reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
04 Ağustos 2019 - Pazar 15:14
 
Kurban Bayramı Yaklaşıyor. Peki Kurban Etini Nasıl Pişirmeliyiz!
Uzmanlar, sindirim problemi yaşamamak için kesilen kurban etinin en az 1 gün bekletilip dinlendirilmesi gerektiğini ifade ediliyor.Aksi halde pişirme ve sindirim zorluğu yaşanacağını belirtiliyor.
GÜNDEM Haberi
Kurban Bayramı Yaklaşıyor. Peki Kurban Etini Nasıl Pişirmeliyiz!

 

Kurban etinin depolanması oldukça önemli ve bu konuda birçok hata yapılmakta. Büyükbaş hayvan etleri 7-9 gün bekledikten sonra tam yumuşuyor ve etin lezzeti de bu süre zarfından sonra oturuyor.

 

ETİNİZİ ÖZENLE SAKLAYIN 

 

Protein değeri yüksek olan kırmızı etin bozulma riski de oldukça yüksek. Bu nedenle saklama koşullarına özen gösterin. Buzlukta -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucu da ise -32 derecede en fazla 3 ay saklanmalı. Çözdürme sırasında ise eti kesinlikle kalorifer üzerinde bekletmeyin. Açıkta ya da sıcak suda bekleterek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

KAHVALTIDA KURBAN ETİ YEMEYİN 

 

Kurban Bayramı'nda kahvaltıda et tüketme alışkanlığına değinen Gizem Köse, sağlık için bu alışkanlıktan vazgeçilmesi gerektiğini vurguluyor. Sindirim problemi yaşamamak için kahvaltıdan önce 2 bardak ılık su için ve kahvaltınızı hafif yapmaya çalışın. Et tüketimini akşam yemeğinize saklarsanız daha iyi olur çünkü hem et dinlenmiş olacak ve böylelikle daha lezzetli tat alacaksınız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurban, Bayramı, Yaklaşıyor., Peki, Kurban, Etini, Nasıl, Pişirmeliyiz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı