reklam
reklam
reklam
Haber
19 Temmuz 2019 - Cuma 18:53
 
Melahat Sarı Yazdı "Kocaeli'nin Koordine Olması Lazım"
Melahat Sarı'nın kaleminden...
- Haberi
Melahat Sarı Yazdı

Kocaeli Türkiye'nin lokomotifi , adeta Türkiye'nin kalbini ellerinde tutan bir şehir.

Yeşili , mavisi , tarihi ,sanayisi  ve ticareti ile hem Türkiye'ye hemde dünya  medeniyetlerine yıllarca önderlik etmiş bir şehir.

Bu şehrin yönetimi , bu şehrin motivasyonu Türkiye için oldukça önemli.

2018 verilerine göre Türkiye ihracatının yüzde 17'sini Kocaeli tek başına karşıladı.

Motivasyonu yüksek , iyi yönetilen bir Kocaeli hem kendine hem Türkiye'ye çok daha fazla katkı sunma imkanı bulacaktır.

Bürokrasi ve yerel yönetimlerin bu anlamda kente katacakları her değer Kocaeli'nin genel değerlerinin artmasına katkı sunacaktır.

Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bu rakamların değerlerin arttırılmasında kilit rol alan kişilerden biridir.Kocaeli'yi tanıyan ,yıllarca bu kentte Üniversite ve Büyükşehir Belediyesinde üst düzey görevler yapmış , Valilik yaptığı dönemden devlet bilinci edinmiş , her edindiği görevden alnının akıyla çıkmış bir isim.

Bir kenti hangi kriterlerde bir yönetici idare etmeli diye bir soru sorulsa sanırım Büyükakın tüm kriterlere cevap verecek donanımda bir yönetici olur.

Bütün bunların yanısıra hiç bir şaibeli işte adı geçmemiş aksine adaletli ve vicdanlı olması ile tanınmış bir siyasetçi olmayı başarmıştır.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı devir aldığı  bu kısa zaman içerisinde de aynı hassasiyet ile çalışma yürüttüğünü kamuoyuna göstermiştir.

En son yapılan Koordinatörlük uygulaması ile paylaşımcı  daha yaygın ve işlevsel bir yönetim tarzı oluşturmayı hedeflediğine inanıyorum.

Kocaeli gibi büyük ve önemli bir şehirde yönetim ve bürokrasi ne kadar yaygın ve işlevsel olursa , işler o kadar hızlı ilerler.

Kocaeli ilçe belediyeleri Büyükşehir belediyesinden ciddi anlamda yatırımlar alıyorlar.Gerek Büyükşehir Belediyesi'nin planlamaları gerek ise ilçe belediyelerin kendi planlamaları doğrultusunda yapılıyor bu çalışmalar.

Bu çalışmaların sürekli takip edilmesi Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyelerinin koordine olması çok önemli.

Yapılacak yatırımların , ilçelerin eksikliklerini saptanması ve bunların hızlıca hayata geçirilmesi de Kocaeli ve Türkiye için oldukça önemli.

İşte tam bu noktada İlçe Koordinatörlerinin alacağı rol ve yapacakları çalışmalar sürecin işlevselliğine ve hızlı ilerlemesine katkı sunacaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca yeni göreve başlayan ilçe başkanları arasında genç ve tecrübesiz olan belediye başkanları olduğunu görüyoruz.Yeni göreve gelmelerine rağmen bazı yeni belediye başkanlarının tevazu'dan uzak , ben bilirim tavırlarını görünce böyle bir çalışmanın bugün olmazsa yarın bir ihtiyaç olacağı ortadadır.

Nihat Abiş , Abdullah Köktürk , İbrahim Pehlivan gibi yıllarca bu görevleri başarı ile yürütmüş , bilgi ve birikimleri olan insanların ilçe belediyelerinde oluşabilecek bu tür olumsuzlukları giderme noktasında oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Kocaeli'de atılacak her olumlu adımın Türkiye'ye sunacağı katkıyı bu kentte yaşayan her bireyin çok iyi anlaması gerekir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Melahat, Sarı, Yazdı, "Kocaeli'nin, Koordine, Olması, Lazım",
Yorumlar
Haber Yazılımı