reklam
reklam
Haber
05 Temmuz 2019 - Cuma 11:03
 
Af Çıkarsa 60 Bin Kişinin Tahliye Edilmesi Bekleniyor
Af yasası ve ceza indirimi ne zaman çıkacak? Düzenlemenin, cezaevlerinden 60 bin dolayında kişinin tahliyesine imkan sağlayabileceği düşünülüyor.
GÜNDEM Haberi
Af Çıkarsa 60 Bin Kişinin Tahliye Edilmesi Bekleniyor

MHP, 19 Mayıs 2018 tarihine kadarki suçlara ilişkin 5 yıl şartlı indirim öngören kanun teklifini 24 Eylül'de TBMM Başkanlığına iletmişti. Konu ile ilgili çalışmaların son durumu merak ediliyor. Yargı reform paketi kapsamında infaz sistemini düzenleyen teklifin, tatile girmeden önce Meclis’e getirilip çıkartılması bekleniyor.

 

BAHÇELİ'NİN DİNLEDİĞİ ŞARKI AF BEKLEYENLERİ HEYECANLANDIRDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, klasik araba düşkünlüğü bilinirken 23 Haziran İstanbul seçimi öncesi bir kez daha direksiyon başına geçti ve siyasete kısa bir ara verdi. Kendisine ait 1988 model araçla Ankaras okaklarını dolaştı.

Korumalarının da eşlik ettiği gezide müzik dinleyerek stres atan Bahçeli'nin dinlediği müzik ise sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Ünlü sanatçı Ferdi Tayfur'un "Mahkumların Duası" adlı parçayı dinlerken Bahçeli, af bekleyenlerin umudunu arttırdı. Bahçeli'nin klasik arabayla gezdiği videoyu sosyal medya hesaplarından yayınlayan bir çok kişi "cezaevleri affa hazır, hadi inşallah" mesajıyla af düzenlemesi talep etti.

YARGI REFORMU’NDA AF YASASI YER ALDI MI?

30 Mayıs tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Yargı Reformu Stratejisi Programı'nda konuştu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Yargı Reformu Stratejisi Programı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan açıklamasında, “Tutuklama tedbirlerinin ölçülü olması için adım atıyoruz. Tutuksuz yargılamayı asıl yöntem olarak görüyoruz, tutukluluk tedbirine zorunlu hallerde sağlayacak düzenlemeler yapacağız. İnsan Hakları Eylem Planı'nın ilkini 2014'te hazırlamıştık. Yenisinin hazırlıklarına devam edeceğiz. Hakim ve Savcılar için artık coğrafi teminat istiyoruz. Hakim ve Savcılığa girişteki mülakat ekibini yeniliyoruz.” cümlelerine yer verdi.

AF TEKLİFİ NEDİR?

MHP, 19 Mayıs 2018 tarihine kadarki suçlara ilişkin 5 yıl şartlı indirim öngören kanun teklifini 24 Eylül'de TBMM Başkanlığına sunmuştu. MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Erhan Usta ile MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan teklif, "Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi" adını taşıyor. Toplam 8 maddeden oluşan teklifte, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkûmları kapsam dışında tutuldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Af, Çıkarsa, 60, Bin, Kişinin, Tahliye, Edilmesi, Bekleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı