reklam
reklam
Haber
06 Şubat 2020 - Perşembe 14:27
 
Medar Hastanesinden Op. Dr. Çelik Laparoskopi'yi Anlattı
Kocaeli TV ekranlarının sevilen sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair'de Tülay Çivi'nin bugünki konuğu Özel Gebze Medar Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Taner Çelikel oldu. Op. Dr. Çelikel Laparoskopi başta olmak üzere kadın hastalıklarına dair birçok sorunun yanıtını verdi.
GÜNDEM Haberi
 Medar Hastanesinden Op. Dr. Çelik Laparoskopi'yi Anlattı

Kocaeli TV ekranlarının sevilen sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair'de Tülay Çivi'nin bugünki konuğu Özel Gebze Medar Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Taner Çelikel oldu. Gebze Medar Hastanesi'nden Op. Dr. Çelikel ilk olarak Laparoskopi uygulamasının nasıl yapıldığını ve uygulamadaki detaylardan bahsetti. 

 

Laparoskopi Nedir?

 

Laparoskopi, bir tür kapalı ameliyat tekniğidir. Jinekolojide oldukça sık kullanılan Laparoskopi ameliyatı karın içinin kamerayla görüntülenmisidir. Bir de Histeroskopi var. Histeroskopi de kapalı ameliyattır ama rahim içinin kamerayla görüntülenmisi anlamına gelir. İleri teknolojiyi gerektiren bir ameliyat tekniğidir bu yüzden son yıllarda kullanımı oldukça popülerdir.

 

Ne zamandan beri kullanılıyor?

 

Çok eski yıllardan beri kullanılıyor. Hatta ilk kullanan hekiminde jinekolog olduğunu biliyoruz. Karın içi organların anatomisini normal olup olmadığını gözlemlemek için bu tekniik kullanılmış.

 

Bu yöntem kadın doğumun dışında da kullanılıyor mu?


Diğer branşlarda da sıklıkla kullanılan bir ameliyattır.

 

Laparoskopi nasıl uygulanır?

 

Yaklaşık 1 cm’lik bir kesi yaparız. Bu kesiden öncelikle bir iğne ile karın içine karbondioksit gazıyla doldururuz. Ve karın içinde bir hava odacığı oluştururuz. Bu hava odacığı karın duvarını organlardan ayırır ve bizim hem organları görmemiz için hem de ameliyat sırasında kullanacağımzı aletleri hareket ettirebilmemiz için bize bir alan oluşturur. Arkasından göbek çukurunun altında yaptığımız bu kesiden bir kamerayı karın içine yerleştiririz. Bu ışıklı bir kameradır, karın içindeki organları görmemizi sağlar. Eğer cerrahi bir işlem yapacaksak yine kasıktan iki yada üç tane yaklaşık 5 mm’lik bir kalem kalınlığında iki-üç tane kesik yaparak cerrahi için kullanacağımız diğer aletleride doğrudan karın içine yerleştiririz.

 

Karın içi neden karbondioksitle şişirilir?

 

Karbondioksit gazı vücumuzda olan bir gazdır, zararsızdır, ayrıca görüntünün netliğini artırır. Ameliyatın sonunda biz bu gazın tamamını çıkartırız. Fakat bir kısmı yine de içerde kalabilir. Zaten vücutta da olan bir gaz olduğu için zaman içinde vücut tarafından emilir ve yok olur. Sadece biraz ağrı yapabilir ama bu ağrılar hafif olur.

 

Şuan da kullandığımzı ekipmanlar büyük kitleleri dahi o delikelrden dışarı çıkarmamızı sağlayacak düzeyde rahatlıkla yapabiliyoruz.

 

Bu işlemden sonra hasta nasıl hazırlık yapmalı?

 

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi yaklaşık 8 saattlik bir açlık gerekiyor. Ameliyattan sonra da çok hafif ağrılar olur. Özel bir hazırlığa gerek yok.

 

Bu operasyona engel olabilecek bir hastalık var mı?

 

Akciğer hastalıkları, beyin hastalıkları gibi ileri evre hastalıklarda hastanın genel anestezi almasına engel bir hastalığı varsa biraz problem yaşayabiliriz.

 

Jinekoloji’de hangi amaçla kullanıyorsunuz?

 

Jinekoloji’de aslında sezeryan dışında yaptığımız ameliyatlarda laparoskopi’yi kullanıyoruz. Kistlerde, miyonlarda, tüpleirn bağlanmasında ya da geri açılmasında ya da karın içi yapışıklıkları açmakta, rahimi açmakta, idrar kaçırmalarda hatta kanser hastalarında da Laparoskopi yapılıyor. Bu durumda da önce takip sürecini işliyoruz, ona göre ameliyat evresine karar veriyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Medar, Hastanesinden, Op., Dr., Çelik, Laparoskopi'yi, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı