reklam
reklam
reklam
Haber
13 Mart 2019 - Çarşamba 19:02
 
Körfez'de 57 Farklı Balık ve Canlı Türü Yaşıyor
KOCAELİ Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile derneklerin yürüttüğü İzmit Körfezi'nin Balıkçılığı ve Sürdürülebilir Hale Getirilmesi Projesi'nde sona gelindi. Yapılan çalışmalarla temizlenen İzmit Körfezi'nde 57 çeşit balık ve canlı türünün yaşadığı tespit edildi.
TURİZM Haberi
Körfez'de 57 Farklı Balık ve Canlı Türü Yaşıyor

KOCAELİ  Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile derneklerin yürüttüğü İzmit Körfezi'nin Balıkçılığı ve Sürdürülebilir Hale Getirilmesi Projesi'nde sona gelindi. Yapılan çalışmalarla temizlenen İzmit Körfezi'nde 57 çeşit balık ve canlı türünün yaşadığı tespit edildi.

Yoğun sanayileşme ve kentleşme ile birlikte artan çevre kirliliği nedeniyle ciddi şekilde kirlenen İzmit Körfezi, 2004 yılından beri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çevre yatırımları ve sıkı denetimler sonrası eski durumuna dönmeye başladı

İzmit Körfezi'ndeki balık ve omurgasız türlerin güncel durumunu belirlemek için araştırma gemisiyle trol sörveyi gerçekleştirildi. İzmit Körfezi'nde 45 adet balık türü, 12 adet omurgasız türü olmak üzere 57 tür bulunduğu tespit edildi. Ayrıca deniz altında çekimler yapılırarak deniz canlıları görüntülendi.

İzmit Körfezi'nin kirlenmesinin önlenmesine yönelik olarak da çalışmalar yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde oluşturduğu denetim ekipleri ile sürekli olarak havadan, karadan ve denizden kontrol ve izleme yaparak kirliliğe sebep olduğu tespit edilen gemi ve deniz araçlarına cezai işlem uyguluyor. Büyükşehir  tarafından bugüne kadar yaklaşık 500 gemiye toplam 20 milyon TL'nin üzerinde idari para cezası uygulandı.

İzmit Körfezi’nin altındaki yaşamı görüntüleyen Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, İzmit Körfezi geçmişinde, bir dönem çok fazla bir kirliliğe maruz kalmış. Artan nüfus ve endüstri ile beraber bu kirlilik daha da artmış. Son yıllarda alınan tedbirler ile bir iyileşme süreci içerisinde. Dedi.

Ceylan daha sonra “Marmara'nın kendine özgü bir ekosistemi var.  Ancak kirlilik ile birlikte bazı türler burada yok oldu. Önceden 36 tane tür vardı. Şimdi bunların sayısı 7-8'e kadar düştü. Bize göre eksik olan parça toplumun bu konuda bilinçli olmaması. “ diyerek sözlerini  sonlandırdı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Körfez'de, 57, Farklı, Balık, ve, Canlı, Türü, Yaşıyor,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı