reklam
reklam
reklam
Haber
05 Eylül 2019 - Perşembe 09:26
 
MHP'den Esnaf İçin Önerge!
Derince Belediyesi MHP meclis üyeleri Ticaret Bakanlığı'nın 'İhracat Ana Planı' projesine öncülük niteliğinde İhracat Akademisi, Dış Ticaret Meslek Lisesi ve Ticaret Üniversitesi projesinin Derince'de kurulması için meclise önerge sundu
SİYASET Haberi
MHP'den Esnaf İçin Önerge!

Derince Belediyesi MHP Meclis Üyesi Tayfun Tosun başta olmak üzere diğer meclis üyeleri Özhan Kurt, Ayhan Aksoy, Alparslan Karabeyoğlu ile birlikte Ticaret Bakanlığı'na İhracat Ana Planı'na öncülük niteliğinde; İhracat Akademisi, Dış Ticaret Meslek Lisesi ve Ticaret Üniversitesi projesinin Derince'de kurulması için meclise önerge sundu. Önerge, oy birliği ile görüşülmek üzere komisyona sevk edildi.

 

 İTHALATTA 4, İHRACATTA 6'NCIYIZ

Söz konusu önergede MHP'li meclis üyeleri, " Kocaeli bölge itibariyle Asya ve Avrupa geçiş noktası olmakla beraber, kuzey ve güney arasındaki geçiş duraklarından birisi olduğu açıktır. Geçişlerde ulaşım ve jeolojik yapıda el verdiği için sanayileşme ve lojistik bu bölgede oldukça gelişmiştir. Safi Port gibi dünyaya hizmet edecek bir limanın gelişiyor olması göz önüne alınarak, ayrıca Derince Gümrüğü gibi bir hizmeti olan Derince, ülke çapındaki ticaretin en hızlı olduğu bir gümrüğe sahiptir. Şu an ithalatta 4'üncü sırada ihracatta ise 6'ncı sırada olan gümrüğümüzün Safi Port'la birlikte ilerleyen süreçte daha iyi sıralamalara geleceği açıktır" ifadelerini kullandı.

 

ESNAFA KALKINMA SAĞLAYACAK

Meclis Üyeleri, "Buradaki sanayileşmeye ve uluslar arası ticareti geliştirirken, bölgede eğitim kurumlarının olmaması yetişecek eleman eksikliğine yol açmaktadır. Kurumların bölgeye çekilerek iş ve öğrenciyi iç içe, geleceğe hazırlama imkanı vardır. Bunu İhracat Akademisi, Dış Ticaret Meslek Lisesi ile destekleyip Derince Ticaret Üniversitesi'nin kurulması ve ya İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin İlgili birimlerinin Derince’ye getirilmesi sanayileşmeyi uzun vadede geliştirecek, ekonomik olarak esnafa ve bölge halkına kalkınma sağlayacak bir sistemdir" sözlerine yer verdi.

 

 "İHRACAT SEFERBERLİĞİNİ YAYMAK İÇİN"

Bu doğrultuda bazı ihtisas alanlarının bölgeye çekilmesi gerektiğini belirten meclis üyeleri, "29 Ağustos tarihi itibariyle açıklanan 'İhracat Ana Planı' kapsamında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; İhracat seferberliğini tabana yaymak amacıyla, bilgi ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere İhracat Akademisi'ni kuracaklarını söyledi. İhracat Akademisini, Derince ilçemizde kurulması için çalışmanın; kurulması planlanan Ticaret Geliştirme Ofisi üzerinden çalışma başlatmamız gerekmektedir" dediler.

 

 "ESNAFA DA FAYDA SAĞLAYACAK"

Devamında, "Sayın Pekcan, yine İhracat Ana Planı'nda yer alan; Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir proje ile Dış Ticaret Meslek Liseleri projesini hayata geçireceklerini söyledi. Bununla ilgili kurumlarla görüşülüp öncülüğünü Derince Dış Ticaret Meslek Lisesi olarak yapıp Türkiye’de örnek oluşturabilecek nitelikte çalışma olacaktır. Gelişen ve dijitalleşen dünyada yukarıda bahsettiğimiz çalışmaları tamamlaması niteliğinde; bölge eksiğimiz ve belediye projelerinden birisi olan üniversite kurulmasına ek tavsiye niteliğinde Ticaret Üniversitesi veya Lojistik Meslek Yüksek Okulu kurulması ayrıca bölge ve esnafa da fayda sağlayacaktır" ifadelerine yer verdi.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP'den, Esnaf, İçin, Önerge!,
Yorumlar
Haber Yazılımı