reklam
reklam
reklam
Haber
29 Haziran 2020 - Pazartesi 13:08
 
Kurban Bayramı Bu Yıl Nasıl Yapılacak?
İl Müftüsü Sinan Cihan Kocaeli TV ekranlarında Kurban Bayramı için alınan tedbirlere değindi.
GÜNDEM Haberi
Kurban Bayramı Bu Yıl Nasıl Yapılacak?

COVİD-19 Salgını nedeniyle Diyanet İşleri Kurban Bayramı için önemli kararlar aldı. Alınan Kararları İl Müftüsü Sinan Cihan  Kocaeli TV ekranlarında aktardı.


İl Müftüsü Sinan Cihan Yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Kurban Bayramıyla ilgili öncelikle şunlara değinelim. Kurban Bayramı'nda bizim kurum olarak iki önemli faliyetimiz var. Birincisi yurt içindeki kurban kesim faliyetleri ile ilgili sekreter yasasını yürüttüğümüz ve ilgili bakanlık temsilcileriyle beraberce toplantılar yaparak bir takım değerlendirmeler yapıp yol haritası belirlediğimiz faaliyetimiz, ikincisi ise Türkiye Diyanet vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hem yurt içinde hem yurt dışında vekaletle kurban organizasyonu çerçevesinde yaptığımız faaliyetler. Dolayısıyla geçtiğimiz cuma günü itibariyle 2020 yılı kurban hizmetlerinin uygulanmasına dair konu Resmi Gazatede yayınlandı. Bizde bugün itibariyle çalışmalarımızı başlattık. İlgili kurum temsilcilerimizle, sayın valimizle görüşerek ve vali yardımcılarımızla görüşerek yol haritamızı oluşturacağız. Bu geniş kapsamlı bir çok bakanlığın katıldığı geniş kapsamlı bir organizasyon. Yurt içinde kurban kesim organizasyonu.

 

NELERE DİKKAT EDİLMELİ!


Kurbanlık hayvanların sağlıklı olması, intikallerinin sağlıklı yapılması, kontrollerinin yapılması, envarterden düşürülmesi,  usulüne uygun kurban edilmesi, atıklarının yine belirlenen çerçevede değerlendirilmesi kısaca başlangıcından bu kurbanlık hayvanların yetiştirildiği noktadan, satışa arz edildiği, kurban edileceği noktaya, kurban edildikten sonraki süreci kapsayacak çok geniş muhtevası olan bir organizasyon. Biz İlgili kurumlarla görüşerek sayın valimizin ve vali yarımcımızın belirleyeceği tarihte ilgili kurum müdürleriyle bir araya gelerek ilimizde yol haritasını belirleyeceğiz. Hijyen kurallarına, mesafeye ve alınan ilave kurallara uyucaz.

 

KURBAN BAYRAMI'NDA NAMAZ TOPLU MU KILINACAK?


Camilerde cemaatle namaz kılınmaya başlandı. Dikkat edilen kurallar maske takılması, sosyal mesafe, ve herkesin kendi saccadesiyle gelmesi. Dolayısıyla Kurban Bayramı'nda bundan farklı olmayacaktır. Vatandaşlar yine alınan tedbirlere uygun hareket edecektir.Yetkili kurumların alacağı kararlar doğrultusunda hareket edeceğiz.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurban, Bayramı, Bu, Yıl, Nasıl, Yapılacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı