reklam
reklam
Haber
22 Şubat 2020 - Cumartesi 13:18
 
Lastik-İş Teklifleri Kabul Etmedi!
Esnek çalışma modelini kabul etmediklerini sürekli yineleyen Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, son toplantıda özel istihdam büroları ile ilgili teklifi reddettiklerini ifade etti.
GÜNDEM Haberi
Lastik-İş Teklifleri Kabul Etmedi!

Lastik-İşSendikası Brisa, Pirelli ve Prometeon ile 4. kez masaya oturdu. Yaklaşık 4 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, Tryp By Wyndham Otel’de gerçekleştirildi. 4. görüşmeyi tamamlayan taraflar, ücret tekliflerini yine görüşmedi. 10 Mart’ta başlayacak olan arabulucu süreci öncesi işveren ve işçi tarafı, 6 Mart’ta bir kez daha görüşecek. Toplantıya Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel merkez yöneticileri, şube yöneticileri ve iş yeri temsilcileri, Prometeon ve Pirelli’yi temsilen İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp, İnsan Kaynakları Direktörü Ayça İnaltekin, İK Müdürü Okan Vural, Brisa Genel Müdürü Uğurtan Doğan, İnsan Kaynakları Direktörü Nilgün Özkan ve İnsan Kaynakları Uzmanı Murat Şahin katıldı.

 

İŞVERENİN TEKLİFİNİ KABUL ETMEMİŞLERDİ

 

Şimdiye kadar yapılan 3 görüşmede toplamda 36 madde geçerken Lastik-İşSendikası, ücretlerde net bir tavır beklediğini açıklamıştı. Bir önceki oturumda işveren temsilcileri sözleşmenin 3 yıllık olması, eşit işe eşit ücret dahil olmak üzere 13 maddede teklif verdi. Sendika ise bu teklifleri kabul etmedi. Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, gerçekleşen 3 görüşmede işverenin ücret teklifini masaya getirmemesini eleştirmişti. Sarı ayrıca kazanılmış haklardan vazgeçmeyeceklerinin de altını çizmişti.

 

‘ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINI REDDETTİK’

Üç saatlik görüşmenin ardından açıklama yapan Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Gergin bir toplantı oldu, biraz gerildik. Sürekli salondan çıktık ve geri döndük. En fazla bu salondan çıkmamıza neden olan özel istihdam büroları ve destekte çalışan arkadaşlarımızı kaldırmakla alakalı teklifleriydi. Bugün bu maddeleri geriye çekmeyi bu masa sağladı. Özel istihdam büroları da dahil olmak üzere bunu reddettik. Verdiğimiz mesajlar hep şunlardı. Esnek çalışma modelini alsa kabul etmeyeceğiz. Bu model çerçevesinde çıkan kanunları asla kabul etmeyeceğiz demiştik” dedi.

 

‘YASAL SÜREÇ MART’TA DOLUYOR’

 

Yasal sürecin biteceği tarihleri de hatırlatan Başkan Sarı, “Goodyear için 3 Mart, Prometeon, Brisa ve Pirelli için ise 10 Mart’ta yasal süreç doluyor. Yani bu tarihlerde ara bulucu süreci başlayacak. Lastik-İşSendikası için bu toplu sözleşme yürütenler açısından müthiş derece bir ivmedir. Kaldı ki bu maddeler parayla ölçülemeyecek olan maddelerdir. Bunu geri çekmeleri önemliydi. Ayrıca üretimde 4, destekte 2 olmak üzere toplamda 6 tane madde geçti. Ayrıca bir sonraki toplantı 6 Mart Cuma günü 14.30’da yapılacak” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lastik-İş, Teklifleri, Kabul, Etmedi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı