reklam
reklam
Haber
16 Aralık 2019 - Pazartesi 11:05
 
O CHP'li Neden Tutuklandı, Sadece Kocaeli TV Ulaştı!
Geçtiğimiz hafta düzenlenen terör operasyonunda PKK/KCK Silahlı Terör örgütüne üye olmak suçlaması ile tutuklanan Gebze Belediyesi CHP’li meclis üyesi Osman Kurum’un tutuklanma sebebi ve hakkındaki iddialara Kocaeli TV ulaştı.
ASAYİŞ Haberi
O CHP'li Neden Tutuklandı, Sadece Kocaeli TV Ulaştı!

Gebze’de mali müşavirlik yapan Osman Kurum, HDP üyeliğinin ardından yerel seçimlerde CHP tarafından meclis üyesi gösterilerek belediye meclisine girmişti.

Osman Kurum, 28 Kasım’da Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda aralarında HDP’li yöneticiler ve avukatlarında bulunduğu 22 kişi ile birlikte gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından 3 Aralık’ta adliyeye sevk edilen Osman Kurum, gece saatlerine kadar süren sorgulamanın ardından PKK/KCK Silahlı Terör örgütüne üye olmak suçlaması ile tutuklanarak Kandıra Cezaevine gönderildi.

Kurumla birlikte aralarında HDP İl başkanı, İlçe başkanları ve yöneticilerinin bulunduğu 15 kişi tutuklandı.

Gebze Belediyesi CHP’li meclis üyesi Osman Kurum hakkındaki iddialara Kocaeli TV ulaştı.

EŞİ ÖRGÜT ÜYELİĞİ VE PATLAYICI MADDEDEN TUTUKLU

Osman Kurum’un eşi Meral Kurum’un 21108 yılında DTP’nin Gebze eski ilçe başkanı olduğu dönemde düzenlenen operasyonlarda birçok kez gözaltına alındığı 2012 yılında tutuklandığı öğrenildi. 2010’da "PKK örgütüne üye olmak” ve “patlayıcı madde bulundurmak suçlamaları ile 11 yıl hapse mahkûm edilen Meral Kurum'un cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onaylandı. 2013 yılında yeniden tutuklanan Meral Kurum halen cezaevinde bulunuyor.

CEZAEVİNDEKİ MAHKUMLARA PARA YATIRMIŞ

Gözaltına alınan Osman Kurum’ savcılık sorgusunda eşinin kaldığı cezaevinde diğer mahkumlara yatırdığı paralarla ilgili olarak Osman Kurum; eşinin 2013 yılından bu yana cezaevinde olduğunu ve para yatırdığı kişilerin eşi ile aynı koğuşta olmalarından dolayı tanıdıklarını söyleyerek “Aileleri Gebze dışındadır her zaman gelemedikleri için ricaları üzerine yatırdım. Hangi suçtan cezaevinde olduklarını bilmiyorum ancak eşim örgüt üyeliğinden cezaevinde olduğu için bu kişilerde bu suçtan olabilir. Para yatırmamda örgütsel bir etki yoktur.” Dedi

Kurum Medya haber de çıkan yayınlar için “Elimin cezaevinde olduğu dönemde açlık grevleri vardı. Medya haber isimli bir kanal beni aradı. Yayına bağlanıp açıklamalarda bulunduğum doğrudur” ifadelerini kullandı

TAHLİYE OLAN TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİNİ KARŞILAMIŞ

Gebze CHP ilçe örgütüne ait Facebook sayfasında; Kocaeli ve İstanbul'da Geçen Yıl Yapılan Operasyonlarda Ele Geçirilen 11.5 Kilogram Patlayıcı Madde bulunması ile ilgili açılan davada terör örgütü üyeliği ve patlayıcı madde bulundurmak suçlaması ile tutuklanan Zeynep Taşgiri’nin tahliye oluşu sırasında paylaşılan karşılama etkinliğindeki fotoğraflarla ilgili olarak;

“Facebook’ sayfasında yer alan paylaşımlardan fotoğraflar da olduğu gibi cezaevinden tahliye olan Zeynep Taşgiri’yi karşılamaya gittim Zeynep elimle aynı koğuştadır eşim bana tahliye olacağını karşılayacak kimsesi olmadığını söyledi bende karşılamaya gittim herhangi bir örgütsel çağrı doğrultusunda hakaret etmedim.” dedi

DÖKÜMANLAR EŞİME AİTTİR DEDİ

Osman Kurum evinde ele geçirilen örgütsel dokümanların eşine ait olduğunu söyleyerek “Dijital materyallerde yer alan apo gerilla gibi ifadeler içeren müzikler bana ait değildir” dedi. Kurum son olarak sabit ikameti olduğunu eşinin tutuklu olduğunu be 11 yaşındaki oğluna bakacak kimse olmadığından tutuklanmasının mağduriyete yol açacağını söyleyerek tahliyesini talep etti.

Osman Kurum’un sorgusunu yapan nöbetçi hakimlik Soruşturma konusu silahlı Terör örgütüne (PKK/KCK) olmak suçlaması bakımından tutuklanmasına karar verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: O, CHP'li, Neden, Tutuklandı,, Sadece, Kocaeli, TV, Ulaştı!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı