reklam
reklam
Haber
18 Temmuz 2020 - Cumartesi 10:02
 
Marmara Depremi ‘Geliyorum’ Diye Bağırıyor
Prof. Dr. Naci Görür, olası Marmara depremiyle ilgili Sözcü’ye açıklamalarda bulundu
GÜNDEM Haberi
Marmara Depremi ‘Geliyorum’ Diye Bağırıyor

HERKES GİBİ BEN DE KORKUYORUM”

 

“99 depremlerini yaşarken Etiler’de İTÜ lojmanındaydım. Deprem olduğunda uyandık. Çocuklarım küçük daha. Tabi korktular, bağırdılar. İlk yaptığım onları alıp evde hayat boşluğu olarak belirlediğim masanın kenarına götürmek oldu, çömeldik. İçinde bulunduğun binaya güvenmiyorsan ve bir de sevdiklerin varsa korkmamak mümkün değil, nihayetinde insansın. Herkes gibi ben de korkuyorum.

 

“MARMARA DEPREMİ ‘GELİYORUM’ DİYE BAĞIRIYOR”

 

California’da yer bilimci arkadaşlarımız vardı. Bir arkadaşımızın hanımı sohbet esnasında “Deprem olduğu zaman korkmuyoruz. Biliyorum ki evden sağ çıkacağım, çocuklarım okuldan sağ gelecek” dedi. Bu güven duygusu çok önemli. Düşünün 7 büyüklüğünde depremler oluyor orada bir kişi tesadüfen yaşamını yitiriyor veya yitirmiyor. Biz 100 binleri konuşuyoruz. Hazırlıklı olmamışız. İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor. Marmara Depremi “Geliyorum” diye bağırıyor.

 

“BAĞDAT CADDESİ’Nİ EN GÜVENSİZ YERE DÖNÜŞTÜRDÜK”

 

Deprem dünyanın doğasıdır, düzendir. Eğer depremler olmasaydı dünya yaşanmayan bir gezegen olurdu ay gibi. Dünyaya bilimle bakan toplumlar, depremi kavrar kavramaz önlem almışlar. Bugün Japonya, Hollanda gibi ülkelerden bahsediyorum. Önlem almak zor değil ama biz toplum olarak afete dönüştüyoruz her şeyi. Bağdat Caddesi’ni deprem adı altında en güvensiz yere dönüştürdük. 2-3 katlı bahçeli evler gitti, dar düdük binalar geldi. Cadde tünele döndü. Şimdi git gezemiyorsun, iki arabayla bir sokağından geçemiyorsun.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Marmara, Depremi, ‘Geliyorum’, Diye, Bağırıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı