reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
06 Aralık 2018 - Perşembe 14:07
 
Memur-Sen'in Gündemi Kamu Görevlilerinin Bütçelerinde ki Dengesizlik Oldu
Memur-Sen Kocaeli İl Temsilciliği, Aralık ayı toplantısını İl Başkanı ve Eğitim Bir-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Sn. Şahin YAŞLIK Başkanlığında gerçekleştirerek, çalışmalarını hızla sürdürüyor.
GÜNDEM Haberi
Memur-Sen'in Gündemi Kamu Görevlilerinin Bütçelerinde ki Dengesizlik Oldu

Kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük haklarına ilişkin tekliflerine katkı sunmak, görüş, fikir ve istişarelerde bulunmak adına, bağlı sendika şube başkanlarının katılımıyla süren toplantıda, kamu bütçe görüşmelerine ilişkin karşılıklı istişarelerde bulunuldu.

3600 Ek Gösterge memnuniyet katsayısı arttırmalı ve ivedilikle hayata geçirilerek, tüm kamu görevlilerini kapsamalı.

2018 yılında enflasyon, kur ve faiz kulvarında beklentiler ile gerçekleşmeler arasında gerek artı gerekse eksi yönlü geniş makas oluşumları yaşadığımız bir yıl oldu. 2018 yılı ikinci altı aylık dönemi içerisinde yer alan aylara ait enflasyon rakamlarının açıklandığı süreçte istikrarlı bir şekilde; enflasyon farkının ödenmesi için yılsonu beklenmemeli ve enflasyon farkı yanında enflasyon tazminatı da ödenmeli şeklinde iki parametreli teklifimizin uygulamaya konulmasında ısrarcı olduk.

Kamu bütçesinde gider azaltıcı ve gelir artırıcı uygulamalarla, sermaye kesiminde giderin sübvanse edilmesine çeşitli teşviklerle gelir artışının finanse edilmesine imkan oluşturulurken, kamu görevlilerinin ne giderlerini azaltmaya ne de gelirlerini artırmaya yönelik bir adım henüz atılmamış hatta bu yönde cümle kurulmamıştır.

 

İNSANI YAŞAT Kİ, DEVLET YAŞASIN !

 

Temmuz-Ekim döneminde gerçekleşen enflasyon oranı üzerinden oluşan enflasyon farkının Ekim ayından geçerli olacak şekilde kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine yansıtılması, Temmuz-aralık döneminde gerçekleşecek enflasyon odaklı kayıpların da enflasyon tazminatı başlığıyla 2019 Ocak ayı maaşıyla birlikte defaten ödenmesi teklifimizin kabul edilerek hayata geçirilmesini bekliyoruz. “İnsanı yaşat ki; devlet yaşasın” anlayışı, kamunun bütçesindeki gedikler kapatılırken kamu görevlilerinin bütçesindeki gediklerin varlığını makul ve makbul görmez.

Enflasyon ile birlikte kamu görevlileri maaş ve ücretlerinde reel kayıp oluşturan unsurlardan biri hiç kuşkusuz gelir vergisidir. Kamu görevlisinin maaşı, gelir vergisi matrahları gerektiği şekilde artırılmamak suretiyle kamulaştırılmakta, kamu görevlisinin cebine girmesi gereken tutarlar kamu maliyesinin gelir kalemleri arasına girmektedir.

Bu hususlar gözetilerek 2019 yılı gelir vergisi dilimleri itibariyle oluşturulacak matrahların, yukarıdaki tablonun içerdiği haksız vergi yükünü ve buna dayalı yersiz maaş kaybını giderecek şekilde belirlenmesi yanında kamu görevlileri dahil olmak üzere maaş-ücret geliri elde edenler yönüyle gelir vergisi yükümlülüğünün 15 sabit oranı üzerinden gerçekleşmesine imkan verecek düzenlemenin ivedilikle hayata geçirilmesi teklifimizi bir kez daha yineliyoruz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Memur-Sen'in, Gündemi, Kamu, Görevlilerinin, Bütçelerinde, ki, Dengesizlik, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı