reklam
reklam
Haber
03 Mayıs 2019 - Cuma 10:53
 
Derince’de Tarımsal Kalkınma Başladı
Derince’de tarımsal kalkınmaya destek projesi kapsamında aspir ekimi ve yağ üretim tesisi kurulmasıyla ilgili ilk adım atıldı. Derince’yi tarımda kalkındıracak hamle ile ilgili İshakçılar’a gelen Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Akınerdem, önemli bilgiler verdi
GÜNDEM Haberi
Derince’de Tarımsal Kalkınma Başladı

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün seçim sürecindeki vaatleri arasında yer alan tarımsal kalkınma projesi ilçede hayata geçiyor. Bu bağlamda Derince’ye bağlı 7 köyün merkezi olan İshakçılar’da çok önemli bir toplantı düzenlendi. İshakçılar Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Akınerdem, aspir yetiştiriciliğinde toprak hazırlığı, bakım, hasat ve depolama konularında bilgiler verdi. Aynı zamanda Türkiye Aspir Derneği Başkanı olan Akınerdem’in çok önemli bilgiler aktardığı İshakçılar Kültür Merkezi’ndeki toplantıya Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Şirin, AK Parti Derince İlçe Başkanı Selçuk Çakıroğlu, meclis üyeleri, muhtarlar, çiftçiler, kooperatif yöneticileri ve bölge sakinleri katıldı.

 

“Dünyaya Model Olabiliriz”

Derince’de tarımsal kalkınma hamlesini başlatacak olan aspir üretimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Akınerdem, “Aspir bitkisi kuraklıktan çatlamış topraklarda bile yetişme özelliğine sahip. Tohum ağırlığı 30-45 gram. Sonbaharda ekimine başlanıyor ve - 15 dereceye kadar dayanıklılık gösteriyor. Dekara 200 kg yağış düşmesi sulama için yeterli olan bir bitki” dedi. Aspir bitkisinin değişik yörelerde farklı isimleri olduğunu söyleyen Akınerdem, “Aspir Anadolu’nun değişik noktalarında farklı isimlerle tanınan bir bitki. Ben daha önce de birçok bölgeyi gezerek bu bitkiyi anlattım. Bu projeyi çiftçilerimiz hayata geçirirse dünyaya model olabiliriz. Bundan sonra da sizlere tecrübelerimle destek olmaya çalışacağım” dedi.

 

Bilim, Emek ve Akıl Gücü

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün de aspir ekimi ve yağ üretim tesisi ile tarımsal kalkınmaya destek projesini hayata geçireceklerini belirterek “İnşallah bugünkü toplantımızla birlikte bölgemiz için önemli bir hamle yapmış olacağız. Bilim gücü, emek gücü ve akıl gücünün birleşmesiyle ortaya çok başarılı işler çıkaracağız. Bu işin uzmanı olan hocamızla birlikte önemli bir adım atıyoruz. Derince’nin köyleri yapacağımız ciddi projeler ile bölgenin yeni yıldızı olacak. Çenesuyu’nda nasıl suyumuzu işliyorsak, burada da aspir bitkisi ekerek yağımızı ve diğer faydalı ürünleri elde edeceğiz” dedi. ‘Hep beraber üreteceğiz, hep beraber büyüyeceğiz’ diyen Başkan Aygün, aspir ekimi ve aspir yağı üretim tesisi ile tarıma, istihdama ve hayvancılığa destek olunacağını söyledi. Başkan Aygün, aspir ekimi ile ilgili bakanlık düzeyinde başkentte temaslarda bulunduğunu ve bölgenin teşvik havzasına alınması için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Derince’de, Tarımsal, Kalkınma, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı