonu kurulması teklifinde bulundu. Teklif oyçokluğu ile gündeme alınmayarak reddedildi.
GÜNDEM Haberi
Gebze Mecliste CHP'nin Teklifi Reddedildi

Gebze Belediye Meclisi, 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda bulunan meclis toplantı salonunda bir araya geldi. Oturuma Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz öncülük etti. Bununla birlikte CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural ve İyi Partili ilçe yöneticileri Eylül ayı meclisini yakından takip etti. Toplantıda 7 günden maddesi görüşülüp karara bağlandı. Toplantıda ilk olarak bir önceki meclis tutanakları okunup oybirliği ile kabul edildi. CHP’li meclis grubu kadına şiddet konusunu meclis gündemine taşıdı ve cinsiyet eşitliği komisyonu kurulmasını teklif etti. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Büyükgöz, “Komisyonların kurulması tarihleri hukuken bellidir. Onun dışında önergede belirtilen her konuya harf harf katılıyoruz. Biz kadın erkek ayrımını asla kabul edemeyiz. Bu toplumda kadına her türlü medeni haklar cumhuriyetin kurulmasıyla beraber verilmiştir. Bizim eşitsizlikten bahsetmemiz mümkün değil. Kadın yoksa erkek yoktur, erkek yoksa kadın yoktur. Bu konuların hassasiyetle takipçisi ve yaşanan bu hadiseleri engellemek için gerekli çalışmalar içerisinde olmalıyız. Ortak akılla da bu konuda gerekli çalışmaları yapalım" dedi.

 

 

"GEREKLİ ÇALIŞMALAR VE SEMİNERLERİ YAPARIZ"
Büyükgöz'ün açıklamalarının akabinde CHP'li meclis üyesi Saide Arslan Çalışkan komisyon konusunda destek isterken, “Kadın erkek olarak Allah’ın eşit yarattığı kullardanız ancak o eşitlik algısı topluma geçmemiştir. Bu ülkeyi kadın ve erkek olarak beraber kurduk ancak ne yazık ki kadına bir takım şiddet uygulanıyor. Sadece kadına değil, çocuklarımıza da şiddet uygulanıyor. Bu vakaları yok sayamayız. Bu önergeyi grup olarak verdik ancak siyasileri suçlamak için vermedik. Nasıl ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çeşitli eylem planları oluşturduysa, gelin biz de bir komisyon oluşturalım ve bu komisyon kadın meclis üyelerinden oluşsun. Elbette komisyonların dönem başında kurulması gerekir ancak bu hepimizin ortak sorunu hakkında sizlerin de desteğini bekleriz" ifadelerini kullandı. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ise konuya karşı büyük bir hassasiyet duyduklarını belirterek, “Gönüllülük anlamında bu tarz çalışmalar yürütülebilir, konu hakkında Gebze'de gerekli seminerleri ve çalışmaları yaparız” dedi ve CHP grubunun cinsiyet eşitliği komisyonu kurulması teklifinin gündeme alınması konusu oyçokluğu ile reddedildi. 7 gündem maddelerin görüşülmesinin akabinde Ekim ayı meclisinin 1 Ekim Salı günü saat 16.00’da yapılması kararlaştırıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Mecliste, CHP'nin, Teklifi, Reddedildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı