reklam
Haber
19 Aralık 2018 - Çarşamba 14:45
 
KSO'nun 2019 Bütçesi Belli Oldu
Kocaeli Sanayi Odası Aralık ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 2019 yılının tahmini bütçesi 16 milyon 500 bin TL olarak açıklandı.
EKONOMİ Haberi
KSO'nun 2019 Bütçesi Belli Oldu

KSO’nun 2019 yılı tahmini bütçesinin görüşüldüğü toplantıda oda üyeleri yüzde 20’lik bütçe artışını onaylarken, 2018 yılında 13 milyon 800 bin TL olan bütçe 2019 yılı tahmini olarak 16 milyon 500 bin TL olarak oda üyelerine sunuldu. 2019 yılı tahmini bütçesi Ocak ayında onaylanmak üzere tekrar görüşülecek.

Meclis toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2018’de gerçekleştirdikleri hedeflerinden bahsetti. Zeytinoğlu, “Söz konusu dönem için oluşturduğumuz beş ana strateji ile sanayi dönüşümüne liderlik etmeyi, akıllı ihtisaslaşmış birimler oluşturmayı, sanayi kümeleri oluşturmayı, küresel ticari gelişmelere uyum sağlamayı ve KSO'nun ulusal marka değerini güçlendirmeyi, hedefledik. Bu yıl altyapısını oluşturduğumuz bu stratejilerle ilgili çalışmalarımızı 2019 yılında da somut hedeflerle takip etmeye devam edeceğiz. Bu dönemde; üyelerimize Ar-Ge, inovasyon, tasarım geliştirme, yerlileşme ve dijital dönüşüm konularında destek olarak, ilimiz sanayisini katma değer yaratan sanayiye dönüştürebilmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

 

YATIRIM PROJELERİNE DEVAM EDECEĞİZ

 

2019 yılında finansal kaynağımızı çeşitlendirmek amacı ile yatırım projelerimiz de hızla devam edecektir” diyen Zeytinoğlu, oda faaliyetlerini aktardı. “2019 yılında finansal kaynağımızı çeşitlendirmek amacı ile yatırım projelerimiz de hızla devam edecektir” diyen Zeytinoğlu, “2017 yılında almış olduğumuz Oda hizmet bahçemizdeki arazi ile başlamış olan yatırımlarımızı, iş dünyamızın kullanabileceği ofislerin ve sanayi kuruluşlarının yoğun iletişim içinde olduğu kamu kurumlarının ve STK'ların aynı çatı altında toplandığı 6000 m2 kapalı alana sahip bir expo merkez inşaatı ile 2019 yılında sürdüreceğiz. 2014 yılında mülkiyetini edindiğimiz Kapanca Sokak’taki 3 adet tarihi evin aslına uygun olarak restorasyonunu Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Mali Destek Programı çerçevesinde aldığımız destek ile 2018 yılında tamamladık” dedi.

 

KRİTİK BİR YIL GERİDE BIRAKTIK

 

 

Meclis toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Küresel piyasalar açısından çok kritik bir yılı geride bıraktık. Türkiye cephesinde ise; 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerini tamamlayarak Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş yaptık. ABD ile yaşanan Rahip Brunson gerginliği sonrası dövizdeki aşırı değerlenme ve ardından enflasyon ve faizlerdeki yükseliş ekonomik durgunluğu beraberinde getirdi. İşsizlik oranımız yılın ortasından itibaren tekrar çift haneye yükseldi. Diğer taraftan ortalama kapasite kullanım oranımız da bir evvelki yılın ortalamasının 1,5 puan altında gerçekleşti. Yıla hızlı başlayan sanayi üretimi de eylül ayından itibaren negatife geçti” ifadelerini kullandı.

 

28 MİLYAR DOLAR İHRACATI GEÇECEĞİZ

 

İthalat ve ihracat rakamları hakkında bilgi veren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kasım ayında; İhracat 5,5 milyar dolara çıkarken, İthalat 16,1 milyar dolara, Dış ticaret açığı 604 milyon dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 96,3 oldu. Yıllık ihracatımız 168,1 milyar dolara ulaştı. Kocaeli için rakamları verecek olursak, Kasım ayında Kocaeli dış ticaretinde İhracat 2,6 milyar dolar, İthalat 3,2 milyar dolar olurken 28 milyar dolar ihracatı geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KSO'nun, 2019, Bütçesi, Belli, Oldu,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı